بلوای اشعه فرابنفش، شروع ناراحت کننده ای برای تابستان امسال بود. چه اینکه به تنگی نفس ناشی از گرد و غبار، مضرات خورشید هم افزون شد.

اما پس از یک ماه اطلاع رسانی از سوی وزارت بهداشت و شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، اکنون اعلام می شود همه آنچه که درباره وضعیت بحرانی UV گفته می شد، پشت پرده اقتصادی دارد. 

بهرام صناعی، رییس سازمان هواشناسی گفته است: "مطرح شدن موضوع افزایش دروغین اشعه ماوراء بنفش (UV) برای این است که یا عینک‌های UV بالا را زیاد وارد کرده‌اند یا می‌خواهند کرم‌های ضدآفتاب را به فروش برسانند."

به عقیده او امسال در موضوع اشعه ماوراء بنفش (UV) مقداری اغراق شده است: "در زمینه اینکه شرایط UV به حد بحرانی برسد، ما اندازه‌گیری 15 سال گذشته را داریم ضمن اینکه سازمان هواشناسی تنها سازمانی است که اطلاعات میزان UV یا اشعه ماوراء بنفش را در گذشته ثبت کرده است و سیستم اندازه‌گیری UV نیز در اختیار سازمان هوا شناسی قرار دارد. از ساعت 14:30 تا 14:40 دقیقه در فصل تابستان فقط 10 دقیقه از روز میزان اشعه ماوراء بنفش به شرایط بحرانی می‌رسد و در این زمینه نیاز است که مردم در سایه قرار بگیرند یعنی موضوع خاصی نیست که جدید اتفاق افتاده باشد."

همچتنین مهرداد قطره‌سامانی، مدیر کل هواشناسی استان اصفهان دراین باره گفته: "تنها مرجع رسمی در خصوص میزان اشعه فرابنفش در خاورمیانه مرکز اوزن‌سنجی و جو بالای اصفهان است، آمارها نشان می‌دهد میزان اشعه فرابنفش در کشور از 14 سال گذشته تا کنون به عدد 11 نرسیده و برخی آمار ارایه شده در این خصوص غیرمعتبر است."

این درحالی است که یک ماه پیش، علی گورانی، کارشناس بهداشت پرتوهای مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت از مردم خواست از ساعت 10 صبح تا 4 بعدازظهر، به دلیل میزان بالای اشعه فرابنفش از خانه خارج نشوند. ضمن اینکه در زمان خروج هم از کرم های ضد آقتاب، عینک و کلاه استفاده کنند. 

او گفت: "شاخص UV در تمامی استانهای کشور به رقم 10 رسیده است. به همین دلیل شهروندان از ماندن در محیط بیرون در زمان طولانی خودداری کنند. ضمن اینکه در هنگام قرارگیری در محیط بیرون از عینک آفتابی، کرم ضدآفتاب‌ با SPF بالای 30، کلاه و لباس مناسب استفاده کنند."

همچنین در موارد زیادی، شهرداری از مردم خواست از خانه خارح نشوند و اطلاع رسانی هایی درباره خطرات خورشید داشت. مثلا یوسف رشیدی، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: "بر اساس اندازه‌گیری‌های انجام شده، میزان پرتوپذیری از 25 خرداد ماه وارد شرایط «خطر بسیار شدید» و از 28 خرداد ماه به عدد 12 رسیده است."

اما اکنون رئیس سازمان هواشناسی کشور معتقد است: "در پشت این حرف‌ها مسائل دیگری وجود دارد. باید به جامعه آرامش داده شود چرا که امسال شرایط ویژه‌ای در خصوص اشعه ماوراء بنفش (UV) برای ما اتفاق نیفتاده است بلکه این شرایطی بوده که در گذشته هم اتفاق افتاده است."

صناعی حتی در پاسخ به این پرسش که چرا به تازگی وزارت بهداشت در زمینه میزان افزایش اشعه فرابنفش (UV) اطلاع رسانی انجام داده است؟ گفت: "اینکه به تازگی موضوع افزایش اشعه UV مطرح شده است برای این است که یا عینک‌های UV بالا را زیاد وارد کرده‌اند یا می‌خواهند کرم‌های ضدآفتاب را به فروش برسانند."

همچنین به گفته مدیر کل هواشناسی استان اصفهان اندازه‌گیری‌های انجام شده در مرکز اوزون‌سنجی و جو بالای اصفهان نشان می‌دهد در 15 سال گذشته شاخص UV تاکنون به عدد 11 یا بالاتر نرسیده: "به طور میانگین در سال 29 روز کمتر از دو، 119 روز بین سه تا پنج، 75 روز بین شش تا هفت و 142 روز بین هشت تا 10 قرار دارد و اگر قرار باشد به مردم بگوییم بیرون نیایند باید بگوییم 142 روز سال را در منزل بمانند!"

البته کارشناس بهداشت پرتوهای مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، دلیل مهم شدن UV در تابستان 90 را چنین اعلام کرده است: "سامانه ای را مرکز سلامت محیط و کار و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، مشترکا راه اندازی کرده اند که میزان تشعشع فرابنفش و آسیب های آن را می سنجد و از این پس اطلاع رسانی می کند."

البته پیش از این مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران اعلام کرده بود میزان پرتوپذیری ایران در دو ماه خرداد و تیر که زاویه تابش اشعه های خورشید و فاصله زمین با مرکز منظومه باعث تشدید اشعه فرابنفش می شود، تفاوتی با سال های گذشته نکرده است. اما نکته اینجاست که در سال های گذشته هیچ هشداری دراین باره داده نشده است. 

هرچند رئیس سازمان هواشناسی می گوید: "در ساعت اوج تابش اشعه UV مردم می‌توانند، کمتر بیرون باشند و کمتر در معرض این اشعه قرار بگیرند البته اگر در مدت تابش اشعه UV نیز بیرون باشند، اتفاقی نمی‌افتد چراکه اگر در دوره طولانی مدت شرایط بحرانی تابش اشعه فرابنفش ایجاد شود، سازمان هواشناسی باید به مردم اطلاع دهد تا اقدامات خاصی برای پوشش خود انجام دهند"

وزارت بهداشت اعلام کرده به دلیل پرتوپذیری بالای ایران و نبود مراقبت های پوستی و بینایی، آمار سرطان پوست، بالاتر از بقیه سرطان هاست. همچنین بیماری های چشمی هم به دلیل نبود مرافبت ها افزایش داشته است.

به هر حال، هر چه که هست، از روزهای بحرانی اشعه فرابنفش دور شده ایم. یعنی خطر کم شده، کرم های ضدآفتاب و عینک آفتابی هم به فروش رفته است!

4747

کد خبر 164206

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمد IR ۰۶:۱۵ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۳
  0 0
  مرجع نظردهی باید کارشناسان بهداشتی باشند نه هواشناسی! ممکن است میزان اشعه UV تغییر نکرده باشد اما اثرات مضر آن در سال های اخیر بیشتر شناخته شده به طوری که در آخرین کتب پزشکی رفرنس دنیا هم این توصیه ها می شود. من نیز به عنوان چشم پزشک همیشه این توصیه را به بیماران می کنم حتی در روزهای ابری که بر خلاف تصور عامه اشعه ی UV کمتر نمی شود
 • امیرحسین US ۰۶:۱۹ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۳
  0 0
  !پس اون موقع که همه میگفتن به مرحله خطر رسیده این سازمان هواشناسی کجا بود؟
 • م IR ۰۳:۴۷ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۴
  0 0
  سلام خیلی خوشحال می شدیم و ظن و گمانمان هم به جایی نمی رفت اگر هواشماسی در همان زمان مطرح شدن موضوع به همین سادگی اظهار نظر می کرد
 • بدون نام IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۰
  0 0
  خوب قبلاً هم میزان اشعه UV بالا بوده ولی اطلاع رسانی لازم نشده است. حالا دلیل نمی شود که چون قبلاً اطلاع رسانی نشده حالا هم اطلاع رسانی نکنند.