۱ نفر
۲۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۹
هزار ضربه چاقو، پایانی بر پایان

بنی گانتز، وزیر جنگ اسرائیل وقتی ناامنی در تل‌آویو آنها را مستأصل کرد، ۱۴/ژوئن/۲۰۲۲ (۲۴/خرداد/۱۴۰۱) خواستار تشکیل ائتلافی منطقه‌ای به رهبری آمریکا برای مقابله با ایران شده است.

البته صهیونیست‌ها که از زمان ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکاعادی‌سازی روابط با کشورهای عرب خلیج حوزه فارس رادرقالب"توافق ابراهیم" شروع کردند، چنین موضوعی را در ذهن داشتند، اما اوضاع آن‌ گونه که صهیونیست ها دوست داشتند،پیش نرفته است.دراین جا یک مساله بسیار مهم، نظم فکری صهیونیست‌ها را برهم زده و آن هم شکست سیاست «هزار ضربه چاقو» ادعای نفتالی بنت،نخست وزیر اسرائیل بوده است، سیاستی که در وجهه آشکار، سازوکار صدور یک‌ قطعنامه ضد ایرانی را توسط آژانس دنبال می‌کند و در وجهه پنهان به دنبال نفوذ و ترور بوده است.

رژیم صهیونیستی از حدود یک‌سال قبل با بحران‌های امنیتی پیچیده‌ای در داخل سرزمین‌های اشغالی دست و پنجه نرم می‌کند، طوری که بعد از نبرد سیف القدس در ماه رمضان سال قبل و فقط در همین چندماهه اخیر بیش از ۱۴عملیات گسترده و پیچیده در لایه‌های جامعه امنیتی اسرائیل رخ داده، البته عملیات رزمندگان فلسطینی بسیار بیشتر بوده و این تعداد فقط آمار مربوط به عملیات‌ های موفق است که علیه مقامات و تأسیسات مهم و راهبردی رژیم صهیونیستی در حیفا و تل‌آویو انجام شده است.رژیم صهیونیستی در حالی به دنبال اجرای سیاست هزار ضربه چاقو علیه ایران بود که روایت بنی گانتز، وزیر جنگ خودش خواندنی است. او بارها بعد از ادامه این بحران‌های خیابانی اعلام کرده بود حرکت در خیابان‌های تل‌آویو برای مقامات اسرائیلی به دلیل ناامنی‌ها دشوار شده است. چنین اظهارنظری آن هم از سوی مقامی مثل وزیر جنگ، نشان می‌دهد رژیم صهیونیستی چقدر از درون ویران شده و فقط می‌خواهدبا پروپاگاندای سیاسی، خود را سرپا نگه دارد.

حالا در این پارادایم تحلیل خبرهایی مثل تلاش برای تشکیل ائتلاف ضد ایرانی توسط صهیونیست‌ها یا ادامه عادی سازی روابط با برخی کشور های مرتجع عرب کم‌تاثیر در منطقه راحت‌تر است و دیگر می‌دانیم آنها برای بازسازی‌شان باید قبل از هر چیز خود را از این انزوای چند لایه خارج کنند.

البته بحث دولت‌های عربی از ملت‌های آنها جداست، کما این‌که به‌طورمثال همین مردم بحرین بارها به مواضع دولت خود برای عادی‌سازی رابطه با رژیم‌ صهیونیستی اعتراض کردند و این یعنی ملتهای عرب آماده پذیرش رژیم‌ صهیونیستی در درون جوامع خود نیستند.اتهام‌زنی‌های رژیم‌صهیونیستی به ایران، تدارکات گسترده برای صدور قطعنامه شورای‌ حکام، پیگیری خط ترور در تهران و حالا تلاش برای تشکیل ائتلاف منطقه‌ای علیه جمهوری اسلامی برای این است که ایران را خطری برای ملت‌های عرب درمنطقه غرب‌آسیا معرفی کرده و پروژه برقراری روابط خود را عادی‌تر کنند. البته آن چه به تازگی مقامات رژیم‌صهیونیستی درباره ائتلاف ضدایرانی مطرح کرده‌اند، نکته جدیدی نیست و چندین سال است که این رژیم تلاش دارد یک ناتوی عبری ــ عربی علیه ایران در منطقه شکل دهد که هر بار با شکست مواجه شده. دلیل آن هم مشخص است.
مثلا در آخرین فقره تلاش یهودی‌‎های ساکن فلسطین اشغالی که در صحرای‌ نقب در قلب اسرائیل برگزار شد و وزرای خارجه امارات، بحرین، مغرب و مصر با رژیم‌صهیونیستی و آمریکا در آن شرکت کردند، بنا بود یک حلقه زنجیره امنیتی علیه ایران تشکیل شود اما هنوز چند روز از این قرارشان نگذشته بود که مقدمات انتفاضه جدید در داخل سرزمین‌های ۱۹۴۸ شکل گرفت و ورق را علیه خود رژیم صهیونیستی برگرداند و بازی علیه امنیت رژیم پیش رفت! از آن به بعد هم تا همین امروز، عملیات‌ های نظامی و امنیتی جوانان فلسطینی مانند دومینو ادامه داشته است.

با توجه به مصوبه اخیر پارلمان عراق نیزبرای منع عادی‌سازی رابطه با صهیونیست ها و هشدار الحشدالشعبی، آنها اجازه نخواهند داد که رژیم‌ صهیونیستی در شمال عراق و اقلیم کردستان، پایگاه نظامی علیه ایران احداث کنند. در سوریه هم نیروهای سوری و مقاومت مردم این کشور درصدد مقابله با رژیم‌صهیونیستی هستند و در سرزمین‌های اشغالی هم جنبش‌های مبارز قوی‌تر از گذشته فعال شده‌اند.در لبنان قدرت بازدارندگی حزب‌الله در مقابله با رژیم بسیار افزایش داشته است. اسرائیل نیاز دارد سایه افکار عمومی را از تمرکز روی اتفاقات داخلی سرزمین‌های اشغالی بردارد.

مهمترین عملیات و اقداماتی که علیه رژیم صهیونیستی در همین مدت شکل گرفته بی‌نظیر است؛ اول این‌که اسرائیل در منطقه به‌شدت تحت محاصره امنیتی محور مقاومت است.

بعد از حمله پهپادی به کنسولگری آمریکا در اربیل، گزارش‌های تکمیلی نشان داد چند خودرویی که در این عملیات هدف قرار گرفتند،یک تیم از سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی بوده که فرمانده یگان ترور موساد هم در جریان این حمله پهپادی کشته شده است. در کنار کشته شدن افسر ارشد موساد، عملیاتی هم در حیفا و در نزدیکی ساختمان شماره ۲ نخست‌ وزیری که معمولا نشست‌های امنیتی در آن جا برگزار می‌شود، انجام شد، تا صهیونیست‌ها معنی زخم کاری را به‌خوبی درک کنند.این رویدادها نشان می دهد رژیم صهیونیستی حتی نتوانسته یک امنیت پایدار را برای ساکنان داخل مرزهای ۱۹۴۸ فراهم کند. همان مرزهایی که اسرائیل همیشه خیال می‌کرد در امنیت کامل است.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1642423

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =