تیتر سه وبلاگ‌ها

 • تحول مفهوم امنیت سایبر در پرتو جهانی شدن

  تحول مفهوم امنیت سایبر در پرتو جهانی شدن

  اگر چه تجسس در امور زندگی انسان‌ها و حکومت‌ها قدمتی دیرینه دارد اما عصر جدید با ظهور فن‌آوری‌ها و تجهیزات ارتباطی پیشرفته، شرایط جدیدی را مطرح کرده که به لحاظ اتخاذ تدابیر امنیتی اقدامات خاص خود را طلب می‌کند.

 • امنیت ملی عمان و نوع همکاری‌های سیاسی و نظامی با آمریکا

  امنیت ملی عمان و نوع همکاری‌های سیاسی و نظامی با آمریکا

  شواهد و قرائن مستند تاریخی نشانگر آن است که همواره آمریکا در حوزه استراتژیک یک شریک راهبردی در سطح منطقه داشته است.

 • تدابیر ایران در منطقه برای مقابله با آشوب‌طلبی عربستان

  تدابیر ایران در منطقه برای مقابله با آشوب‌طلبی عربستان

  بعد از پیروزی انقلاب اسلامی حاکمان حجاز با توجه به تقابل شدیدی که میان انگاره سیاسی و مذهبی و منافع خود با مبانی انقلاب اسلامی می دیدند از همه ظرفیت های مالی و سیاسی شان برای حمایت از هسته های تروریستی و آشوب ساز داخلی و خارجی استفاده کردند تا ساختار سیاسی و تمامیت ارضی ایران را با چالش‌های جدی مواجه کنند.

 • افق‌های امنیتی-دفاعی ایران در منطقه غرب آسیا با توسعه برنامه امنیتی در منطقه

  افق‌های امنیتی-دفاعی ایران در منطقه غرب آسیا با توسعه برنامه امنیتی در منطقه

  در طول سال های پس از انقلاب اسلامی ایران، ملاحظات امنیت ملی کشور دچار تحولات گوناگونی شده است.

 • فلسطین و صهیونیسم، چرایی و چیستی

  فلسطین و صهیونیسم، چرایی و چیستی

  فلسطین به لحاظ تاریخی، سرزمین اعراب فلسطین است. قبایل عرب کنعانی، بیش از هفت هزار سال قبل از میلاد، از منطقه مجاور (شبه جزیره العرب) به این سرزمین آمده و در آن سکنی گزیدند. پیش از آنکه قبایل دریای مدیترانه Palest به این منطقه بیایند و با کنعانی‏‌ها هم‏زیستی کنند و نام «فلسطینی» بر اهالی آن غالب گردد، قبایل عربی نظیر یبوسی‏‌ها و فینیقی‏‌ها در این سرزمین می‌‏زیسته‌‏اند.

 • از جنبش امل تا جبهه مقاومت

  از جنبش امل تا جبهه مقاومت

  شاید برای خیلی از جوانان این مرز و بوم جنبش امل نامی باشد که به گوششان نخورده است. از طرفی جوانانی هم که اسم این جنبش را شنیده اند اطلاعات چندانی در مورد این جنبش ندارند. در اکثر مواقع زمانی که صحبت از جبهه مقاوت در منطقه به ویژه لبنان می شود، تنها صحبت از حزب‌الله و رشادت‌های نیروهای آن است. اما در عمل نیروهای حزب‌الله و جنبش امل دو لبه شمشیر هستند که به مقاوت در منطقه می‌پردازند. بعد از دیدارم با جناب آقای دکتر فحص نماینده جنبش امل در ایران بر آن شدم تا مطلبی را در رابطه با این جنبش نوشته و به عنوان کوچک‌ترین، دین خود را نسبت به ایشان و تمامی سربازان جبهه مقاومت جنبش امل ادا کنم.

 • انزوا در شبه جزیره

  انزوا در شبه جزیره

  سجاد عابدی: نفوذ و سلطه بر منطقه با در نظر گرفتن راهکارهایی مثل پول و لابی‌های مستقیم و غیر مستقیم با غربی‌ها یکی از شیوهای حاکمان سعودی بود، اما با روی کار آمدن ملک سلمان تفکر توسعه‌طلبی عربستان به شکل علنی نمود پیدا کرد و باعث شد این کشور در منطقه دست به اقداماتی بزند که فراتر از  درایت و هوشمندی حاکمان سعودی است.

 • از نظام شایسته‌سالاری نخبگان تا فرودگاه امام خمینی

  از نظام شایسته‌سالاری نخبگان تا فرودگاه امام خمینی

  سجاد عابدی: عوامل متعددی در وقوع مهاجرت نخبگان نقش دارند و نمی‌توان آن را تک‌عاملی دانست.

 • خلاء دیپلماسی سایبری در ساختار امنیتی کشور

  خلاء دیپلماسی سایبری در ساختار امنیتی کشور

  سجاد عابدی: امروزه تهدیدها به سمت تهدیدهای نرم سوق پیدا کرده است.

 • جمهوری اسلامی ایران و دفاع معتبر در فضای سایبر

  جمهوری اسلامی ایران و دفاع معتبر در فضای سایبر

  سجاد عابدی: واقعیت این است که برخلاف آنچه اکثریت افراد فکر می‏‌کنند، "فضای سایبر" فضایی مجازی و غیرواقعی نیست.

 • نامه‌ای به رهبری

  راه پیشرفت و توسعه امروز و فردای کشور الگو قرار دادن ایدئولوژی شایسته‌سالاری بر مبنای استفاده از جوانان متخصص، متعهد و آموزش آن‌ها برای فردایی بهتر است. بهترین راهکار برای حکومت، تعامل میان ۲ نسل است، مدیران با تجربه و متخصص و پخته با سنین بالا و مدیران جوان، پرکار و پر انرژی. حاصل جمع این ۲ گزینه بی‌تردید عبور از بحران و پیشرفت سریع را برای میهن عزیزمان به ارمغان خواهد آورد، مشروط بر این که این متخصصین با گذشت زمان، به گرگ‌های درنده و روباه‌های فریبنده تبدیل نشوند و زمامداران نیز در انتصاب و انتخاب، خدا را حاضر دانسته، به مردم و کشور نگاه کنند نه بر رفاقت‌ها و رقابت‌های دیروز!

 • براندازی نرم و قدرت رسانه که هیچ می‌انگاریم!

  هرگاه قدرتی قصد داشت حکومتی را از میان بردارد، چنان‌چه توان نظامی این کار را نداشت یا هزینه آن را سنگین می‌دید سعی می‌کرد تا با روش‌های مختلفی غیر از حمله نظامی به هدف خویش نائل آید، گاه از روش‌های امنیتی و گاه از روش‌های فرهنگی و تبلیغی استفاده می‌کرد. امروزه به دلیل پیشرفت‌های شگرف بشری در دانش‌های مختلف و پیدایش نسل جدیدی از رسانه‌ها و نیز گسترش جوامع آزاد و دموکراسی، هم‌چنین افزایش قدرت دولت‌ها در مقابله با تهدیدات نظامی و امنیتی رویکرد حکومت‌های استکباری به براندازی نرم بیش از سابق شده است. استفاده از شیوه‌های نو در این خصوص نیز کار را چنان جلوه می‌دهد که گویی براندازی نرم، روشی نو برای ساقط ساختن حکومت‌های مخالف قدرت‌های استکباری است.

 • مدیران‌ فسیلی و تربیت مدیران راهبردی آینده!

  هرچه بگندد نمکش می‌زنند، وای به روزی که بگندد نمک