تیتر سه وبلاگ‌ها

 • انزوا در شبه جزیره

  انزوا در شبه جزیره

  سجاد عابدی: نفوذ و سلطه بر منطقه با در نظر گرفتن راهکارهایی مثل پول و لابی‌های مستقیم و غیر مستقیم با غربی‌ها یکی از شیوهای حاکمان سعودی بود، اما با روی کار آمدن ملک سلمان تفکر توسعه‌طلبی عربستان به شکل علنی نمود پیدا کرد و باعث شد این کشور در منطقه دست به اقداماتی بزند که فراتر از  درایت و هوشمندی حاکمان سعودی است.

 • از نظام شایسته‌سالاری نخبگان تا فرودگاه امام خمینی

  از نظام شایسته‌سالاری نخبگان تا فرودگاه امام خمینی

  سجاد عابدی: عوامل متعددی در وقوع مهاجرت نخبگان نقش دارند و نمی‌توان آن را تک‌عاملی دانست.

 • خلاء دیپلماسی سایبری در ساختار امنیتی کشور

  خلاء دیپلماسی سایبری در ساختار امنیتی کشور

  سجاد عابدی: امروزه تهدیدها به سمت تهدیدهای نرم سوق پیدا کرده است.

 • جمهوری اسلامی ایران و دفاع معتبر در فضای سایبر

  جمهوری اسلامی ایران و دفاع معتبر در فضای سایبر

  سجاد عابدی: واقعیت این است که برخلاف آنچه اکثریت افراد فکر می‏‌کنند، "فضای سایبر" فضایی مجازی و غیرواقعی نیست.

 • نامه‌ای به رهبری

  راه پیشرفت و توسعه امروز و فردای کشور الگو قرار دادن ایدئولوژی شایسته‌سالاری بر مبنای استفاده از جوانان متخصص، متعهد و آموزش آن‌ها برای فردایی بهتر است. بهترین راهکار برای حکومت، تعامل میان ۲ نسل است، مدیران با تجربه و متخصص و پخته با سنین بالا و مدیران جوان، پرکار و پر انرژی. حاصل جمع این ۲ گزینه بی‌تردید عبور از بحران و پیشرفت سریع را برای میهن عزیزمان به ارمغان خواهد آورد، مشروط بر این که این متخصصین با گذشت زمان، به گرگ‌های درنده و روباه‌های فریبنده تبدیل نشوند و زمامداران نیز در انتصاب و انتخاب، خدا را حاضر دانسته، به مردم و کشور نگاه کنند نه بر رفاقت‌ها و رقابت‌های دیروز!

 • براندازی نرم و قدرت رسانه که هیچ می‌انگاریم!

  هرگاه قدرتی قصد داشت حکومتی را از میان بردارد، چنان‌چه توان نظامی این کار را نداشت یا هزینه آن را سنگین می‌دید سعی می‌کرد تا با روش‌های مختلفی غیر از حمله نظامی به هدف خویش نائل آید، گاه از روش‌های امنیتی و گاه از روش‌های فرهنگی و تبلیغی استفاده می‌کرد. امروزه به دلیل پیشرفت‌های شگرف بشری در دانش‌های مختلف و پیدایش نسل جدیدی از رسانه‌ها و نیز گسترش جوامع آزاد و دموکراسی، هم‌چنین افزایش قدرت دولت‌ها در مقابله با تهدیدات نظامی و امنیتی رویکرد حکومت‌های استکباری به براندازی نرم بیش از سابق شده است. استفاده از شیوه‌های نو در این خصوص نیز کار را چنان جلوه می‌دهد که گویی براندازی نرم، روشی نو برای ساقط ساختن حکومت‌های مخالف قدرت‌های استکباری است.

 • مدیران‌ فسیلی و تربیت مدیران راهبردی آینده!

  هرچه بگندد نمکش می‌زنند، وای به روزی که بگندد نمک

 • شایسته‌سالاری در ردای مدیریت راهبردی

  مردم جمهوری اسلامی ایران انتظار دارند تا حکومت افراد متخصص و صاحب‌نظر را در رأس امور قرار دهد. از رئیس‌جمهور حسن روحانی گرفته تا ریاست مجلس شورای اسلامی علی لاریجانی به‌ شمول ده‌ها سخن، همه طوطی‌وارانه می‌گویند افراد متخصص، صادق و کاردان در رأس امور هستند، چشم بخیل کور، خدا کند راست باشد، اما من در حیرتم که این همه متخصص، در کجای این کشور پنهان بوده‌اند که مرکز تربیت مدیران راهبردی و جهادی آینده آستین بالا زده و سعی در تعلیم و تربیت این نخبگان کشور دارد!

 • طنزی به نام تربیت مدیران راهبردی و جهادی آینده

  با مشاهده انتصابات اخیر و احکام صادره برای مدیران پا به سن گذاشته، به نظر می رسد استفاده ابزاری از جوانان و بهره گیری شعاری از توانایی های آنان برای جلب همراهی و همگامی در مناسبت های خاص، دیگر به روند جاری و ساری در کشور تبدیل شده است، روندی که نمایانگر یک فاجعه مدیریتی در نظام جمهوری اسلامی است.

 • بومی‌سازی و ضرورت‌امنیت سایبری در وزارت خارجه

  واقعیت این است که برخلاف آن‌چه اکثریت افراد فکر می‏‌کنند، "فضای سایبر" فضایی مجازی و غیرواقعی نیست. در واقع استفاده از واژه مجازی باعث گمراه ‏شدن افراد و اندیشه‌‏ها در این حوزه شده است. فضای سایبر فضایی واقعی در عرصه‌‏ای جدید برای تأثیرگذاری و تأثیرپذیری و در نتیجه دوستی، همکاری، رقابت، دشمنی و حتی جنگ بین کشورها و سایر بازیگران است. این موارد به خوبی نشان می‌‏دهد که اینترنت و فضای سایبر عرصه‌‏ای جدید برای سیاست مهیا نموده‌‏اند؛ فضایی که در آن افراد، گروه‌‏های مختلف و دولت‌‏ها در حال بازیگری و سیاست‌‏ورزی هستند. بر این اساس امروزه در عرصه روابط و سیاست بین‏‌الملل از "سایبرپلتیک" و "امنیت سایبری" صحبت می‌‏شود. سایبرپلتیک مفهومی دو بخشی می‌‏باشد که اشاره به تعامل و پیوستگی دو عرصه سیاست (محل دوستی، همکاری، رقابت، ستیزه و جنگ بر سر ارزش‏‌ها و منافع) و اینترنت (فضایی جدید برای بازیگری) دارد.

 • حمله موشکی غرب و نقش سپاه در منطقه

  حمله موشکی غرب و نقش سپاه در منطقه

  آمادگی کامل در برابر تهاجمات احتمالی، جزو الزامات نیروهای مسلح در هر کشوری است. طبعا این مساله درباره ایران با توجه به حجم بالای تهدیدات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، ضرورت بیشتری برخورداراست.