دارندگان دستگاه کارتخوان بخوانند/ خبر مهم رییس اتاق اصناف درباره مالیات از تراکنش‌های دستگاه کارتخوان

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: رئیس اتاق اصناف تهران گفت: آمارها نشان داده ۷۰ درصد از تراکنش های کسبه مربوط به کسب و کار هست و مابقی صرف تراکنش های شخصی بوده است.

در چند وقت اخیر کسبه نسبت به تغییر نحوه پرداخت مالیات اعتراض داشتند و برخی از آن ها معتقد بودند که میزان آن افزایش یافته در صورتی که بیشتر کسبه در ضرر هستند .

برخی از کاربران در فضای مجازی هم معتقد بودند که در شرایط فعلی نباید مالیات کسبه افزایش یابد اما برخی دیگر نیز بر این باور هستند که علت اصلی اعتراض کسبه واقعی شدن نرخ مالیاتشان است.

در جواب این موضوعات خاندوزی وزیر اقتصاد تاکید کرده پایه مالیاتی جدیدی برای کسبه تعریف نشده و با راه اندازی سامانه مودیان نگرانی آن‌ها برطرف خواهد شد.

حال برای فهم بیشتر این موضوع در باره مشکلات کسبه برای مالیات با رییس اتاق اصناف گفتگو کرده ایم که به شرح زیر است.

وی در پاسخ به این‌پرسش که میزان ضریب مالیات در جلساتی که با وزارت اقتصاد و مالیات داشتید به کجا رسید؟ گفت: امسال درباره وضعیت مالیاتی به دلایل اینکه به مدت ۲ سال درگیر شیوع ویروس کرونا و در رکود بازار در کشور بوده ایم مشکلاتی در مالیات اصناف داشتیم و از طرف دیگر عملکرد سال 99 کسبه و اصناف بعضی از ممیزان مالیات آن ها را چند برابر کردند.

وی افزود: در پی موضوع میزان افزایش مالیات کسبه و اصناف اعتراض کردند که این موضوع را به وزیر اقتصاد بازگو کردیم. طی صحبت های انجام شده بنا بر این شد که هر کسبه ای احتمال داد که در مالیات به آن اجهاف شده و مالیات بیشتری تعیین شده است سوابق را نوشته و بررسی می‌کنیم و سعی بر این است که به هیچ کس در این مورد اجهاف صورت نگیرد.

نوده فراهانی تصریح کرد: از طرف دیگر ۳۱ خرداد زمان اظهارنامه مالیاتی به پایان می رسد و به مدت ۱۵ روز تمدید شد و تا ۱۵ تیر فرصت برای تحویل اظهار نامه مالیاتی وجود دارد. درخواست ما مبنی بر ضرایب مالیاتی که در نظر گرفته اند باید مقداری تقلیل یابد.

وی در پاسخ به این‌پرسش که درخواست ها درباره تراکنش های بانکی چه بود؟ عنوان کرد: تاثیر مالیات بر تراکنش های دستگاه کارتخوان که در واحد های صنفی به کار می رود تا ۳۰ در صد موافقت شد که کاهش یابد چرا که به میزان ۷۰ درصد از این تراکنش ها مربوط به کسب و کار هست و مابقی صرف تراکنش های شخصی بوده است.

وی متذکر شد: هر شخصی که صاحب کسب و کاری است و حس می کند در میزان مالیات تعیین شده او اجهاف شده است می تواند نامه ای به اتحادیه مربوطه تنظیم کند و سوابق قبلی که بر آن اساس مالیات برایش تعیین شده است را به اتحادیه ارجاع دهد.

نوده‌فراهانی در پاسخ به این پرسش که اگر اصناف اظهار نامه مالیاتی پر کنند بهتر است یا مالیات مقطوع بدهند؟ خاطرنشان کرد: مالیات به صورت نقدی نداریم و اظهار نامه به صورت قانونی است و همه صاحبان اصناف موظفند اظهارنامه پر کنند اما آن هایی که تا میزان ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در طول سال فروش داشته باشند برای این گروه به هیج عنوان بر مالیات آن ها افزوده نخواهد شد و با همان نرخ قبلی مالیات خود را می پردازند.

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1645106

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 49
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۴:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  42 2
  اقای نوده فراهانی لطفا یکبار دیگر مطلب خودرا مطالعه بفرمایید فروش چهار میلیون و هشتصد در سال مالیات ندارد یعنی چه خط فقر در سال چه اندازه است کاسب بدبخت چه کند نمی دانم این اقا حالش خوبه یا سرشبه جایی خورده یا توهم زده و یا هزارمورد دیگه خدا به دادمان برسد با این دیووونه ها
 • IR ۱۴:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  31 5
  این طرح باعث شده که فروشندگان پول نقد یا واریز به حساب از مشتریان درخواست کنند.
 • هدایت IR ۱۵:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  26 2
  از ترس مالیات الان فروشنده ها میری ازشون تخم مرغ بخری میگن برام کارت به کارت کن این رو میخواین چکارش کنین البته بیشتر بخش خدمات مثل ارایشگاهها یا تعمیرات ها این کار رو انجام میدن
 • رحمان دشتی FR ۱۶:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  37 3
  الان یه کارتخوان معمولی ۴میلیون بایدخریدش ،اونوقت ۴،۸۰۰ برای ۱سال کشیده باشدمالیات براساس قدیم محاسبه میشه؟ لطفا درمورد این تجدیدنظرشود خیلی بیجا وتمسخرامیزهست