۰ نفر
۵ مرداد ۱۳۹۰ - ۰۴:۳۸

مهر نوشت:

مدیرگروه آسیب شناسی اجتماعی بنیاد علوم رفتاری گفت: نتایج یک پژوهش میدانی نشان داد 87 درصد فروشندگان کلیه بعد از گذشت حداقل یکسال دچار افسردگی ناشی از پشیمانی گشته و به نوعی وسواس در تغذیه و مراقبت از سلامتی خود دچار می شوند.

دکتر مجید ابهری افزود: هدیه کردن خون و یا کلیه در زمان زندگی افراد و سایر اعضای بدن در زمان مرگ مغزی از روشهای پسندیده، اخلاقی دینی و اجتماعی هستند.

وی گفت: قبل از پیروزی انقلاب، خرید و فروش خون توسط گروههای زالو که دلالی خون می کردند، انجام می شد که خوشبختانه بعد از انقلاب این حرکت متوقف شد و فقط خون هدیه می شود.

مدیر گروه آسیب شناسی اجتماعی بنیاد علوم رفتاری تاکید کرد: متاسفانه بنابر دلایل مختلف مادی بعضی از افراد مجبور به فروختن کلیه خود شده و با توجه به ضرورت شخص گیرنده و نیاز وی تا 12 میلیون تومان نیز خرید و فروش می شود.

به گفته ابهری، اما از این میان 2 گروه افراد وجود دارند گروه اول که فقط از طریق مراکز رسمی و قانونی نسبت به هدیه کردن کلیه خود اقدام می کنند و گروه دوم از طریق اطلاعیه و یا واسطه ها اقدام به فروش کلیه کرده و براساس گروه خونی یا سایر عوامل قیمت آن تعیین می شود.

وی به پژوهش میدانی که از 324 نفر از فروشندگان کلیه انجام شد، اشاره کرد و گفت: براساس این پژوهش که از سال 87 تا اول سال جاری صورت گرفت، مشخص شد که 87 درصد از فروشندگان کلیه بعد از حداقل یک سال دچار افسردگی ناشی از پشیمانی گشته و نوعی وسواس در تغذیه و مراقبت از سلامتی خود پیدا می کنند.

به گفته وی، اینگونه افراد که با هدف مادی بخشی از بدن خود را فروخته اند بطور دائم در اضطراب از کارفتادن کلیه دیگر خود هستند.

ابهری به نتایج حاصل ازبررسی گروه اول اشاره کرد و افزود: مشخص شد که97 درصد از آنها رضایت کامل از کار خود داشته و نوعی شادمانی و غرور در خود احساس می کنند چرا که باعث شده اند زندگی یک فرد به او بازگردانه شود.

وی تاکید کرد: با توجه به مقایسه این گروه به نظر می رسد برای جلوگیری از عواقب ناخوشایند خرید وفروش کلیه، عوارض فکری، روانی و رفتاری آینده به فروشندگان گوشزد شود تا از مشکلات بعدی آنها جلوگیری شود.

4747

کد خبر 164616

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۰۵:۲۵ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۵
  24 2
  نه اینکه فرد فروشنده کلیه از روی هوا و هوس اینکار رو انجام میده
 • کلیه فروش IR ۰۶:۱۳ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۵
  33 1
  اهان یعنی اگر محتاجم بودی باید کلیه را رایگان هدیه بدی تا یه موقع بعدا فکرت خراب نشه خوب اونایی که کلیه می فروشند در بدترین وضع مالی هستند و جامعه و دولت فکری به حالشان نمیکند چه کلیه بفروشند چه نفروشند درد اصلی بی پولیه و مشکالات ناشی از ان که حل نمی شه یا مهدی بیا که دلم گرفته
 • بدون نام IR ۰۶:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۵
  13 27
  اينا مگه يارانه نمي گيرن پس چرا گشنه اند
 • بدون نام IR ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۵
  11 3
  خدا به داده همه برسه با این مشکلات زندگی
 • خدا IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۸
  17 0
  لعنت به اين زندگي كه انسانها ميكنند من ميخوام استراحت بكنم
 • بی نام A1 ۲۰:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۵
  9 0
  من میخوام کلیه ام رو بفروشم چون از بس تو روی بچه هام خجالت کشیدم دیگه رویی برام نمونده ،بمیرم هم اهمیتی نداره
 • بینام A1 ۲۰:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۵
  16 1
  من میخوام کلیه ام رو بفروشم چون از بس تو روی بچه ها م شرمنده شدم دیگه رویی ندارم ،بمیرم هم مهم نیست