خبرگزاری میراث فرهنگی نوشت:

نیمی از توریست‌هایی که در جهان مسافرت می کنند، به دلیل ناآگاهی از اصول اولیه بهداشتی نقش مهمی در انتشار بیماری‌های واگیر دارند.

طبق بررسی‌های انجام شده از سوی محققان پزشکی بیش از 30 میلیون مسافر سالانه به کشورهای فقیر عامل مهمی در پراکندگی انواع بیماری های واگیر نظیر آنفولانزا ، مالاریا ، سرخک و مننژیت و هپاتیت هستند اما اکثر آن ها به دلیل بی اطلاعی اصول اولیه پیش گیری را مراعات نمی کنند.

تیمی از محققان فعال در اداره بیماری های واگیر در بیمارستان ماساچوست ، و نیز با موافقت و همکاری کمیسیون سلامت و بهداشت عمومی بوستون و مالکان فروگاه بین المللی لوگان و بندر ماساچوست طی تحقیقات خود بر روی بیش از 1200 مسافر پروازهای بین المللی تاکید کردند که به رغم خطربالای ابتلا به انواع بیماری ها، بیشتر این مسافران هیچ اطلاعی از میزان احتمال بیماری و تهدیدهای پیش رو ندارند.

نتیجه این تحقیقات که در مجله پزشکی سفر منتشر شده روشن می کند که 45 درصد از تمامی مسافرانی که به کشورهای فقیر از نظر سطح بهداشت و سلامت سفر می کنند، به دلیل بی اطلاعی بسیاری از اقدامات پیش گیرانه چون واکسیناسیون و یا مشاوره های پزشکی را مراعات نمی کنند.

طبق همین بررسی ها بیش از 38 درصد از کل مسافران امریکایی معمولا به کشورهایی سفر می کنند که از نظر مقیاس های بانک جهانی کشورهایی کم درآمد و توسعه نیافته تلقی می شوند و از این میان 45 درصد نیز بدون توجه به مخاطرات احتمالی هیج یک از اقدامات پیش گیرانه را رعایت نمی کنند.

طبق همین بررسی ها بسیاری از این مسافران عمدتا امریکاییان مهاجر هستند که برای دیدار با اعضای خانواده ویا برای گذراندن اوقات فراغت به این کشورهای فقیر سفر می کنند . این افراد دارای حداقل اطلاعات پزشکی در این زمینه هستند و این مهم ترین دلیلی است که در مصاحبه این محققان این افراد به عنوان دلیل اصلی بی توجهی این مسافران به خطرهای احتمالی بیان شده است.

این تحقیقات همچنین نشان می دهد که مهم ترین منبع کسب اطلاعات برای این مسافران عمدتا اینترنت است درحالی که بیشتر سایت های توریستی و منابع آن لاین به ویژه در زمان خرید بلیت سفر هیج اطلاعاتی به حجم وسیعی از مشتریان و مخاطبان خود که باید از مشاوره ها و اطلاعات کافی پزشکی آگاهی یابند، نمی دهند.

این محققان نتیجه گیری کرده اند که شیوع سریع برخی بیماری های واگیر نظیر سارس در سال 2002 و 2003 و امواج گسترده آنفولانزا درسال 2009 نمونه بسیار گویایی از نقش توریست ها و مسافران در انتشار بیماری های واگیر است. درحالی که برخی بیماری های واگیر ویژه کشورهای امریکای لاتین و یا کشور هندوستان که عمدتا با علایمی چون تب، اسهال و ضعف و درد مفاصل همراه است، طی سال های اخیر به وسیله مسافران تا ایتالیا حمل و منتقل شده است.

ادوارد ریان » مدیر ارشد مرکز پزشکی نواحی گرمسیری اداره پیش گیری از بیماری های واگیرویکی از اعضای شرکت کننده دراین تیم پژوهشی می گوید:«چیزی که اکثر مردم متوجه نمی شوند این است که بدون کسب اطلاعات درست و کافی پزشکی نه تنها خود را در معرض انواع بیماری های مهلک واگیر قرار می دهند بلکه سلامت عمومی را نیز پس از بازگشت به کشور و ارتباط با مردم به مخاطره می اندازند.»

این بررسی ها که قرار است اطلاعات جمعیت شناسی دیگری را نیز درمیان مسافران سفرهای خارجی گردآوری کند، بر مسئله ارتباط میان اطلاعات پزشکی و سفرهای بین المللی استوار است.

47301

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 164625

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۵
    0 0
    نه كه اينجا پر از توريسم است!