۰ نفر
۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۹
نگارش فرهنگ جدیدی به نام علامه دهخدا

رئیس جدید موسسه لغت‌نامه دهخدا در واکنش به برخی سوءبرداشت‌ها درباره دورنمای تالیف لغت‌نامه گفت: «برنامه موسسه لغت‌نامه دهخدا برای نگارش فرهنگ جدیدی به نام علامه دهخدا، به معنای متوقف شدن تالیف لغت‌نامه بزرگ پارسی نیست؛ بلکه ایده‌ای برای رقم خوردن یک کار شایسته در راستای دهخدا است.»

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از دانشگاه تهران، دکتر حمیرا زمردی رئیس جدید موسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی در مراسم معارفه رئیس این موسسه که با حضور رئیس دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: «روند تالیف لغت‌نامه پارسی زیر نظر استادان من با سرعت و کیفیت بیشتری پیش خواهد رفت.»

وی با تاکید بر رصد و آسیب‌شناسی فرآیندها و روندها در موسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی با همکاری پرسنل توانای این مجموعه، گفت: «در بخش تالیف به موازات لغت‌نامه بزرگ پارسی که به صلاحدید استاد حسن انوری، استاد رسول شایسته و استاد نجفی و با همکاری پرسنل فهیم، زحمت‌کش، باتجربه ۳۰ ساله و با رزومه‌های قوی فراتر از مدارک دانشگاهی می‌خواهد ادامه پیدا کند، کار تازه‌ای را برای نگارش فرهنگ جدیدی به نام علامه دهخدا پی خواهیم گرفت چون اینجا وقف شرعی مرحوم دهخدا است و اخلاقاً و قانونا به نام دهخدا بنا شده است اما متاسفانه الآن در راستای دهخدا کار شایانی را انجام نمی‌دهیم.»

استاد دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران با بیان اینکه پای دانشجویان تحصیلات تکمیلی ادبیات فارسی را به موسسه لغت‌نامه باز خواهم کرد، افزود: «دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد بسیار خوبی داریم که بیایند برای دل کار کنند و از بین آنها انتخاب کنیم تا از متون فارسی فیش‌برداری کنند و ما را در تحویل کارها یاری رسانند. همه این کارها را کارشناسانه انجام خواهیم داد.»

دکتر زمردی بر بروزرسانی کتاب‌های آموزشی زبان فارسی تاکید کرد و اظهار داشت: «کتاب‌های درسی بخش آموزش زبان فارسی از سال ۱۳۹۰ تاکنون هنوز بازنویسی نشده‌اند؛ در حالی که این کتاب‌ها در دانشگاه‌های دیگر رشد کرده و بازنویسی شده‌اند. می‌خواهیم بخش انتشارات را با حضور استاد باسابقه بخش تالیف مرکزیتی ببخشیم و کتاب‌هایی با سویه‌های علمی چاپ کنیم.»

وی از ایجاد بخش احیا و انتشار نسخ خطی با همکاری چهره‌های صاحب نام دانشگاه تهران خبر داد و گفت: «باید همت کنیم تا نسخه‌های خطی که در گنجینه لغت‌نامه دهخدا بوده است و الآن در کتابخانه مرکزی است، از بین نرود و فراموش نشود.»

رئیس جدید موسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی همچنین از ایجاد انجمن فارغ‌التحصیلان با همکاری دکتر اسماعیل آذر چهره بزرگ فرهنگی کشور خبر داد.

۵۷۲۴۷

کد خبر 1662954

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۰۲:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
    0 0
    الان معلوم میشود که اعتراض استاد انوری برای جه بود؟! یعنی این همه اساتید نامدار نمی دانستند و فقط شما الان اینها را کشف کرده اید و میدانید! بهتر نیست همین کاری را که از چند دهه قبل شروع شده است با قوت به پایان برسانید و بیخودی کارهای جدید و سلیقه ای انجام ندهید! یا اگر انجام میدهید با نظر صاحبنظران باشد؟! یعنی شما به آثار مفاخر ایران هم نمی خواهید رحم کنید و میخواهید در این مورد هم سلیقه های خودتان را که از بیرون بر شما دیکته می شود را اجرا کنید؟! این یک کار را بزارید به روال خودش و مثل سابق حرکت کند!