بی‌حرمتی به استاد حسن انوری/ تالیف لغت‌نامه بزرگ فارسی متوقف شد

هیئت مولفان لغت‌نامه بزرگ فارسی در اعتراض به حواشی اخیر و خداحافظی دکتر حسن انوری از این موسسه در اطلاعیه‌ای از توقف تالیف این لغت‌نامه خبر دادند.

به گزارش خبرآنلاین، هیئت مولفان لغت‌نامه بزرگ فارسی در نامه‌ای از توقف تالیف این لغت‌نامه تا اطلاع ثانوی خبر دادند. در این اطلاعیه که به امضای جمعی از اساتید رسیده، نسبت به حواشی اخیر موسسه لغت‌نامه دهخدا و خداحافظی دکتر حسن انوری، چهره ماندگار زبان و ادبیات فارسی و از صاحب‌نظران حوزه فرهنگ‌نویسی، اعتراض شده است.

در اطلاعیه هیئت مولفان لغت‌نامۀ بزرگ فارسی آمده است:

پیرو اقدام شتاب‌زده و غیرکارشناسانۀ خانم دکتر حمیرا زمردی، رئیس جدید مؤسسۀ لغت‌نامۀ دهخدا، مبنی بر صدور حکم غیرضروری بودن حضور خانم اکرم سلطانی، سرپرست بخش تألیف در مؤسسۀ لغت‌نامۀ دهخدا، و بی‌توجهی به درخواست مکتوب مؤلفان و بی‌حرمتی به دکتر حسن انوری، ‌ما، هیئت مؤلفان لغت‌نامۀ بزرگ فارسی ضمن نگرانی از سرنوشت این مؤسسه که نام بزرگانی چون علامه علی‌اکبر دهخدا، دکتر محمدمعین، دکتر سیدجعفر شهیدی، دکتر سیدمحمد دبیرسیاقی بر پیشانی آن می‌درخشد، موقتاً همکاری خود را با این مؤسسه قطع می‌کنیم.

در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است: لغت‌نامۀ بزرگ فارسی فرهنگی است که پس از پایان لغت‌نامۀ دهخدا توسط دکتر سیدمحمد دبیرسیاقی با همراهی و همکاری دکتر سیدجعفر شهیدی و چند تن از مؤلفان لغت‌نامۀ دهخدا بنیان گذاشته شد و تا کنون هشت مجلد آن در 5690 صفحه منتشر شده‌است‌ و چندین جزوۀ آن آمادۀ چاپ است. درخور ذکر است که تا پایان حرف «ب» تألیف شده‌است و کار در مراحل تکمیلی است.

مؤلفان امیدوارند که به‌زودی بتوانند کمافی‌السابق در فضایی کاملاً علمی و بدور از حبّ و بغض‌ها، تنگ‌نظری‌ها و بلندپروازی‌ها، کار تألیف لغت‌نامۀ بزرگ فارسی را پی بگیرند و از میراث دکتر دبیرسیاقی و دکتر شهیدی پاسداری کنند.

رسول شایسته (مؤلف لغت‌نامۀ دهخدا، مؤلف و سرپرست علمی لغت‌نامۀ بزرگ فارسی)

حسن انوری (مؤلف لغت‌نامۀ دهخدا، مؤلف فرهنگ بزرگ سخن، مؤلف لغت‌نامۀ بزرگ فارسی)

سعید نجفی اسداللهی (مؤلف لغت‌نامۀ دهخدا، مؤلف لغت‌نامۀ بزرگ فارسی)

و دیگر مؤلفان این فرهنگ: ایرج مهرکی، مریم میرشمسی، ایرج شهبازی، پگاه خدیش، عبدالرضا قریشی و مهری جلیلی جلال.

هفته گذشته در پی تصمیم ریاست جدید موسسه لغت‌نامه دهخدا مبنی بر اعمال تغییرات در بخش تالیف این موسسه، دکتر حسن انوری پس از 60 سال از این نهاد فرهنگی خداحافظی کرد.

/6262

کد خبر 1662690

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۲:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
    1 0
    جای بسی تاسف است!