استاندار کرمان: تعاونی‌ها اقتضائات منطقه‌ای را ترویج می‌دهند

استاندار کرمان گفت: تعاونی‌ها اقتضائات منطقه‌ای را ترویج می‌دهند، اما با حذف وزارت تعاون، توسعه و ترویج تعاونی‌ها را دیگر نداریم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ محمدمهدی فداکار در هفدهمین آیین تقدیر از تعاونی‌های برتر استان کرمان عنوان کرد: تعاونی‌ها باید یک چهارم از اقتصاد کشور را در دست داشته باشند، اما در عمل چنین اتفاقی نیفتاده که بخشی از آن مربوط به مباحث فرهنگی است که کمتر به سمت کار گروهی می‌رویم.
وی ادامه داد: ظرفیت‌های قانونی برای کار تعاونی نیز چندان فراهم نشد و یا توسعه پیدا نکرده است. ضمن اینکه اقتصاد هم به سمتی رفته که تعاونی‌ها در آن جایی نداشته و موجب حذف آن شده است.
استاندار کرمان تصریح کرد: با حذف وزارت تعاون، مجموعه بزرگ ۱۰۰ هزاری تعاونی‌ها در کشور نماینده‌ای در دولت ندارد و مسئولیت‌های سنگین وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی نیز موجب شده، عملا تعاون دیگر دغدغه نباشد.
فداکار بیان داشت: تعاونی‌ها اقتضائات منطقه‌ای را ترویج می‌دهند، اما حذف وزارت تعاون آسیب جدی وارد کرد و توسعه و ترویج تعاونی‌ها را دیگر نداریم و در نتیجه در اقتصاد نیز سهم ناچیز ۵ درصدی دارند.
وی عنوان کرد: بخشی از فعالیت‌های اقتصادی کنونی کشور مثلا بازار ارز غیررسمی و رمز ارزها فرم خاصی ندارند، اما اثرگذار هستند. در اقتصاد اثرگذاری مهم است که تعاونی نتوانست نقش خود را به دست آورد.
استاندار کرمان، تعاونی‌ها را ظرفیت‌های مفید دارای جایگاه قانونی دانست و افزود: در استان کرمان با تنوع اقلیمی و مباحث اقتصادی، ظرفیت خوبی برای کار تعاونی وجود دارد.
فداکار، حذف واسطه‌های غیرضرور، جمع‌آوری سرمایه‌های خرد و تقویت حس مسئولیت‌پذیری را از مزیت‌های تعاونی‌ها برشمرد و گفت: اما فرم دیگری از شرکت‌ها ظاهرا توانسته‌اند، گوی سبقت را در حوزه اثرگذاری اقتصاد بربایند.
وی ابراز امیدواری کرد: تعاونی‌ها فعالانه ادامه دهند و حوزه اداره‌ کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی به شکل‌گیری آنها کمک کند.
استاندار کرمان بیان داشت: آنچه به عهده ماست در خدمات به حوزه تعاونی آماده‌ایم. تعاونی‌های موفقی نیز در استان وجود دارد و کرمان با یک بیستم تعاونی‌ها در کشور پیشرو است.

48

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1670049

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =