۰ نفر
۲۰ مرداد ۱۳۹۰ - ۱۰:۴۲

آی وِی‌وِی، هنرمند مطرح چینی که 81 روز به بهانه نپرداختن مالیات در زندان به سر برد درمورد این روزهای سخت صحبت کرد.

به گزارش خبرآنلاین، در طول این 81 روز نیروهای پلیس بیش از 50 بار آی وی‌وی را مورد بازجویی قرار دادند و او را تهدید کردند به 10 سال زندان محکوم می‌شود.

مقامات اواخر ماه ژوئن آی وی‌وی را آزاد کردند. رسانه‌های دولتی همچنان دلیل دستگیر شدن او را جرم‌های اقتصادی عنوان می‌کنند و درمورد آزادی‌اش می‌گویند: «او به دلیل رفتار خوب و اعتراف به جرم‌ها» آزاد شده و به یک بیماری مزمن مبتلا است و بهتر بود آزاد شود، همچنین او قبول کرده مالیات‌های عقب‌افتاده خود را بپردازد.»

اما منابع آگاه گفتند سئوالاتی که در این بازجویی‌ها پرسیده شده مرتبط با اعتراضات موسوم به «انقلاب یاس» در چین در ماه فوریه و نوشته‌های سیاسی این هنرمند تجسمی است.

خانواده این هنرمند نیز زندانی بودن او را به دلیل فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی‌اش می دانند. «انقلاب یاس» ملهم از بهار کشورهای عربی است. همزمان با دستگیری آی وی‌وی بسیاری از فعالان حقوق بشر و وکلا دستگیر شدند.وی‌وی پس از آزادی

آی وی‌وی سوم آوریل زمانی که قصد داشت برای شرکت در همایشی هنری از چین خارج شود توسط نیروهای لباس شخصی در فرودگاه پکن دستگیر و به مکانی نامعلوم منتقل شد.

این هنرمند 54 ساله بعد به مکانی دیگر انتقال داده شد. او دو نگهبان 24 ساعته داشت که در چند قدمی او انجام وظیفه می‌کردند. این دو حتی در زمان خواب چشم از وی‌وی برنمی‌داشتند و اصرار داشتند او دست‌هایش را روی پتو بگذارد و بخوابد.

پلیس به وی‌وی در روز آزادی‌اش هم اخطار داد که 10 سال زندان در یک قدمی اوست. او مجبور شده برای آزادی تعهد بدهد برای یک سال نه با رسانه‌های مصاحبه کند، نه با افراد خارجی جلسه برگزار کند، از اینترنت استفاده نکند و با فعالان حقوق بشر نیز تماس نگیرد.وی‌وی در کنار یکی از آثارش

آی وی‌وی که به نظر می‌رسد این اطلاعات را از طریق یکی از دوستانش به گوش رسانه‌ها رسانده پس از آزادی درمورد زندان فقط گفت: «شرایطی بسیار دشوار بود.»

این هنرمند که در اروپا محبوبیت بسیار زیادی دارد متخصص ساخت مجسمه و چیدمان است. این هنرمند آثار متعددی در بریتانیا به نمایش گذاشته است، یکی از معروف‌ترین آثار مفهومی او در گالری «تِیت مدرن» در لندن «بذر گل‌های آفتابگردان» نام داشت که در آن سطح سالن تربین را با میلیون‌ها بذر مصنوعی گل آفتابگردان پوشاند.

وی‌وی در روزهایی که در زندان به سر می‌برد از سوی آکادمی سلطنتی بریتانیا عضو افتخاری خوانده شد.

گاردین / 10 اوت / ترجمه: حسین عیدی‌زاده

58241

کد خبر 167294

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =