وزارت بهداشت و ستاد مبارزه با مواد مخدر، تلاش هایی برای درمان معتادان شروع کرده اند، اما گویا 95 درصد این تلاش ها سودی ندارد.

به گفته مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم بهزیستی، 95 درصد معتادان 6 ماه پس از ترک، اعتیاد خود را از سر می‌گیرند.

فربد فدایی درابن باره به فارس گفته است: "واقعیت این است که دیده شده 95 درصد معتادان 6 ماه پس از ترک، اعتیاد خود را از سر می‌گیرند و این موضوع باید ما را به فکر ببرد که جز پیشگیری راه دیگری نیست. از طرف دیگر 6 ماه ترک اعتیاد توسط یک معتاد هم بد نیست چرا که صدمات را به خود فرد و جامعه کمتر می‌کند."

آنطور که فدایی می گوید، پژوهش‌ها نشان می‌دهد که اعتیاد را نمی‌توان به عنوان معضلی در نظر گرفت که بطور کامل درمان شود: "خیلی از اوقات می‌بینیم تصویری که اعتیاد مشخص می‌‌‌کند، تصویر بیماری مزمنی است که دوره‌های تخریب و تشدید دارد و برخی از بیماری‌ها در پزشکی اینگونه‌اند. برخی بیماری‌ها هستند که درمان‌پذیر نیستند اما آنها را کنترل می‌کنیم مانند دیابت و گاهی هم برخی بیماری‌ها زمانی تخفیف و زمانی افزایش می‌یابند که اعتیاد هم به همین طریق است. به همین خاطر باید امیدوار باشیم همین دوران کوتاه مدت ترک که معتادان انجام می‌دهند هم مفید باشد و حداقل بهتر از مصرف مداوم مواد مخدر است."

این درحالی است که محمدباقر صابری ظفرقندی، مدیرکل درمان و حمایت اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اعلام پوشش 10 هزار معتاد در مراکز درمان اجباری، گفته است: "معتادانی که به طور اجباری درمان می شوند تا شش ماه بعد از ترخیص از مرکز برایشان طبق حکم قاضی تعیین تکلیف می شود و برای مدت مشخص از حمایت های اشتغال برخوردار می شوند. هر شحص معتادی اگر تا شش ماه پس از درمان تحت مراقبت باشد، دیگر به سمت اعتیاد برنمی گردد."

وزارت بهداشت و ستاد مبارزه با مواد مخدر تلاش هایی برای درمان معتادان شروع کرده اند. چندی پیش در همین راستا، مرکز درمان احباری معتادان در اراک افتتاح شد.

همچنین وزیر بهداشت از راه اندازی 4 مرکز اورژانس معتادان به مواد روانگردان در تهران خبر داده است. مرضیه وحید دستجردی گفت: "طی نامه‌ای از وزیر کشور و دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر درخواست کردم که 4 ساختمان را در 4 نقطه تهران در شمال، جنوب، شرق و غرب تهران در اختیار وزارت بهداشت قرار دهد تا به عنوان مرکز اورژانس رسیدگی به معتادان به مواد محرک و روانگردان تجهیز و راه‌اندازی شود. وزیر کشور نیز با پیشنهاد بنده موافق کرد و اکنون منتظریم تا در اسرع وقت این ساختمان‌ها را تحویل بگیریم و با تجهیز آن بتوانیم خدمات اورژانسی لازم را هم به این معتادان و هم به سایر بیماران اورژانسی روانپزشکی در این مراکز در تهران ارائه کنیم."

4747

کد خبر 167405

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام US ۰۷:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۱
  4 0
  من خودم یک فرد بهبودی هستم که 5 سال است که دارم زندگی مینکنم ؛ بهترین راه برای درمان مواد مخدر ؛ نه ترک اجباری بلکه درمان گروه محور و حضور در جلسات na می باشد که متاسفانه مورد بی مهری مسولان قرار دارد ! هیچ معتادی با اجبار نمی تواند پاک بماند ؛ افراد بهبودی که در na رشد یافته اند از بهترین و صادق ترین و خالصترین انسانهای روی زمین هستند ؛ از بهترین افرادی هستند که در زندگی میتوان به انها تکیه کرد و رشد یافت ...
 • محمد IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۱
  1 0
  زنده باشی بهبودی عزیز