آیین رونمایی از کتاب شعرخوانی در حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی با عنوان «شب پانزدهم» در «تالار مهر» حوزه‌ هنری برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که عصر روز چهارشنبه (19 مردادماه) برگزار شد، سپس عباس براتی‌پور که سال‌ها مدیریت این جلسات را برعهده داشته است و علیرضا قزوه، مجری سال‌های اخیر این برنامه، دقایقی سخن گفتند که بخش‌هایی از این سخنان را که ایسنا منتشر کرده، در ادامه می‌خوانید:

براتی‌نیا با ذکر خاطراتی از جلسات شعر خوانی در حضور مقام معظم رهبری، خاطرنشان کرد:‌ برگزاری اولین جلسه شعرخوانی که با حدود 15 نفر شروع شد با مدیریت مهرداد اوستا و با حضور استادان دیگری از جمله علی معلم تشکیل شد. البته شاید جالب باشد که مقام معظم رهبری هیچ گاه در جلسات شعر نخواندند.

* در یکی از همین سال‌هایی که من در مجموعه فرهنگی بنیاد جانبازان کار می‌کردم شروع به فراهم کردم مجموعه‌ای کردیم که شامل اشعار حدود 50 شاعر جانباز می‌شد که پنج غزل هم از مقام معظم رهبری نیز در آغاز کتاب آوردیم و در مجموعه بعدی سه غزل از ایشان را ضمیمه کتاب کرده‌ایم.

علی‌رضا قزوه با بیان اینکه آن چیزی که باعث شد به این جلسات روی بیاورم صمیمیت این جلسات بود،اظهار کرد:‌ از آغاز شکل گیری این جلسات در خدمت این بزرگان بودم و افتخار من این است در روزگاری زندگی می‌کنم که استادان بزرگی چون مهرداد اوستا،‌ مشفق کاشانی، محمود شاهرخی، حمید سبزواری و موسوی گرمارودی در آن حضور دارند.

او درباره سفر خود به کرمان در زمانی که مقام معظم رهبری به آنجا سفر کرده بودند، خاطراتی تعریف کرد و گفت:‌ قرار است سفر نامه این حضور را بنویسم.

در بخش بعدی مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین زمانی درباره هدف این کتاب گفت: نزدیک به 20 سال است که محفل شعر در نیمه ماه مبارک رمضان در حضور مقام معظم رهبری برگزار می‌شود و عده‌ معدودی از شاعران در این جلسه حاضر می‌شدند که البته این جلسات در آن زمان در رسانه‌ها منعکس نمی‌شد. اما زمانی که این برنامه از طریق رسانه ملی پخش شد مخاطبان زیادی از شاعران و عوام مردم را به خود جذب کرد که به شعر و ادبیات علاقه‌مند بودند.

* این جلسه بخشی از تاریخ انقلاب است و باید حفظ شود، بهترین راه این است که مفاد این جلسه جز به جز از طریق کتاب و سی‌دی منتقل شود که این امر به حفظ تاریخ انقلاب کمک می‌کند.

* گزینه‌های فراوان در مورد شکل کتاب مطرح بود. یکی از آنها این بود که تمام این 20 سال جلسات به طور کامل عرضه شود و گزینه دیگر عرضه با اولویت سال مطرح بود اما آن چیزی که در حال حاضر آماده شده است محفل 1388 است.

در پایان این مراسم از کتاب «شب پانزدهم» با حضور برخی شاعران از جمله سیدعلی موسوی گرمارودی و محسن مؤمنی، رییس حوزه هنری، مجید صحاف، مدیر مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی،حجت‌الاسلام زائری، حمزه‌زاده، علیرضا قزوه و براتی‌پور رونمایی شد.


در پایان مراسم، موسوی گرمارودی، بیژن ارژن و ناصر فیض غزلیاتی قرائت کردند.

6060

کد خبر 167477

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =