« اواخر ماه رمضان»، «پایان ماه رمضان»،« آبان ماه یا آذر سال جاری.» اینها آخرین اظهارنظرها درباره زمان راه اندازی نیروگاه بوشهر به نقل از مقامات مسئول است.

به گزارش خبرآنلاین، در حالی که فریدون عباسی رئیس سازمان انرژی اتمی هفته گذشته در حاشیه دولت اعلام کرده بود نیروگاه بوشهر در مرحله «پیش راه اندازی» قرار دارد، امروز بعد از حدود یک هفته از موفقیت آمیز بودن تست‌های توربین نیروگاه و رسیدن قدرت آن به قدرت 400 مگاوات خبر داده است. تستی که عباسی امروز در حاشیه نشست هیات دولت گفت:«ابتدا قراربود در سه هزار دور انجام شود.»

با این حال او درباره زمان دقیق راه اندازی نیروگاه خبری نداد. شاید دلیل این امر به این موضوع بر می گشت که هنوز تاریخ دقیق در این مساله روشن نشده است. نکته مهم در سخنان رئیس سازمان انرژی اتمی آن بود که وی تصریح کرده است:«ممکن است مراسمی که در این ارتباط قرار بود انجام شود با حضور مقامات روسی تنظیم شود و چند روزی این مراسم به تاخیر بیفتد.»

در حالی که هفته گذشته هیاتی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به سرپرستی هرمن ناکارتس ـ معاون مدیرکل آژانس در امور پادمان‌ها ـاز تاسیسات هسته‌یی کشورمان بازدید کردند قرار است تا چندی دیگر گزارش مدیرکل آژانس انرژی اتمی درباره  تاسیسات هسته ای ایران منتشر شود.

پیش از این کارشناسان آژانس از عقب بودن برنامه هسته ای ایران در فردو خبر دادند اما اظهارات رئیس سازمان انرژی اتمی نشان داد این اخبار بیشتر جنگ روانی است.

عباسی در پاسخ به این سوال که مراحل انتقال سانتریفیوژها از نطنز به سایت فردو به کجا رسیده است؟ گفت: کارهای فنی در این ارتباط در حال انجام گرفتن است. باید در آنجا اقدامات زیربنایی کامل شود. ماشین‌ها به مرور زمان و مطابق برنامه باید آنجا نصب و راه‌اندازی شود، این کار شروع شده، ماشین‌ها تا حدودی منتقل شدند ولی کامل نیست و ما سعی می‌کنیم استانداردهای لازم را حفظ کنیم و هماهنگ با آژانس جلو برویم.

 وی در ادامه در پاسخ به این سوال که میزان اورانیوم غنی شده 20 درصد چقدر شده است، گفت: ما همان مقدار را در نطنز تولید می‌کنیم، تولید افزایش پیدا نکرده و همان مقدار است که قبلا بوده و قرار است در سایت جدید ما ملاحظات امنیتی را افزایش دهیم و انشاءالله در آینده بر حسب نیاز آن را افزایش می‌دهیم.

/27212

 

کد خبر 169563

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۲
  0 0
  تا غرب اجازه نده روسیه نیروگاه را راه نمی اندازد
 • بدون نام IR ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۲
  0 0
  20 ساله تاخیر داشته،این چند روز هم روش
 • بدون نام IR ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۲
  0 0
  چرا هر سال اول پاییز قرار میشه این نیروگاه افتتاح بشه؟ چرا دروغ میگن؟ روسیه به شورای امنیت تعهد داده که این نیروگاه راه نیفته . راه هم نمیفته.
 • بدون نام IR ۰۲:۱۵ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۳
  0 0
  با سلام من خودم یکی از کارشناسان نیروگاه اتمی بوشهرهستم که در تست شرکت داشتم و روسها بیان میکنند برای رسیدن به این مرحله در یکی از واحدهای نیروگاهی خود بعد از 40 بار به این موفقیت دست یافتندولی در بوشهربعد از 2بار. به امید خبرهای خوشحال کنندهای بعدی