عکس | رازهایی که به کمک 9 جسد نئاندرتال‌ افشا شد

بقایای ۹ نفر که ظاهراً توسط کفتارها در غاری پنهان شده بودند، تنها نمونه ای از یافته های اخیر است که جزئیات جدیدی از زندگی نئاندرتال ها را نشان می دهد.

امیرحسین‌فوقانی_ تا حدود ۴۰۰۰۰ سال پیش، انسان خردمند این سیاره را با نزدیک ترین خویشاوندان شناخته شده ما، نئاندرتال ها، به اشتراک می گذاشت. این انسان‌ها، کوتاه‌تر و جثه‌ بزرگتری از انسان‌های امروزی داشتند و در مناطقی از اروپای غربی تا آسیای مرکزی زندگی می‌کردند، و یافته‌های باستان‌شناسی نشان می‌دهد که نئاندرتال‌ها به‌طور قابل‌توجهی مدبر بوده‌اند. آنها ابزار سنگی می ساختند، حیوانات بزرگ را شکار می کردند، از آتش استفاده می کردند، لباس می پوشیدند و برخی رفتارهای نمادین انجام می دادند، حتی احتمالاً مردگان خود را دفن می کردند.

بیشتر بخوانید:

عکس | کودکانی با قلب‌های کنده شده؛ باستان‌شناسان حیرت‌زده شدند

ماری عظیم‌الجثه به اندازه یک اتوبوس / عکس

علی‌رغم این قابلیت‌ها، نئاندرتال‌ها به دنبال مهاجرت گسترده انسان‌های خردمند به اروپا به سرعت کاهش یافتند. دانشمندان هنوز در مورد اینکه رقابت با گونه‌های ما یا تغییر محیط‌ها علت اصلی انقراض بوده است بحث می‌کنند، اما سرنخ‌هایی از مکان‌های نئاندرتال می‌تواند به پاسخ به این سؤال و بسیاری دیگر از اقوام انسان باستانی ما کمک کند.

عکس | رازهایی که به کمک 9 جسد نئاندرتال‌ افشا شد
جورجیو مانزی، انسان شناس، جمجمه های نئاندرتال "Saccopastore ۱" و "۲" را در Museo di Antropologia G. Sergi della Sapienza در رم بررسی می کند. در حفاری که در آن جمجمه ها پیدا شد ابزارهای سنگی نیز کشف شد.

به عنوان مثال، در ایتالیا، جزئیات جدیدی از زندگی نئاندرتال ها در غارها، پناهگاه ها و اردوگاه های موقتی که آنها استفاده می کردند کشف می شود. در غار گواتاری، در نزدیکی شهر ساحلی سان فلیس سیرسئو در جنوب رم، بقایای نئاندرتال که احتمالاً توسط کفتارهای خالدار جمع آوری شده بود، اخیرا کشف شده است. کفتارها به احتکار استخوان ها در لانه های خود معروف هستند، و این مجموعه باستانی شامل هفت مرد نئاندرتال، یک زن و یک پسر جوان بود، که محققان را به این نتیجه رساند که یک جامعه نئاندرتال می توانسته است زمانی در این منطقه زندگی کرده باشد.

عکس | رازهایی که به کمک 9 جسد نئاندرتال‌ افشا شد

دماغه Monte Circeo پر از غارهای ساحلی است، مانند Fossellone (ورودی در عکس دیده می شود)، Breuil و Guattari، جایی که کاوش ها یافته های نئاندرتال را کشف کرده اند. بین ۱۰۰۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ سال پیش، Circeo توسط دشت ها احاطه شده بود.

این منطقه از ایتالیا، کوهستانی و سرشار از غارهای آهکی، برای پناه دادن به جمعیت اجدادی انسان مناسب بود. غارها ممکن است به عنوان پناهگاهی برای بازدید مجدد توسط عشایر دائمی عمل کرده و طعمه ها را با توجه به تغییر فصول دنبال کنند.

در گذشته، محققان به استخوان‌های نئاندرتال و قطعات ابزار یا سلاح‌ها برای کسب اطلاعات در مورد این خویشاوندان باستانی انسان تکیه می‌کردند. با این حال، امروزه کارشناسان ابزارهای پیچیده‌ای برای جستجوی خانه‌های نئاندرتال‌ها برای یافتن اطلاعات فراوانی در مورد زندگی آن‌ها دارند، حتی زمانی که بقایای فسیلی ساکنان آن وجود ندارد.

عکس | رازهایی که به کمک 9 جسد نئاندرتال‌ افشا شد
سمت چپ: بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۲، حفاری‌ها در غار گواتاری در سیرسئو، بقایای ۹ نفر را نشان داد که قدمت آنها به دوره‌ای بین ۱۰۰۰۰۰ تا ۵۷۰۰۰ سال پیش بازمی‌گردد. سمت راست: جمجمه و استخوان‌های فسیلی انسان آلتامورا هنوز در جایی قرار دارند که تقریباً سی سال پیش در سنگ و لایه‌ای از کلسیت در غار لامالونگا، در نزدیکی شهر آلتامورا در جنوب ایتالیا، کشف شدند. بقایایی که قدمت آن به ۱۳۰۰۰۰ سال یا بیشتر باز می‌گردد.

با پیشرفت تکنولوژی، مطالعه غارهایی که نئاندرتال ها در آن زندگی می کردند به چیزی شبیه ورود به یک خانه متروکه پر از آثار گذشته تبدیل شده است. برخی از قابل توجه ترین اکتشافات در سال های اخیر از جزئیات نادیده گرفته شده بقایای نئاندرتال ناشی می شود. خاکستر اجاق گاز استفاده از آتش را نشان می دهد، استخوان های حیوانات دور ریخته شده نشانه هایی از تکنیک های قصابی را حفظ می کند، و شکل تکه های سنگ به پیچیدگی تولید ابزار نئاندرتال اشاره دارد. رنگدانه‌های دارای قدمت شیمیایی حتی نشان می‌دهند که نئاندرتال‌ها نقاشی‌های غار را می‌ساختند.

اسرار زیادی در مورد نئاندرتال ها باقی مانده است، مانند اینکه چقدر آنها درگیر رفتارهای نمادین بودند و دقیقاً چه چیزی منجر به مرگ آنها شد. اما با اکتشافات علمی جدید که جزئیات خارق‌العاده‌ای از زندگی نئاندرتال‌ها را فاش می‌کند، ما بیش از هر زمان دیگری درباره اقوام نزدیک انسانی خود می‌آموزیم.

عکس | رازهایی که به کمک 9 جسد نئاندرتال‌ افشا شد
حفاری ها در Cala dei Santi در ساحل غربی ایتالیا توسط ایوان مارتینی و وینچنزو اسپانیولو از دانشگاه سیئنا انجام شد. این مکان بین ۵۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ سال پیش توسط نئاندرتال ها اشغال شده بود.

منبع: نشنال‌جئوگرافیک

۲۲۷۲۲۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1719010

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =