دو هفته به شروع سال تحصیلی جدید مانده است، اما ترافیک، شدیدتر از روزهای تابستان، کلافه کننده شده. این درحالی است که مدیران پایتخت می گویند ترافیک را کنترل می کنند.

از پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ شروع کنیم؛ آنطور که سردار حسین رحیمی، رییس پلیس راهور پایتخت پیش بینی کرده، حداقل 25 درصد به حجم ترافیک افزوده می شود.

او همچنین گفته، هلی کوپترهای پلیس، ترافیک را کنترل می کنند: "پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ با بکارگیری تمام توان اجرایی و استفاده از نیروهای کمکی در دانشکده راهور و بالگردهای پلیس در قالب گشت هوایی پلیس راهور تهران تلاش می‌کند تا ترافیک مهرماه برای شهروندان روان‌تر شده و آزار دهنده نشود."

او درگفتگو با ایسنا همچنین خبر از سفت و سخت تر شدن نظرات بر طرح ترافیک و زوج و فرد داده است: "در هفته اول مهرماه استفاده از آرم‌های طرح ترافیک روزانه ممنوع است، قطعا ماموران پلیس در محدوده اجرای طرح ترافیک با رانندگان متخلف و فاقد آرم برخورد می‌کنند. طرح زوج و فرد در پایتخت از 6:30 تا 19 و طرح ترافیک از 6:30 تا 17 اجرا می‌شود. بر اساس قانون جدید رسیدگی به تخلفات رانندگی، ورود غیرمجاز به محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد علاوه بر ثبت 4 امتیاز منفی برای راننده خودرو، به ازای هر ساعت 13 هزار تومان جریمه نیز در پی خواهد داشت."

به گفته رحیمی تردد موتورسیکلت‌ها و کامیون‌ها و اتوبوس‌ها از داخل تمام تونل‌های پایتخت ممنوع است: "اجرای این طرح که هم‌اکنون در تونل توحید آغاز شده است از ابتدای مهرماه در تمامی تونل‌های پایتخت به مرحله اجرا گذاشته می‌شود. ماموران پلیس در ورودی و خروجی تونل ها مستقر شده و با متخلفان برخورد می‌کنند. همچنین تابلوهای هشدار دهنده، پیش از خروجی تونل‌ها نصب می‌شود تا رانندگان در این خصوص آگاه شوند."

کودکان را به سرویس مدرسه بسپارید

آنطور که رییس پلیس راهور تهران بزرگ می گوید، یکی از دلایل ترافیک هفته اول مهر، پدر و مادرها هستند: "یکی از علل عمده بار ترافیک در هفته اول مهرماه استفاده اولیا از خودروهای شخصی برای رساندن فرزندانشان است که از هفته‌های بعد با بکارگیری سرویس‌های مدارس این مشکل کاهش می‌یابد. هیچ گونه مشکلی در خصوص تامین سرویس مدارس در سال جدید تحصیلی وجود ندارد. اولیای دانش‌آموزان از هم‌اکنون می‌توانند با مراجعه به مدارس فرزندانشان نسبت به ثبت‌نام و استفاده از سرویس اقدام کنند."

طرح ترافیک روزانه ممنوع شد

مسوول دوم، شهرداری است که اعلام می کند ممنوعیت هایی برای طرح ترافیک روزانه بوجود می آید. 

وحید نورزی، معاون اجرایی سازمان ترافیک شهرداری تهران از قطع فروش آرم‌های طرح ترافیک روزانه و هفتگی در هفته اول مهرماه خبر داده است: "بر اساس موافقت پلیس راهور تهران و در راستای کنترل حجم بار ترافیک در محدوده مرکزی شهر، فروش آرم‌های طرح ترافیک روزانه در هفته اول مهرماه ممنوع شد که در این راستا سیستم ثبت نام برای آرم‌های طرح ترافیک در این مدت قفل شده است."

او همچنین درباره تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی می گوید: "برنامه‌های گسترده‌ای توسط معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران به مرحله اجرا گذاشته می‌شود که اولویت آن ایمن‌سازی اطراف مدارس پایتخت است. ضمن اینکه استفاده از اتوبوس و مترو در هفته اول مهر رایگان است."

استانداری: تغییر ساعت نداریم

از سوی دیگر، استانداری تهران وعده می دهد ترافیک مهر کنترل می شود. هرچند وعده بزرگی است. اما مرتضی تمدن می گوید: "علاوه بر شهر تهران در سایر شهرها نیز شاهد افزایش ترافیک در روز بازگشایی مدارس هستیم لذا امسال نیز با ازدحام ترافیک مواجه خواهیم بود اما با تلاش مسوولین راهنمایی و رانندگی شهر تهران تلاش می‌شود که این شرایط کنترل شود. بحث ترافیک علاوه بر هر روز بازگشایی مدارس در طول سال تحصیلی نیز وجود خواهد داشت لذا برای موضوعات ترافیکی باید چاره اندیشی شود که این اقدامات نیز در حوزه راهور صورت گرفته است."

او همچنین می گوید: "اولیاء دانش‌آموزان و نگران مسایل ترافیکی در طول سال تحصیلی نباشند البته این بدان معنا نیست که ترافیک نخواهیم داشت بلکه ترافیک مدیریت می‌شود لذا جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد."

تمدن درباره تغییر ساعت کاری هم گفت: "برنامه‌ای برای تغییر ساعات کاری نداریم و از ابتدای مهر ساعت رسمی یک ساعت به عقب کشیده می‌شود. ما هم تابع شرایط عمومی کشور هستیم لذا هیچگونه تغییر ساعت ویژه‌ای را در استان تهران نداریم. سال گذشته برای توزیع و مدیریت ترافیک ساعت‌های کاری از 6 تا 8 صبح تفکیک شد تا شاهد گره‌های ترافیکی در ساعات آغازین صبح نباشیم و این طرح هچنان از مهرماه امسال ادامه خواهد داشت.

4747

کد خبر 172229

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۸
    0 0
    به جای این همه سختگیری ، بی آر تی را گسترش دهید چرا در بزرگراه های رسالت و همت و مدرس و امام علی و یادگار امامو صیاد شیرازی BRT نداریم؟