در نامه مرداد ماه گذشته شهاب الدین صدر به هیات وزیران نامه آمده است عوامل افزایش هزینه های درمان بسیار زیاد است، ولی تعرفه های فعلی نمی تواند این هزینه ها را جبران کند

رئیس سازمان نظام پزشکی به صورت مکتوب از دولت خواست تا تعرفه های درمان را اصلاح کند. طبق مصوبه هیات وزیران، تعرفه های درمانی، تنها 7 درصد در بخش خصوصی افزایش یافته بود و در بخش دولتی نیز افزایش تعرفه ها 9 و 3 دهم درصد تعیین شده است. با این وجود برخی از پزشکان می گویند پس از هدفمندی یارانه ها و افزایش مخارج مطب ها، مراکز تشخیصی، درمانگاه ها و بیمارستانها، برخی از مراکز تا 40 درصد افزایش هزینه ها را تحمل کرده اند.

اکنون شهاب الدین صدر به معاون احمدی نژاد نوشته که موضوع در هیأت وزیران مطرح و تعرفه های درمانی اصلاح و ترمیم شود.

صدر در نامه خود به محمدرضا رحیمی تاکید کرده: "با در نظر گرفتن واقعی سازی قیمت‌ها مصرح در برنامه پنج ساله‌ی دولت مصوب مجلس شورای اسلامی و افزایش پانزده درصدی تورم طبق اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی، افزایش نه درصدی حداقل افزایش دستمزدی حقوق بگیران، افزایش اجازه بهای اماکن استیجاری و اثرات مستقیم و غیر مستقیم هدفمند کردن یارانه‌ها بر قیمت هزینه‌های عمومی همچنین نوسان و افزایش قیمت ارز و به تبع آن اقلام مصرفی وارداتی، در آزمایشگاه‌ها، مراکز رادیولوژی، مطب‌ها و مراکز خدمات پزشکی و دندانپزشکی، دفاتر کار، بیمارستان‌ها و همچنین داروخانه‌ها، بدیهی است با اعلام این رقم تعرفه، تحمیل مخارج سیاستگذاری‌ها بر دوش قشر شریف و خدوم جامعه پزشکی خواهد بود."

بالاترین مسئول بخش درمان خصوصی، نتیجه افزایش اندک تعرفه ها در سال 90 را "فرار از قانون، خدشه در کیفیت خدمات، ناتوانی از استمرار خدمت برخی مؤسسات و عدم پابرجایی مراکز خصوصاً مؤسسات کوچک، عدم ارایه خدماتی که هزینه‌ی زیادی را تحمیل می‌نماید و نتیجتاً افت استاندارد سلامت جامعه" عنوان کرده است.

هنوز دولت برای این نامه که نزدیک به یک ماه پیش به هیات وزیران رفته، ولی امروز به صورت رسانه ای منتشر شده، واکنشی نشان نداده است. برخی از کارشناسان درمانی، سیاستهای دولت در مسایل اقتصادی به خصوص افزایش تورم پس از هدفمندی یارانه ها را در کاهش سطح خدمات درمانی ارائه شده به مردم موثر می دانند.

/45233

کد خبر 173037

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۰۳:۵۳ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۳
    0 0
    اقای صدر وکیل مدافع مردمند یا اقایون دکتری با درامدهای میلیونی ؟ کاش صدر و امثال صدر فکری هم به حال حقوق کارکنان وزارت بهداشت مخصوصا اموزش وزارت بهداشت میکردند واقع کسی نیست در مورد حقوق زیر 500 هزارتومانی کارکنان اموزش بهداشت حرفی بزنه ؟؟