توصیه مهدی نصیری به رئیسی / «درس مهم سیاست‌ورزی» که باید از چینی‌ها بیاموزید

چینی ها سالهاست که یاد گرفته اند غرب ستیزی و قطع ارتباط سیاسی و تجاری و اقتصادی با آمریکا و اروپا هیچ دستاوردی جز فقر و فلاکت و عقب ماندگی برای کشور و مردمشان ندارد.

مهدی نصیری، فعال سیاسی و سردبیر پیشین روزنامه «کیهان» در کانال تلگرامی خود نوشت:

  • دولت چین یکی از نظامهای به شدت استبدادی و سرکوبگر بویژه علیه میلیونها مسلمان ساکن این کشور است.

  • نظام سیاسی چین میراث ایدئولوژی مارکسیستی - مائوئیستی است که سالها فقر و استبداد را بر مردم چین تحمیل کرد اما در سال ۱۹۷۸ (یعنی یک سال قبل از انقلاب اسلامی ایران) سیاستمدار اصلاح طلب چینی دنگ شیائو پینگ با نقض اصول اقتصاد سوسیالیستی و ارتباط اقتصادی گسترده با آمریکا و غرب، منشا یک تحول عظیم شد و اکنون پس از گذشت ۴۴ سال، چین را به عنوان دومین اقتصاد قدرتمند دنیا مطرح کرده است، هر چند که به لحاظ سیاسی، دولت چین همچنان یکی از مستبدتربن نظامهای موجود است.

  • چینی های ضد امپریالیسم با اتکای به یک دیپلماسی واقع گرایانه بویژه در عرصه تجارت و اقتصاد قدرت چانه زنی خود را با همه کشورهای قدرتمند از جمله آمریکا افزایش داده اند.

  • چینِ تحت فرمان ایدئولوژی ضد امپریالیستی مائو، پس از اصلاحات دنگ شیائوپینگ، دست از آمریکا ستیزی احمقانه برداشت و شاخ گاو غرب قدرتمند را رها و به پستان آن چسبید و خود را به مرحله اقتصادی کنونی رساند.

  • آقای رییسی قبل از سفر خود به چین یادداشتی را در روزنامه "مردم" چین بر مدار سیاست آمریکا ستیزی مهلک و زیانبار ج ا منتشر کرد که در آن تاکید بسیار زیادی بر سرنوشت دو ملت در مواجهه با «استعمار» و «استکبار» (یعنی آمریکا) شده بود.

  • به دنبال این یادداشت و سفر رئیسی، ندپرایس سخنگوی وزارتخارجه آمریکا در پاسخ به سئوالات خبرنگاران از این رابطه احساس نگرانی کرد. اما پاسخ نگرانی آمریکایی بلافاصله از وزارتخارجه چین صادر شد. سخنگوی وزارت خارجه چین اظهار داشت: «روابط دوجانبه میان ایران و چین هیچ طرف سومی را هدف قرار نمی دهد و علیه هیچ کشور ثالثی نیست.»

  • و این یعنی چینی ها سالهاست که یاد گرفته اند غرب ستیزی و قطع ارتباط سیاسی و تجاری و اقتصادی با آمریکا و اروپا هیچ دستاوردی جز فقر و فلاکت و عقب ماندگی برای کشور و مردمشان ندارد.

  • به نظرم اگر آقای رئیسی در این سفر استعداد آموختن این درس مهم سیاست ورزی را داشته باشد و پس از سفر در دیداری که با آیت الله خامنه ای برای گزارش سفر خواهد داشت، آن را به ایشان هم منتقل نماید و در رها کردن چهل و دوسال ستیزه گری مهلک نظام ج ا با آمریکا و غرب، موًثر افتد، شاید به زیان‌های هنگفتی که از قراردادهای منعقده با چین در این سفر رئیسی بر ایران تحمیل می شود، بیارزد!

بیشتر بخوانید:

۲۱۲۲۰

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1732171

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =