محمدرضا بایرامی مطالعه کتاب‌هایی چون «خانواده تیبو، جنگ و صلح، در غرب خبری نیست، دن آرام و سفر به انتهای شب» به عنوان آثار ترجمه در حوزه جنگ را به مخاطبان خبرآنلاین پیشنهاد کرد.

به گزارش خبرآنلاین، معرفی لیست کتاب‌های خواندنی از سوی رسانه‌ها، یکی از راه‌های اصلی آشتی بیشتر مردم با مطالعه است چرا که سامانه‌ای برای معرفی و نقد کتاب‌های خوب در کشور وجود ندارد و مردم بیشتر از روی کنجکاوی و یا پیشنهاد اطرافیان کتاب می‌خرند، در این میان پیشنهاد اهالی فرهنگ و هنر، کمی ویژه‌تر است.

 

محمدرضا بایرامی، نویسنده خوش قلم و نجیب ادبیات معاصر ما، در گفتگو با خبرآنلاین برای مطالعه در ایام هفته دفاع مقدس، پیشنهاداتی ارائه کرده که در جدول زیر قابل مشاهده است.

 

بایرامی البته معتقد است: «زمانی پرداختن به مقولاتی از نوع ادبیات پایداری و اینها، حرکت تندی را لازم داشته است. یعنی با همان سرعت برای اینکه سریع به مقصد برسد. حالا آن دوره نیست و یادمان رفته که دوره عوض شده و می خواهیم زمان را همچنان متوقف کنیم و بگوییم راه همان است که مستقیم می رود به سمت قله و اگر یک ذره این طرف و آن طرف بچرخید دور شده‌اید و واقعا هم انگار به صورت ظاهری دور می‌شوید، اما شما دارید دسترسی را تسهیل می کنید. هیچ کدام از اینها درنظر گرفته نمی‌شود و می‌افتیم در یک راه مشخص که از دور هم پیداست و موضوع جدیدی هم برای دیدن مخاطب ندارد. مدام تکرار می‌کنیم و دور تسلسل داریم. که ظاهرا هم نمی‌شود کاریش کرد.»

 

 

محمدرضا بایرامی در گفتگو با خبرنگار ما کتاب های زیر را برای مطالعه در هفته دفاع مقدس پیشنهاد کرد:

نام کتاب

نویسنده/مترجم

انتشارات

قیمت (تومان)

درباره کتاب

دلیل انتخاب

خانواده تیبو

روژه مارتن دوگار/ ابوالحسن نجفی

نیلوفر

4125

خانوادهٔ تیبو داستان زندگی یکی از افراد ثروتمند و با نفوذ فرانسه در اوایل قرن بیستم است. می­توان ادعا کرد آنتوان و ژاک -پسران خانواده تیبو- نقش‌های اصلی این رمان را بازی می­کنند.

بخاطر گستردگی فضا و جذابیت و تعلیق فراوان

جنگ و صلح

لئون تالستوی/سروش حبیبی

نیلوفر(4جلدی)

28500

وقایع این رمان، بر بستر دو جنگ بزرگ بین روسیه‏تزاری به سرکردگی «تزار الکساندر» و دولت فرانسه به رهبری «ناپلئون بناپارت»، و یک دوره فترت کوتاه بین این دو جنگ، جریان ‏دارد.

اثری که همچنان بوی کهنگی نگرفته است

در غرب خبری نیست

اریش ماریا رمارک/ سیروس تاجبخش

ناهید

2500

گیرایی این داستان در اصالت و سندیت دردناک آن نهفته است چونکه نویسنده خود ناگزیر شد که به لباس سربازی درآید و در ارتش آلمان خدمت کند و خود در جهنمی که در کتاب بیان کرده، زندگی کرد و از گیرودار آن جان سالم بدر برد...داستان از مردمی سخن می گوید که جسمشان از جنگ در امان ماند ولی زندگیشان نابود شد...

به عنوان داستانی که بخش‌های عمده‌ای از آن خاطره‌وار است و با این حال رمان بسیار سرحال و روان و گیرایی است

دن آرام

میخائیل شولوخف/ احمد شاملو

مازیار

18000

«دن آرام» تصویری است همه‌جانبه از زندگی قزاق‌ها در زمان صلح، سال‌های سرنوشت‌ساز جنگ اول جهانی، انقلاب 1914 اکتبر روسیه و یک جنگ داخلی تلخ. حماسه شولوخوف همچون «جنگ و صلح» تولستوی تلفیقی است از خصوصیات رمان‌های خانوادگی-اجتماعی و تاریخی.

به خاطر گستردگی فضا و توصیف های بسیار زیبا و با شکوهی که از طبیعت در جنگ دارد

سفر به انتهای شب

لوئی فردینان سلین/فرهاد غبرایی

جامی

4700

سلین داستان‌اش را در شبی آغاز می‌کند که فردایش جنگ اول جهانی آغاز می‌شود. قهرمان او به جنگ می‌رود. سلین تمام کار و بار دنیا را از نگاه قهرمان‌اش می‌بیند. قهرمان او چیزی نمی‌بیند جز دهشت و زشتی، خشونت و تباهی و رنج و سیاهی. داستان فقط مربوط به روزهای جنگ نیست. سال‌های بعد از جنگ را هم در‌بر می‌گیرد.

به خاطر نوع نگاه متفاوت

هموطنان تهرانی برای تهیه این کتاب‌ها‌‌‌ کافیست با شماره 88453188 سامانه اشتراک محصولات فرهنگی؛ سام تماس بگیرند و کتاب‌ها را در محل کار یا منزل _ بدون هزینه ارسال _ دریافت کنند.

291/60

کد خبر 175626

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =