۰ نفر
۱۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۲
تاملی در سخنان مدیرحوزه علمیه قم

آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه در سخنان اخیر خود با انتقاد از هجمه اخیر علیه حوزه های علمیه گفته است:" امروز کارهای بسیار احمقانه و آشکار از سوی دولت‌مردان آمریکا صورت می گیرد، کسی توجهی نمی کندو حرف نمی زند که اگر یک صدم آن کار به وسیله طلبه ای صورت گیرد، معلوم نیست چه بلایی سرآن بیاورند و چه برخوردی هم داشته باشند."

جمله مهم دیگری که ایشان به آن پرداخته این است: "لازم است بدانیم یک دهه، ضد خدایان و اضداد نگاه قدسی به این قصه تمسک خواهندکرد؛ حوزه باید برای آن دوره آماده شود که منطق خود را ارائه دهد ..."

در باره این سخنان به چندنکته اشاره می کنم:

1- در قضایای اخیر،بی انصافی ها و بهتر است بگوییم نامردی هایی در حق حوزه های علمیه،علما و طلاب صورت گرفت که لازم است در مورد آنها روشنگری صورت گیرد. هرچند که ممکن است  فضای مقهور جوسازی های یک ماه اخیر، به سادگی قابل تغییر نباشد. همین که تلاشهای عده قابل توجهی از طلاب قم برای خدمت رسانی به بیماران کرونا حتی در رسانه ملی مغفول مانده، حکایت از مظلومیت این طیف از جامعه دارد. این مظلومیت آنگاه مضاعف می شود که حتی برخی دوستان هم،همگام با رسانه های بیگانه وارد هجمه ناجوانمردانه شدند.

2- اما آفتی که بعدا به وجودخواهد آمد و هجمه های اخیر در برابر آن ناچیز به حساب می آید همان نکته ای است که آقای اعرافی به آن اشاره کرده و نسبت به اینکه موضوع کرونا تا مدتها مستمسکی برای ضدخدایان خواهد شد،هشدار داده و خواستار آمادگی حوزه برای رویارویی با آن شده است.

به گمانم درک این موقعیت خطرناک را باید به گوینده آن تبریک گفت. ممکن بود ایشان یا هرکس دیگری موضوع را سرسری بگیرد و مثلا با این توجیه که " خود خدا از دینش حفاظت خواهد کرد" از کنار قضیه بگذرد. همین که آقای اعرافی می گوید حوزه باید برای دوره پساکرونا برنامه داشته باشد - حتی اگر در عمل هم کاری انجام نشود - یک موفقیت بزرگ است.

3- به عنوان فردی که با عالم حوزه بیگانه نیست عرض می کنم این نهاد در سالهای پس از انقلاب، انصافا در راستای تولید معرفت برای فقه حکومتی و اجتماعی تلاش زیادی کرده است، اما در مورد صیانت از اصول عقاید در سطح مدارس، دانشگاهها و به طورکلی برای جوانان کار سیستماتیک مطالعاتی نکرده. اگر هم چنین فعالیتهایی صورت گرفته،منتج به نتایج ملموس نشده است.

پیش از پیروزی انقلاب اسلامی بسیاری از مساجد،دانشگاهها و مدارس دارای گعده ها و جلساتی بودند که بحثهای عقیدتی جدی در آنها صورت می گرفت و از آنجا که جوانهای مسلمان با عقاید چپ مارکسیستی و اسلام انحرافی مواجه بودند به ناچار برای خفظ عقاید خود و نیز بحث و مقابله با صاحبان افکار غیردینی ، به تقویت مبانی فکری خودشان می پرداختند.معمولا هم یک طلبه یا روحانی در متن یا حاشیه این جلسات وجود داشت.

متاسفانه پس از پیروزی انقلاب اسلامی و بخصوص یکی دو دهه اخیر تعداد چنین جلساتی آنقدر کم شده که ردپایی از ان دیده نمی شود. و بجای آن به جلساتی با مضمون دعا و توسل و زیارت و روضه و... بسنده می شود. قطعا این مناسک برای تقویت روحیه دینی ضرورت تام دارد اما به شرطی بهره کامل می دهد که پیش نیازهای آن (اصول محکم فکری)تامین شده باشد.

به علاوه بسیاری از جلسات مذهبی ،تبدیل به بنگاههای سیاسی-جناحی شده و کارکرد عقیدتی خود را از دست داده. از همین روست که می بینیم وقتی در جریان هجمه کرونا با هجوم عقیدتی هم روبرو می شویم، دست مان خالی است.

4 - با استقبال از رویکرد آیت الله اعرافی این نکته را هم اشاره کنم که مخالفان حوزه لزوما بیرون از این نهاد نیستند. البته امریکا و غرب همانطور که ایشان اشاره کرده،عملیات خود را دارند،اما عدم رعایت اولیه ترین اصول عقلانی توسط برخی معممین ، آسیبهای بزرگی به حوزه زده که غربیها هم همین از همین نقطه ضعف استفاده کرده و ضربه زده اند.

 اجازه بدهید از همین آقای معممی که به نام طب اسلامی موجب وهن حوزه و استهزاء دین شد شروع کنم. آیا جناب اعرافی قبول دارند که همه زحمات حوزه در برابر کرونا را طلبه ای در بیمارستان شهر انزلی بر باد داد؟ واقعا سخنان کدام عالم بلندمرتبه حوزه به اندازه تجویزهای خرافی باند آقای تبریزیان بازتاب داده شد؟

آقای تبریزیان یک کتاب علمی را آتش زد.آقای اعرافی آن را محکوم کرد و چه کار شایسته ای. اما متاسفانه او در کانال تلگرامی خود نوشت آقای اعرافی گروهی را نزد من فرستاد و از من عذرخواهی کرد! آیا جناب اعرافی با این عذرخواهی(که تکذیب هم نشد) انتظار دارد حنای حوزه علمیه رنگ داشته باشد؟

5- تفکرات شهیدمطهری شاید امروز در حوزه بیش از هرجای دیگری مهجور است. او در دوره ای با خرافات و تحریف جنگید که بسیار سخت بود. اما امروز بسیاری از اهل خرافه و رویا و روایات ضعیف و مجعول، دکاندار دین شده اند و متاسفانه بعضی از آنها کاروبارشان سکه است و در رسانه ملی هم حضور دارند.

6- با اذعان به اینکه سخنان اخیر جناب اعرافی از روی دردمندی و برای نجات معارف دین است لازم دانستم تاکید کنم  تحقق"الاسلام یعلوا و لایعلی علیه" نیازمند برداشتن غل و زنجیر خرافات است. این کار هم فقط از حوزه برمیاید و بس. این گوی و این میدان.

1717

این یادداشت در نسخه الکترونیک روزنامه ایران به تاریخ 12فروردین99 منتشر شده

کد خبر 175716

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =