دادستان ورود کند، نیاز به شاکی خصوصی نیست/ «آرات حسینی مورد بهره‌کشی اقتصادی قرار گرفته است»

یک حقوقدان در گفت‌وگو با خبرآنلاین می‌گوید: «بسیاری از سوءرفتارهایی که توسط والدین یا اشخاص ثالث ممکن است در حق اطفال صورت بگیرد، نظیر بی‌توجهی، ممانعت از تحصیل، بهره‌کشی اقتصادی و ... که سلامت جسمی، روانی یا اجتماعی طفل و نوجوان را تهدید می‌کند، غیرقانونی بوده و علاوه بر اینکه در قانون برای آن مجازاتی تعیین شده، ممکن است منجر به عزل ولی (پدر) و انتصاب یک قیّم شایسته برای کودک شود.»

الهه جعفرزاده: آرات حسینی، کودک ۱۰ ساله‌ای که با اصرار و اجبار پدرش خیلی زود وارد دنیای ورزش حرفه‌ای شد، با چالش‌های زیادی در این مسیر دست‌وپنجه نرم کرده و می‌کند. اواخر سال ۱۴۰۱، باشگاه سپاهان با انتشار تصویری از این کودک ورزشکار، خبر داد که آرات از این پس در آکادمی سپاهان به فعالیت می‌پردازد. اما با گذشت دو ماه از این اتفاق، ظاهراً این همکاری میان باشگاه و خانواده آرات به خوبی پیش نرفته و طرفین به توافق نرسیده‌اند. روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت نیز پدر آرات در صفحه اینستاگرام خود، پایان حضور پسرش در این باشگاه را اعلام کرد.

دادستان ورود کند، نیاز به شاکی خصوصی نیست/ «آرات حسینی مورد بهره‌کشی اقتصادی قرار گرفته است»

در پی این قطع همکاری، مسئولان باشگاه سپاهان در خصوص سلامت جسمی و روانی این کودک هشدار دادند: «در مدتی که آرات اینجا بود، مشاوره‌های مختلفی انجام دادیم و متوجه شدیم این بچه بسیار تحت فشار است و احتمال ایجاد خطر برای او و باشگاه وجود دارد. وقتی آرات سر تمرین می‌آمد، می‌دیدیم که دست روی سینه‌اش می‌گذارد؛ به نظر می‌رسید خسته است و تحت فشار تمرینی سنگین بوده است. با فشارهایی که به آرات آمده، صفحات رشد او بسته شده است. آرات بچگی و بازیگوشی نکرده و از نظر ذهنی با همه بچه‌ها کاملاً متفاوت است.»

دادستان ورود کند، نیاز به شاکی خصوصی نیست/ «آرات حسینی مورد بهره‌کشی اقتصادی قرار گرفته است»

محمدعلی بصیریان، مدیر آکادمی سپاهان، همچنین با اشاره به اینکه «پدر آرات به پسرش نگاه بیزنسی دارد»، گفته است: «باشگاه دستمزد و مبلغ درخواستی مورد نظر پدر آرات را از جنبه حمایتی خارج می‌داند. ما معتقدیم این مبلغ پیشنهادی جنبه بیزنسی داشته و مشخص است پدر نگاه بیزنسی به فرزند خود دارد. این بچه پاک و معصوم و سالم جز ورزش چیزی نمی‌خواهد، ولی از او استفاده ابزاری می‌شود.»

در همین‌باره دکتر حسن کیا، حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری، در گفت‌وگو با خبرآنلاین اظهار داشت: «در صورتی که ثابت شود ولی قهری نسبت به کودک خود به هر دلیلی مصلحت را رعایت نکرده، عزل خواهد شد و دادگاه یک فرد صالح و شایسته را جایگزین آن خواهد کرد. این مسئله درمورد آرات و پدرش که رابطه آن‌ها رابطه طفل و ولی تلقی می‌شود نیز صدق می‌کند. قانونگذار رفتار خلاف قانونِ ولی نسبت به طفل را جرم‌انکاری کرده و برای این امر مجازات در نظر گرفته است. بهره‌کشی اقتصادی، ممانعت از تحصیل، اعمال فشار و اجبار برای انجام عملی خارج از عرف، انتشار تصاویر مستهجن از کودک یا اموری از این دست، مجازات در بر دارد.»

دادستان ورود کند، نیاز به شاکی خصوصی نیست/ «آرات حسینی مورد بهره‌کشی اقتصادی قرار گرفته است»

متن کامل این گفت‌وگو در ادامه آمده است:

با توجه به شرایط موجود برای آرات و فشاری که از جانب پدر بر او وارد است، از منظر قانونی آیا این امکان وجود دارد که نهاد یا اشخاصی وارد عمل شوند و بتوانند این اختیارات را از پدر صلب کنند؟

به طور کلی اطفال و کسانی که به سن بلوغ نرسیده‌اند، تحت ولایت قهری پدر یا جد پدری قرار دارند که این اصل هم در فقه ما و هم در قانون مدنی ما حاکم است. در گذشته اگر ولی قهری مصلحت طفل را رعایت نمی‌کرد، ضمّ امین صورت می‌گرفت؛ یعنی دادگاه، شخصی را تحت عنوان امین، جهت اداره اموال و دیگر امور فرد محجور، به ولی قهری ضمیمه می‌کرد و امکان عزل ولی قهری در قانون مدنی پیش‌بینی نشده بود. اما بعداً به واسطه اصلاحاتی که در سال ۱۳۷۹ در قانون مدنی صورت گرفت، برای نخستین‌بار امکان عزل ولی قهری نیز پیش‌بینی شد که بر اساس آن می‌توان ولی قهری (پدر) را از ولایت و سرپرستی عزل کرد. این اصلاح، گامی رو به به جلو است؛ چرا که اگر ولی قهری نسبت به کودک خود به هردلیلی (از لحاظ حقوقی، مالی، تعلیم و تربیت یا ارتکاب جرمی در حق فرزند) مصلحت را رعایت نکند و امکان اثبات فراهم باشد، ولی قهری برکنار خواهد شد و دادگاه یک فرد صالح و شایسته را جایگزین آن خواهد کرد.

این‌ها مواردی هستند که پیرامون ولایت، در مقررات عمومی مطرح شده‌اند و درمورد آرات و پدرش که رابطه آن‌ها رابطه طفل و ولی تلقی می‌شود نیز صدق می‌کنند.

دادستان ورود کند، نیاز به شاکی خصوصی نیست/ «آرات حسینی مورد بهره‌کشی اقتصادی قرار گرفته است»

این شرایط در خصوص کودکانی که به سن قانونی نرسیده‌اند هم صادق است؟

علاوه بر مقررات عمومی در زمینه ولایت، ما یک قانون خاصی هم در زمینه حمایت از اطفال و نوجوانان داریم که در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ تصویب و اجرایی شده است و دو گروه از افراد را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. گروه اول اطفال هستند؛ یعنی افرادی که به سن بلوغ شرعی نرسیده باشند (در مورد فرزند دختر ۹ سال تمام قمری و در مورد فرزند پسر ۱۵ سال قمری). گروه دوم هم نوجوانان هستند که در این قانون، افراد زیر ۱۸ سال تمام شمسی نوجوان محسوب می‌شوند.

منظور از عدم رعایت مصلحت در قبال اطفال چیست؟ و شامل چه مواردی می‌شود؟

در این قانون بسیاری از کژ رفتاری‌هایی که توسط والدین یا اشخاص ثالث ممکن است در قبال اطفال صورت بگیرد، نظیر بی‌توجهی و سهل‌انگاری در وظایفی که ولی نسبت به طفل دارد و سوء‌رفتارهایی که سلامت جسمی، روانی یا اجتماعی طفل و نوجوان را در معرض خطر قرار می‌دهد، غیر قانونی است. مورد دیگری که در این قانون به آن اشاره شده، «بهره‌کشی اقتصادی» است که به زعم من این اصل در مورد فوق‌الذکر (آرات) هم وجود دارد. بهره‌کشی اقتصادی یعنی به‌کارگیری طفل/ نوجوان، یا اجبار و واگذاری کاری که از لحاظ جسمی، روانی یا اجتماعی برای وضعیت طفل مضر و خطرآفرین باشد. هرگونه معامله‌ی طفل در قبال دریافت وجه یا امتیاز نیز غیرقانونی است. علاوه بر این، بحث فحشا، تهیه تصاویر مستهجن از طفل، مثل عکس‌های نیمه‌برهنه‌ای که پدر آرات به منظور نشان دادن آمادگی بدنی این کودک، در صفحه اینستاگرامش از او منتشر کرده است نیز مطرح است.

دادستان ورود کند، نیاز به شاکی خصوصی نیست/ «آرات حسینی مورد بهره‌کشی اقتصادی قرار گرفته است»

آیا وقوع چنین اقداماتی جرم محسوب می‌شود و مجازاتی برای آن تعیین شده است؟

بله، قانون این موارد را جرم‌انگاری کرده و قانون‌گذار برای سوءرفتارهایی نظیر بهره‌کشی اقتصادی، انتشار تصاویر مستهجن از کودک یا اموری از این دست، مجازات تعزیری درجه شش (حبس) را تعیین کرده است. طبق ماده ۷ این قانون، هم والدین و هم غیروالدین (معلم، پرستار و ...) که مسئولیت تربیت و نگهداری طفل را دارند، در صورت ارتکاب این جرایم مشمول این جزا هستند.

مورد قابل توجه در قانون مذکور این است که اگر شخصی شاهد این بدرفتاری‌ها از جانب والدین نسبت به طفل باشد، موظف به گزارش و اعلام به مراجع قانونی است و در غیر این صورت مجازات خواهد شد. این جزو معدود قوانینی‌ است که برای فردی که اعلام بزهکاری نکند هم مجازات در نظر گرفته شده است.

روند پیگیری و رسیدگی به این موارد چگونه است؟

بسیاری از این جرایم جنبه عمومی دارند، یعنی دادستان در صورت تشخیص می‌تواند ورود کند و نیاز به شاکی خصوصی نیست؛ چرا که طفل توان تنظیم شکایت را ندارد. دادستان در چنین شرایطی می‌تواند مستقیم ورود کرده و یک قیّم را برای طفل تعیین کند و ولی قهری را برکنار کند.

باتوجه به ادعای مدیر باشگاه سپاهان و همچنین شایعات قبلی پیرامون مسئله آرات حسینی و تمرینات سختی که از سوی پدرش بر او تحمیل می‌شود، آیا شواهد برای ورود دادستان مستدل و کافی است؟

از آنجا که شخصیت مورد بحث، چهره‌ای شناخته‌شده‌ است، هر شهروندی می‌تواند این موضوع را به دادستان اطلاع بدهد و شواهد موجود را ضمیمه توضیحات کند، اما درنهایت تصمیم‌گیری در خصوص اینکه آیا اتفاقات اخیر از مصادیق جرایم و قانون‌شکنی در زمینه حقوق اطفال است، به عهده دادستان است. در صورت تشخیص، با ولی قهری برخورد جدی می‌شود.

قانون مصوب سال ۹۹ در حوزه اطفال و نوجوانان قانون بسیار خوبی‌ است و اگر ساز و کار آن پیش‌بینی و به درستی اجرا شود، قطعاً می‌تواند به کاهش آمار اینگونه جرایم منجر شود.

دادستان ورود کند، نیاز به شاکی خصوصی نیست/ «آرات حسینی مورد بهره‌کشی اقتصادی قرار گرفته است»

دادستان ورود کند، نیاز به شاکی خصوصی نیست/ «آرات حسینی مورد بهره‌کشی اقتصادی قرار گرفته است»
آرات حسینی

*منبع عکس‌ها: اینترنت

۴۷۲۳۲

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1764474

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 31
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۴:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
  62 17
  سال ها قبل از اینکه آرات اینقدر مورد توجه قرار بگیره با پدرش وارد مذاکره شدیم که به عنوان اسپانسر روی آرات سرمایه گذاری کنیم و بتونیم تو رشدش بهش کمک کنیم؛ همون موقع بر من و همکارانم مسجل شد که با وجود این پدر؛ نمی توان آینده روشنی برای این نابغه متصور بود و قطعا ادامه این روند استعداد این کودم رو میسوزونه؛ کما اینکه قطعا تا امروز هم آسیب های جدی و جبران ناپذیری متحمل شده.
  • IR ۱۵:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
   بابا چکار زندگی مردم دارید بذارید مردم زندگی‌شونو بکنن. آینده هر کسی دست خودشه. به شما چه ربطی داره که با بچه‌اش چطور رفتار میکنه. شما زندگی خودتو بکن موسی به دین خود عیسی به دین خود
  • IR ۱۹:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
   5 11
   موضوع بهره کشی از این کودک در جای خود فابل بررسیه...اما مگر در تمام موارد حقوقی هم اینطور سریع واکنش داده میشه ؟؟!!! این حقوقدان طوری صحبت میکنه انگار اینجا رو با سوئیس اشتباه گرفته ...
  • IR ۲۰:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
   21 6
   شاید هم چون سپاهان نتونسته با بابای این بچه ارزون معامله کنه این شایعه رو راه انداخته که دیگی که واسه سپاهان نجوشیده سر سگ توش بجوشه
  • IR ۲۰:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
   9 6
   شاید هم چون سپاهان نتونسته با بابای این بچه ارزون معامله کنه این شایعه رو راه انداخته که دیگی که واسه سپاهان نجوشیده سر سگ توش بجوشه
 • آریان پور IR ۱۴:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
  13 35
  واقعا تو این مملکت کسی رو پیدا نکردید که الفبای حقوق رو بلد باشه این وکیل محترم که احتمالا یا سهمیه ای است یا ... جدی جدی فرمودند اگر ولی قهری طفل دچار تقصیر و یا قصور در موارد مصرحه خود که بیان کرده شود ولی عزل و یک نفر دیگر جایگزین ولی قهری میشود؟ یا ی جای دیگه گفته برای طفلی که ولی قهری داره قیم تعیین میشه؟ وووو عجبا عجبا این قوانین کجا هستند ما ندیدیم ولی قهری را مگر میشه عزل کرد مگر مقام ولایت انتسابی است که بخواد کسی عزل کنه چرا داریم اگر ولی اقداماتی برخلاف مصلحت طفل انجام بده یکنفر امین به ولی ضم میشه یا اصلا وقتی ولی قهری وجود دارد نمیشود قیم تعیین کرد
  • IR ۱۷:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
   4 8
   الان مطلب درباره آرات و خطرات جانی هست که تهدیدش میکنه شما هم بهتره بری جای دیگه عقده هات خالی کنی آقای پرفسور پدرش دارهبر خلاف مصالح فرزندش رفتار میکنه پس میشه عزلش کرد مثل فردی که معتاد هست و صلاحیت بچه راتندارد
  • IR ۱۷:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
   4 1
   خودت جواب خودت رو دادی دیگه. ولی طفل داره اقداماتی بر علیه مصلحت طفل انجام می ده.
  • مصطفی IR ۱۸:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
   2 2
   مثل اینکه شما درساتو درست نخوندی، طبق ماده ۱۱۸۴ قانونگذار به دادگاه اجازه عزل ولی قهری رو داده :«هرگاه ولی قهری طفل رعایت غبطه صغیر را ننماید و مرتکب اقداماتی شود که موجب ضرر مولی‌علیه گردد به تقاضای یکی از اقارب وی و یا به درخواست رئیس حوزه قضایی پس از اثبات، دادگاه ولی مذکور را عزل و از تصرف در اموال صغیر منع و برای اداره امور مالی طفل فرد صالحی را به عنوان قیم تعیین می نماید.»
 • IR ۱۴:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
  41 59
  از نظر قد و هیکل یه چی میشه تو مایه های مسی یا مثلن قائدی که هیچوقت قد نکشیدند.از مسی و قائدی هم بهره کشی شده در کودکی ولی خوب ثمره مثبتش اینه که الآن یکی جزء ثروتمندان جهان و دیگری جزء ثروتمندان ایرانه و احتمال 99درصد از زندگی شون راضی اند ولواینکه کودکی هم نداشته بودند.این سوال هم مطرحه که کی درست کودکی داشته که حالا این پسر نداشته و نداره؟!
  • علی IR ۱۸:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
   13 6
   چرا ناحق میگی؟ مسی تو سن آرات سیکس پک داشت اصلأ؟؟ مسی هنوز هم سیکس پک آرات رو نداره ، مطمئن باش مسی کودکی خیلی راحت تری داشته نسبت به آرات
 • IR ۱۵:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
  حالا آرات چون خوش بر و رو هست براتون عزیز شده. وگرنه این جماعت که نگران آرات شدن روزی نیست که کودکان 10 ساله را نبینند که تا کمر داخل سطل آشغال خم شدن یا سر چهار راه شیشه ماشین پاک میکنن و عایدی اش به جیب دیگران میره. چرا برای اونها قلم فرسایی نمیکنین.
 • IR ۱۵:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
  آنچه گفته شده درست هست، ولی وقتی دست بچه زیر سن قانونی اسلحه داده میشه و به جنگ فرستاده میشه کسی بهش بر نمیخوره و تازه قضیه تقدس هم پیدا میکنه. چیزی که طبق تمام کنوانسیون های بین المللی منع شده
  • IR ۱۷:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
   4 13
   چه ربطی به موضوع داره
  • IR ۱۷:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
   1 19
   چه ربطی داشت به موضوع؟! زمان جنگ خود بچه ها شناسنامه هاشون رو دستکاری می کردند که برن از کشورشون دفاع کنند.
 • US ۱۵:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
  59 21
  حالا چونپدر این بجه برای قرارداد با سپاهان پول خواسته این داستان را درست کردن.در همجای دنیا برای بخدمت کرفتن ورزشکار باید هزینه پرداخت یا خود ورزشکار یا ولی اون.لیونل مسی هم وقتی با بارسلون قرارداد بست بدلیل سن کم پدرش قرارداد را بست .حالا شما می‌خواهید مجانی این کار را بکنید پدر این بچه را زیر سوال بردید.
 • IR ۱۵:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
  41 9
  بچه ی بیچاره! نه از بچگی خیری دیده، نه اون بهشت و «باغ سبز»
 • ناشناس IR ۱۵:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
  32 7
  طفل معصوم!
 • آرات طفل بی گناه IR ۱۵:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
  33 26
  ....خدا کنه اینجور والدینی که خون بچه رو تو شیشه میکنن تا کمبودای خودشونو جبران کنن زودتر بمیرن که بچه ی طفل معصوم یه نفس راحتی بکشه
 • IR ۱۵:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
  28 7
  نظرات را بزار
 • IR ۱۷:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
  8 6
  صفحات رشد بسته بشه یعنی قد این کودک بیشتر از صد و ده سانت نمیشه خیانتی که پدرش برای جبران عقده های خودش سر این بچه خالی کرد، پدر مادر عقده ای تمام آرزوهاشون میخوان توسط بچه بر آورده بشه برای آرات متاسفم نابود شد. بخاطر همین از انگلستان دیپورتش کردند.
 • IR ۱۷:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
  16 6
  ارات و باباش رو نمیشناسم ولی هرکجا سپاهان و ساکت حضورداشتن مسئل منفعتطلبیه.
 • IR ۱۷:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
  29 0
  اوناییکه بچه ی 8 سالشونو میفرستن ادامس بفروشن یا تو سطل آشغال دنبال بازیافت و کارتن میگردن لطفا ولی اونا روهم مننفی کنید و به ولی بهتری بسپارید. با سپاس نشانی مسعودیه تهران.. هر شب شاهد هستیم و اعصابمون بهم ریخته..
 • ناشناس IR ۱۸:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
  1 1
  ای باباااااا😕😕😵🥴
 • آزیتا IR ۱۸:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
  24 3
  این حرفا چیه میزنین! پدرش مصلحت پسرش را در ورود به دنیای ورزش میدونه. هیچ قانونی نیز هرگز جلوی او را سد نخواهد کرد. حال این وکیل از طرف چه کسی و به چه منظوری این مطالب را عنوان میکند الله اعلم.
 • نادر IR ۱۸:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
  14 6
  پدر ایشون به عنوان یک مربی خصوصی حداقل دستمزد ممکن درخواست داشته که کاملا به حق بوده ولی سپاهان ببینید با تبلیغات منفی چه بلاهایی داره سر این پدر و پسر میاره
 • IR ۱۸:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
  16 5
  تیم سپاهان دنبال استعداد مفت هست وگرنه حق و حقوق قانونی بازیکن با یک قرار داد خوب و امکانات خوب در تمام دنیا مرسوم هست.
 • IR ۱۹:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
  10 0
  دادگستری و مدعی العموم به کران فروشی یک میلیاردی خودرو سوزان وارد کننده چینی چیزی نمی گوید دنبال این بچه بیاید؟!
 • علیرضا IR ۱۹:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
  7 6
  طاووس زیبا همیشه در بنده . ایکاش قانون بیاد کمک کنه. واقعا نباید از بچه سو استفاده بشه. منتقدین کودک همسری الان کجان؟؟؟
 • IR ۱۹:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
  6 7
  سعی پدر در این است که از آرات کسب درآمد کند و از رفتار و صحبت هایش چنین برداشت می شود.
 • GB ۲۰:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
  8 7
  این بچه هم بدسرپرسته و یکی باید به دارش برسه