محمود اسلامیان، عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران اعتقاد دارد هنوز هم استراتژی توسعه صنعتی در ایران وجود ندارد.

اسلامیان در گفت و گو با خبرآنلاین به اهمیت نقش سیاست گذاری به جای اجرا اشاره کرد و گفت: « بعد از سال های سال متاسفانه استراتژی توسعه صنعتی نداریم. یعنی نقشه راه تولید در کشور ما مشخص نیست. » 

 او  افزود: « فقدان استراتژِ صنعتی یعنی اینکه هر فردی به وزارت صنعت مراجعه کند می تواند هر موافقت اصولی را کسب کند. آیا در آزاد ترین اقتصاد های دنیا این اتفاق ممکن است بیافتد که هر فردی بتواند هر موافقت اصولی را کسب کند؟  »

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران در همین رابطه به مثالی در رابطه با واحد های تولید کننده آب معدنی اشاره کرد: « در حال حاضر شرکت های تولید و بسته بندی آب معدنی معدنی را مشاهده می کنیم که اصلا در محل هایی قرار گرفته اند که آب نیست. در همین رابطه مثال دیگری که می توانم به آن بپردازم تعداد موافقت های اصولی است که در رابطه با فولاد صادر شده است. 140 موافقت اصولی برای فولاد صادر شده است اما تمام تولید فولاد در ایران 12 میلیون تن است در حالیکه کره جنوبی با 3 موافقت اصولی 55 میلیون تن فولاد تولید می کند. » 

اسلامیان ادامه داد: « وقتی ما به سیاست گذاری توجه نمی کنیم و فقط به سمت اجرا حرکت می کنیم اتفاق هایی از این دست به وقوع می پیوندد در صورتیکه باید به این نکته توجه داشت که اداره یک کارخانه فولاد مهم تر است یا مسیری که برای اداره آن طراحی می شود. قطعا تعیین مسیر کار حساس تری است و این اقدام باید به دولت سپرده شود. هنگامیکه دولت در اجرا درگیر شود دیگر زمانی برای سیاست گذاری نخواهد داشت و در چنین شرایطی با هزاران واحد تولیدی مواجه می شویم که غیر اقتصادی فعالیت می کنند. »  

/39/39

کد خبر 180840

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =