فارس نوشت:

وزیر صنعت،معدن و تجارت گفت: امسال 3 تا 4 هزار میلیارد تومان برای ارائه یارانه جهت اجرای بسته بازسازی و تجهیز بنگاه‌های بزرگ تاثیر پذیر نیاز است که هنوز منابع لازم را دریافت نکرده‌ایم تا در اختیار تولیدکنندگان قرار دهیم.

 

به دنبال پیگیری ها در خصوص بلاتکلیفی 7700 میلیارد تومان یارانه تولید، امروز مهدی غضنفری با بیان اینکه همچنان منتظر دریافت اعتبار لازم برای اجرای بسته سوم حمایتی در بخش تولید هستیم، اظهار داشت‌:‌ بسته های حمایتی مصوب ستاد هدفمندی یارانه ها شامل نرخ ترجیحی انر‍‍ژی و تسهیلات ارزان قیمت بوده و یارانه نقدی را دربر نمی گیرد.
وی افزود: ‌ستاد هدفمندی یارانه ها موضوعی به نام یارانه نقدی برای تولید مصوب نکرده ‌بلکه یارانه بسته های حمایتی تولید به دو شکل نرخ ترجیحی انر‍ژی و تسهیلات با نرخ ترجیحی ارایه می شود.
وی گفت:‌ برای اجرای بسته بازسازی و تجهیز بنگاه‌های بزرگ تاثیر پذیر،‌ امسال 3 تا 4 هزار میلیارد تومان نیاز است و هنوز منابع لازم را دریافت نکرده‌ایم که در اختیار تولیدکنندگان قرار دهیم.
غضنفری با اشاره به اینکه پرداخت تسهیلات ارزان قیمت برای بازسازی و تجهیز بنگاه های کوچک آغاز شده و ادامه دارد‌، عنوان کرد: باید ‌از محل درآمدهای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها حدود 300 تا 400 میلیارد تومان به بازسازی و تجهیز بنگاه های کوچک تخصیص یابد که بخش اندکی از آن پرداخت شده و امیدواریم مابقی در ماه های آینده اختصاص یابد.
وی با بیان اینکه سقف قیمت هرکیلووات برق 120 تومان است،‌ افزود: این مبلغ  برای صنعت به طور متوسط هر کیلو وات 40 تومان محاسبه می شود.  
وی ادامه داد: قیمت هر لیتر گازوئیل آزاد 350 تومان است اما بخش صنعت روزانه 5 میلیون لیتر گازوئیل 150 تومانی دریافت می کند.
به گفته وزیر صنعت، دولت در حال حاضر برای هر لیتر نفت کوره به بخش تولید 50 تومان کمک بلاعوض می دهد و برای مصرف هر لیتر گاز مایع بخش صنعت 300 تومان کمک بلاعوض پرداخت می شود.
غضنفری تصریح کرد‌: ‌در 8 ماه گذشته بیش از هزار میلیارد تومان تسهیلات  ارزان قیمت با کارمزد 3 درصد در قالب خط اعتبار انرژی به تولید کنندگان پرداخت شده که  این اقدام در ماه های آینده تداوم خواهد داشت.
وی گفت :‌باید توجه داشته باشیم که بخش صنعت مانند خانواده‌ها هر ماه یارانه نقدی دریافت نمی کند بلکه از نرخ ترجیحی انر‍ژی و تسهیلات بهره می برد.
غضنفری تصریح کرد:‌ فهرست شرکتهای دریافت کننده خط اعتباری انر‍ژی بر روی سایت ستاد تحول وزارت صنعت درج شده است.
 وزیر صنعت امروز در حالی از عدم دریافت منابع مالی جهت ارائه تسهیلات یارانه‌ای به بخش صنعت خبر داده که روز گذشته گفته بود: چیزی به اسم یارانه تولید وجود ندارد.
/3131

کد خبر 176066

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =