برگزاری دومین مراسم عزاداری سیدالشهدا به زبان انگلیسی در اصفهان

مهر نوشت: مراسم عزاداری سیدالشهدا (ع) به زبان انگلیسی برای دومین سال در نصف جهان، با هدف ترویج فرهنگ عاشورا و گسترش آموز­های والای اسلامی برای مخاطبان برگزار می شود.

استان اصفهان از گذشته‌های دور تاکنون به ارادت قلبی مردمش به سیدالشهدا و اهل بیت معروف بوده است و شور عزاداران در حفظ شعائر دینی و این ابراز ارادت را می‌توان در امتداد روضه‌های محرم و صفر در طول سال در برپایی مجالس خانگی جشن و عزاداری برای اهل بیت عصمت و طهارت در طول سال مشاهده کرد.

از سویی نباید ازنظر دو نگه داریم که این استان جهانی که سیاحان خارجی تنها اصفهانش را نصف جهان نام نهادند از مقاصد اصلی گردشگران دنیا است، چنین استعداد دو جانبه و بالقوه‌ای در هر کجای جهان، برنامه‌ریزی های خاص را می‌طلبد و لازم است مسئولان از این ظرفیت توأمان مذهبی و گردشگری به شکل بهینه استفاده کنند.

با درک این موضوع استراتژیک مهم در شرایط کنونی دنیای اسلام، روش‌های مختلفی برای رساندن پیام آزادگی سیدالشهدا در روز عاشورا برای گردشگرانی که این مراسم را به شکل حضوری در نصف جهان تجربه می‌کنند و یا از طریق فضای مجازی با آن آشنا می‌شوند، توسط مردم دنبال شده است که البته به دلیل عدم حمایت‌های مؤثر هرگز کافی نبوده است.

در این راستا سال گذشته پنج شب روضه با با محوریت تبیین قیام عاشورا و مبانی سوگواری سیدالشهدا (ع) به زبان انگلیسی در مجموعه آیت الله خادمی اصفهان برگزار شد و امسال برای دومین سال متوالی این مراسم در قلب نصف جهان برگزار می‌شود.

در این ارتباط مسئول برپایی مجلس عزای امام حسین (ع) به زبان انگلیسی در اصفهان، با اشاره به اینکه اصفهان استانی است که به شکل دائمی پذیرای گردشگران و طلاب خارجی است، اظهار کرد: در این ارتباط برگزاری برنامه‌هایی برای تبیین درست فرهنگ دین اسلام و قیام عاشورا با توجه به حضور مکرر گردشگران در این شهر و استان ضرورت دارد.

محمدرضا حضوربخش با بیان اینکه سال گذشته برای نخستین بار روضه خوانی به زبان انگلیسی به مدت پنج شب توسط مجموعه فرهنگی «نسیم سخن» در منزل آیت الله خادمی برگزار و امسال نیز جشن غدیر به زبان انگلیسی را داشتیم، افزود: مشابه این نوع برنامه‌ها در قم و تهران وجود داشت است و مراکزی مانند مدرسه علمیه ناصریه نیز فعالیت‌هایی مرتبط با رویکرد تبلیغی در استان داشته است اما برگزاری روضه و مداحی و جشن به زبان انگلیسی به نوعی برای اولین بار است که از سال گذشته تاکنون در اصفهان دنبال شده است به نوعی که ما امسال برپایی جشن عید غدیر به زبان انگلیسی را نیز داشتیم که بازخوردهای خوب ملی و بین‌المللی نیز دریافت کردیم.

افقی جدید در برگزاری مراسم مذهبی

این کارشناس مذهبی که زبان انگلیسی مسلط است، تاکید کرد: بر اساس تجربه و بازخوردهای به دست آمده از مراسم پیشین و ابراز علاقه شرکت‌کنندگان به پیگیری این قبیل برنامه‌ها، با اراده‌ای قاطع دنباله روی این مسیر هستیم تا شهر اصفهان که از یک سو افتخار برگزاری مراسم عزاداری متعدد در دو ماه محرم و صفر را یدک می‌کشد و از سوی دیگر هرساله میزبان گردشگران متعدد از کشورهای جهان است، افق جدیدی را در برگزاری مراسم مذهبی بگشاید.

وی ادامه داد: هدف از استمرار برگزاری برنامه‌های دینی فرهنگی به زبان انگلیسی که اوج آن را در گردهمایی جشن غدیر شاهد بودیم، تعمیم و گسترش آموزه‌ای والای اسلامی برای مخاطبان ایرانی و غیرایرانی است که از طریق زبان انگلیسی ارتباط بهتری با انگاره‌های فرادینی و فرابشری دین خاتم برقرار می‌کنند.

حضوربخش با اشاره به اینکه بدیهی است تمام اسلام در حرکت حماسی امام حسین ع تبلور یافته است و به دنبال اشاعه هرچه بیشتر و بهتر بینش و نگرش بنیادین این امام همام هستیم، گفت: از آنجایی که جمهوری اسلامی ایران در یک پیکار ترکیبی با لعاب فرهنگی درگیر است و آموزش زبان همواره با پیوندهای فرهنگی همراه بوده و هست، برگزاری مراسم مذهبی باعث بازخوانی کاربست آموزش زبان انگلیسی خواهد شد و زمینه‌ساز حضور فعال‌تر افراد متعهد و انقلابی در این مسیر با چشم‌اندازی روشن می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برگزاری این نوع مراسم فرهنگ‌سازی در ارتباط با ضرورت توجه به برخی روش‌های تبلیغی را نیز در بر دارد، گفت: با توجه به آغاز روند جدید در میان فراگیران زبان‌های خارجی از طریق تشکیل جلسات مختلف دینی به زبان انگلیسی در سال پیش، از تمامی عاشقان و دوستداران مجالس روضه اباعبدالله الحسین (ع) دعوت به عمل می‌آوریم تا در دومین سلسله جلسات روضه به زبان انگلیسی حضور بهم رسانند.

مخاطبان این رویدادها در مجموع به‌نوعی با زبان انگلیسی ارتباط دارند و علاوه بر آن‌یک سری فعالیت‌های دینی و فرهنگی نیز انجام می‌دهند و در این عرصه‌ها نیز فعال هستند، در تلاش هستیم این فعالیت‌های تبلغی را به زبان‌های دیگر نیز برگزار کنیم

این کارشناس مذهبی و مسئول برپایی مجلس عزای امام حسین (ع) به زبان انگلیسی در اصفهان با اشاره به به اینکه تلاش ما این است که هیئت انگلیسی‌زبانان در اصفهان شکل بگیرد و شاهد فعالیت‌های گسترده‌تری در این ارتباط باشیم، گفت: مخاطبان این رویدادها در مجموع به‌نوعی با زبان انگلیسی ارتباط دارند و علاوه بر آن‌یک سری فعالیت‌های دینی و فرهنگی نیز انجام می‌دهند و در این عرصه‌ها نیز فعال هستند، در تلاش هستیم این فعالیت‌های تبلغی را به زبان‌های دیگر نیز برگزار کنیم.

تسلط به زبان‌های دیگر در دنیای امروز یکی از ملزومات دانش و ابزاری جهانی برای جذب مخاطبان داخلی و خارجی است که ممکن است کمتر با این موضوه امکان آشنایی داشته‌اند و در این میان زبان انگلیسی از ملزومات ترویج مسائل و آموزه‌های دینی و دیگر اهداف موردنظر در فضای بین‌المللی است و تغییر برخی دیدگاه‌های اشتباه در ارتباط با استفاده از این ابزار جهانی باید مدنظر قرار گیرد.

گفتنی است دومین مراسم روضه به زبان انگلیسی، از تاریخ ۲۱ لغایت ۲۳ شهریورماه مصادف با ایام شهادت امام حسن مجتبی (ع) و رحلت پیامبر اکرم اسلام (ص) در حسینیه چهارده معصوم واقع در میدان امام حسین (دروازه دولت) کوچه سرلت از ساعت ۱۷ تا اذان مغرب و عشاء برگزار خواهد شد.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1809255

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =