وزیر خارجه: امیدواریم در آینده‌ای نزدیک شاهد یک تحول خوب بین تهران و قاهره باشیم

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به دیدار اخیرش با وزیر خارجه مصر در نیویورک گفت: امیدواریم بر مبنای توافقی که بین تهران وقاهره انجام شده، در آینده‌ای نزدیک شاهد یک تحول خوب به نفع دو ملت و به نفع جهان اسلام در روابط بین دو کشور باشیم.

به گزارش خبرآنلاین، حسین امیرعبداللهیان دوشنبه شب در نشست مشترک با مهمانان کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی در تهران در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه تلاش زیادی از سوی ایران و مصر انجام شد که دو کشور در مسیر ارتقاع روابط حرکت کنند، گفت: این تلاش‌ها منجر به دیدار وزیران امور خارجه دو کشور در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک شد.

وی با بیان اینکه در جریان این رایزنی‌ها ما توافقات خوبی را انجام دادیم، گفت: مصر از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای در جهان اسلام برخوردار است.

وزیر امور خارجه ایران در همین ارتباط تصریح کرد: نقش مصر، دانشگاه الازهر و نقش مقامات سیاسی کنونی مصر در مبارزه با افراطی‌گری و اصلاح خطاهایی که در گذشته در مصر بود، ما را تشویق کرد که وارد یک گفت‌وگو، تعامل و همکاری جدید با مصر شویم، همکاری‌ای که به نفع جهان اسلام، امت اسلامی و به نفع منطقه است.

این دیپلمات عالی‌رتبه جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: امیدواریم بر مبنای توافقاتی که بین تهران و قاهره انجام شده در آینده‌ای نزدیک صاحب یک تحول خوب به نفع دو ملت ایران و مصر و به نفع جهان اسلام در این عرصه باشیم.

وزیر امور خارجه ایران در بخش دیگری از صحبت‌های خود در این نشست که در مرکز مطالعات سیاسی و بین‌الملل وزارت خارجه برگزار شده بود، ادامه داد: امروز این نگاه و درک در منطقه در حال تقویت شدن است که اگر خودمان به فکر امنیت‌مان نباشیم دشمنان و دیگران کمکی به حفظ امنیت ما نمی‌کنند و ضروری است که همه کشورهای منطقه در ارتباط با ایجاد امنیت در منطقه با یکدیگر همکاری و تعامل کنند.

امیرعبداللهیان گفت: در سایه این نگاه امروز شاهد بازگشت روابط تهران و ریاض به حالت عادی هستیم.

وزیر امور خارجه ایران ادامه داد: در مدتی که با مقامات امنیتی و سیاسی عربستان برای از سر گیری روابط در حال گفت‌وگو بودیم مدت‌ها این بحث را داشتیم که آیا نگاهمان در بازگشت به روابط دو کشور به حالت عادی تاکتیکی است یا استراتژیک است که مقامات سعودی تاکید بر این داشتند که نگاه ما نیز همانند نگاه شما در این ارتباط استراتژیک است.

وی گفت: امروز بنای ما این است که روابط عمیق و گسترده‌ای بین ایران و عربستان با نگاه با مصالح جهان اسلام و آثار مثبت این روابط در منطقه و منافع دو کشور و با هدف مأیوس کردن دشمنان وجود داشته باشد.

310310

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1820326

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =