۰ نفر
۲۵ آبان ۱۳۹۰ - ۱۸:۲۲

حسین راغفر گفت: این نکته بسیار مهمی است که توصیه‌های صرف برخاسته از کتاب‌های درسی، مبنی بر این که آزادسازی اقتصادی، زمینه فساد را از بین می برد در چه بستری قرار است شکل بگیرد.

عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا افزود: بسياري از بزرگان علم اقتصاد نشان داده‌اند كه اين توصيه‌ها هيچ جاي دنيا عمل نمي‌كند. به عنوان مثال، كتابي از استيگليتز هست كه در آن بيان مي‌كند با خصوصي‌سازي در آمريكا در خصوص منابع نفتي چه اتفاقي افتاده و بعد بيان مي‌كند كه منطق بازار آزاد حتي در آمريكا مي‌تواند به چه مفاسدي منجر شود.
راغفر تصریح کرد: استيگليتز مي‌گويد، شركت‌هاي نفتي براي اينكه درآمد بيشتری داشته باشد، رشوه مي‌دهند، استيگليتز به عنوان اقتصاددانان عضو تيم نظارتي بر فسادي كه در يكي از بزرگ‌ترين شركت‌هاي نفتي آمريكا، سر دولت آمريكا را كلاه گذاشته بود، قرار بوده مسائل را بررسي و كشف كند، مي‌گويد، ما موارد متعددي داريم كه شركت نفتي براي اينكه درآمد بيشتري داشته باشد، مبلغي را رشوه مي‌دهند و از جاي ديگري هزينه‌اش را كم مي‌كنند. يعني درآمد بزرگي را به صورت ماليات نمي‌دهد، يعني 1- فرار مالياتي دارند، 2- با عمال دولتي زد و بند دارند.
این استادیار اقتصاد خاطرنشان کرد: منطق بازار رها شده، نشان مي‌دهد چه فجايعي مي‌تواند به بار بيايد درست برخلاف آنچه در ايران بيان مي‌شود كه خصوصي‌سازي بايد انجام شود چون دولت ناكارآمد و آغشته به فساد است.

/3131

کد خبر 185278

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۰/۰۹/۰۱
    0 0
    امروز شرکتهای دولتی را بدون اینکه وارد بورس کنید به عده ای بفروشید به عواقب آن فکر نکنید! و فردا همین شرکتهایی که اگر امروز که دولتی اند تخلفی می کردند می شد لااقل به سازمان بازرسی کل کشور و در بعضی موارد به دیوان عدالت اداری از اینها شکایت کرد خصوصی که شدند که دیگه نمی شه به این مراجع شکایت کرد، قانون تجارت ما هم که خیلی کم و کاستی ها دارد ،پس فقط یک مردم عصبانی و ناراحت خواهیم داشت نسبت به دولت و ....