۰ نفر
۷ آذر ۱۳۹۰ - ۰۹:۳۷

خبرگزاری میراث فرهنگی نوشت:

مقامات گردشگری مالزی قصد دارند با برگزاری فستیوال فرهنگی شخصیت ها و مخلوقات خیالی و اسطوره ای خود، توریسم ارواح را در این کشور رونق دهند.
به گزارش خبرگزاری مالزی مقامات این کشور می خواهند بیش از همیشه جنبه‌های ناشناخته و فضاهای نمایشی خود را به عنوان یک عنصر گرم میهمان نوازی به توریست ها معرفی کنند.
بنا به همین گزارش مقامات مالزی درسال جاری تصمیم گرفته اند جنبه خیال انگیز دیگری از جاذبه های فرهنگی این کشور را معرفی کنند که شامل نمایش های میخکوب کننده ای از دنیای ترسناک ارواح و موجودات ماورای طبیعت است.
داتوک سری موسا امان، وزیر توریسم و فرهنگ و محیط زیست این کشور با اعلام این مطلب افزود:«براساس همین ایده فستیوالی مرکب از نمایشگران برگزار میشود که هریک به نحوی نماد مخلوقات اساطیری نظیر ارواح و رویدادها و براساس مناسبت های ویژه مربوط به هریک از آنها هستند.»
با توجه به علاقه عمومی به برخی شخصیت های ماورای طبیعی نظیر روح های شروری که در بیشتر فرهنگ های جهان وجود دارد ، ایده بدی برای معرفی و جذب توریست های علاقمند به این مقولات نیست.
به گفته داتوک سری موسا امان، توریسم ارواح طی دهه گذشته با سرعت برق آسا امروزه تقریبا به اندازه توریسم سلامت و توریسم خرید و یا حتی اکوتوریسم رشد و محبوبیت یافته است. در حال حاضر صدها و حتی شاید هزاران تور ارواح به صورت آنلاین در سرتاسر جهان به توریست ها عرضه می شود که سیل گردشگران را برای مشاهده اعمال و آثار شگفت آورو محیرالعقول این ارواح به سوی کشورهای مختلف که این نوع توریسم را عرضه می کنند، سرازیر می کند.
به گفته وی رونق این نوع تورها عمدتا از آن روست که امروزه شهرهایی که دارای جاذبه های شبح آسای ویژه خود باشند به ویژه به شکل مکان های خاص رفت و آمد و یا زندگی اشباح چندان زیاد نیست از این رو دفتر توریسم مالزی این شرایط را فرصت مناسبی می داند تا برخی از اشباح مرموز فرهنگ عامیانه خود را که توسط داستان سرایان و گروه های مختلف قومی این کشور طی نسل ها حفظ شده، به کارگیرد و با ترساندن توریست ها درآمد بیشتری را عاید اقتصاد کشور کند.
فستیوال فولکلور جزیره سباه مالزی امسال به طور خاص با هدف توسعه این نوع توریسم هیجان انگیز برگزار می شود.
در جریان برگزاری این فستیوال تصویرهاو ماسک های ترسناک و مهیجی نیز براساس عقاید و داستان های جاری درمیان 32 گروه قومی و بومی در جزیره سباه تهیه شده که پرتوی نیز بر داستان های کهن عامیانه و اسطوره های قومی این منطقه برای توریست های کنجاو وعلاقمند می افکند.
این فستیوال با استفاده از ماسک یک مخلوق عجیب به نام بالان بالان که در اصل یک پرنده افسانه ای است و نماد انسانی با جادوی سیاه است توسط مقامات توریسم منطقه به عنوان آغاز ششمشین فستیوال اسطوره های عامیانه سباه در سال 2011 راه اندازی شد.
مدیر دفتر توریسم جزایر سباه در مالزی افزود:«اگر غرب خون اشامان و مخلوقات ابدی و شگفت آور خود را دارد ما نیز انواع مخلوقات عجیب و شگفت آوری را در روایات عامیانه و اسطوره ای خود داریم . کسانی چون تامپولانان گویی به معنی روح غول پیکر بسیار بلند قد در منطسقه داسان را داریم.»
وی ناشناختگی این افسانه ها را درمیان توریست های ملل دیگر امتیازی برای توریسم اشباح دانست و گفت:«در شرایطی که برخی موجودات شگفت آور همانند دراکولا با شهرت جهانی نیازی به معرفی ندارند، موجودات اسطوره ای ما اغلب کاملا ناشناخته هستند و این خود جنبه راز آلود و رمزی بیشتری به آن ها برای توریست های خارجی می دهد.»
حتی با وجود شهرت انواع موجودات ترسناک و خون آشامان نظیر دراکولا دفتر توریسم جزیره های سباه در مالزی درنظر دارد مخلوقات اسطوره ای خودرا به عنوان نمونه ای مشابه در کشورهای شرقی برای جذب توریست ها به جهانیان معرفی کند.
برخی موجودات اسطوره ای با نام هایی چون: بالان بالان ، تامپولا لان، گوییف، کلینداهاو، و دیگر مخلوقاتی ازاین دست ، نام های کمتر شناخته شده ای هستند که به فهرست بلند بالای انواع موجودات اسرارآمیز شناخته شده در مالزی افزوده شده اند تا بتوانند توریست های بیشتری را به این کشور جذب کنند.

47301

کد خبر 186905

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =