به گفته وزیر اسبق نفت، کرسنت بهترین قرارداد گازی بوده که تا کنون امضاء شده و وی هنوز هم از این قرارداد به شدت دفاع می کند.

وزیر نفت دولت محمدخاتمی، در واکنش به انتشار اخباری در خصوص احضار وی به دادگاه در خصوص قرارداد کرسنت که برخی از آن به عنوان ترکمنچای گازی یاد کرده اند، تاکید کرد:این بهترین قرارداد گازی بوده که تا کنون امضاء شده و من هنوز هم از این قرارداد به شدت دفاع می کنم.
بیژن نامدار زنگنه در گفت وگو با خبرآنلاین، با تاکید بر اینکه هیچ دادگاهی طی این سالها وی را احضار نکرده است از تهیه نامه ای 40 صفحه ای خبر داد که در آن به نکات ریز این قرارداد پرداخته است تا بتواند راه را برای در مسیر درست قرار گرفتن این قرارداد هموار کند.
وزیر نفت دولت هفتم و هشتم تصریح کرد: چندی پیش طی اقدامی، خود خواستار نشستی با مسوولان این قرارداد شدم تا نظرات خود را ارائه دهم تا شاید در بررسی آن مفید باشد.
وی متذکرشد:بعد از این نشست نیز یک نامه 40 صفحه ای تهیه کردم و برای مسوولان مربوطه ارسال کردم تا همچنان بر عقیده خود مبنی بر مشکل نداشتن این قرارداد پافشاری کنم.
زنگنه در نهایت تاکید کرد:من هنوزم معتقدم این بهترین قرارداد گازی بوده که تا کنون منعقد شده و هنوزم از آن دفاع می کنم.
این درحالی است که چندی پیش تعدادی از مدیران نفتی که در عقد این قرارداد دست داشتند به دادگاه احضار شدند. در حال حاضر پرونده قرارداد گازی ایران و امارات مشهور به کرسنت در پی اعتراض طرف اماراتی در دادگاه بین المللی باز است.
در عین حال پیش از این مسوولان نفتی با خودداری از تحویل گاز به کرسنت تاکید کرده بودند که گاز را به شارجه خواهند فروخت ولی به شرکت کرسنت نه.

براساس این گزارش کرسنت قراردادی است که اوایل دولت نهم در پی مطرح شدن مافیای نفتی از آن پرده برداشته شد. قراردادی که با روی کارآمدن دولت احمدی نژاد به قراردادی معروف شد که به دلیل پایین بودن قیمت فروش گاز، تمام منافع ایران و ملت ایران را زیر سوال برده است و در نهایت نیز با افزایش حاشیه ها به قراردادی بدل شد که این روزها هیچ مسوولی چه نفتی و چه غیر نفتی در خصوص آن اظهارنظر نمی کند و همواره همه سعی دارند تا از حاشیه های آن دوری گزینند. چرا که آخرین جلسه مستقیم مدیرعامل کرسنت با مسوولان ایرانی  با شایعاتی همراه شد که در نهایت منجر به توقف کامل این پروژه و بسته شدن پرونده آن در وزارت نفت شد.

 

/22131

کد خبر 187178

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۰۶:۲۲ - ۱۳۹۰/۰۹/۰۹
    15 3
    از نظر من مهندس زنگنه از وزرای خوب دولتهای قبل است و نباید خدماتش را تخریب کرد