وزیر نفت در آستانه سفر به وین امروز در جمع خبرنگاران قرارگرفت تا خبری خوش را به گوش مردم برساند.

آذرجزایری: اگرچه این خبر خوش جزییات زیادی به همراه نداشت و تنها به این نکته اکتفا شد که یک بلوک گازی در خزر اکتشاف شده که البته به نظر می رسد نفت هم دارد و مکان دقیق آن هم چندان مشخص نیست و فقط در همسایگی آذربایجان هست اما مطمئنا سهم ایران است. رستم قاسمی مدعی است ذخایر این بلوک چند برابر کل ذخایر گازی خزر است. البته او میزان این ذخایر را 50 تریلیون فوت مکعب اعلام کرد.

وزیر نفت دولت دهم در ادامه این نشست سعی کرد به چند سوال طرح شده از سوی خبرنگاران پاسخ دهد.البته اگرچه زمان پاسخگویی بسیار محدود بود اما وی سعی کرد با کوتاه کردن پاسخ ها به تعداد بیشتری از سوالات پاسخ دهد.گفت وگوی وزیر نفت با خبرنگاران بیشتر معطوف به مسایل بین المللی شد.این روزها دغدغه مشکلات و مسایل بین المللی که نفت ایران را احاطه کرده آنچنان افزایش یافته که اولین دغدغه خبرنگاران هشدار این وزیر برای قطع صادرات نفت ایران به عنوان اهرم سیاسی بود.
رستم قاسمی در پاسخ به این سوال با اطمینان زیادی از عدم تحریم نفت ایران سخن گفت و تاکید کرد:مسوولان نفتی در حال برنامه ریزی برای روش های جایگزین فروش نفت به اروپا هستند.
با این حال وی به اروپایی ها هشدارداد که نباید یک مشکل نامتعارف را با تحریم نفت ایران به اروپا به اقتصاد جهانی تحمیل کرد.
قاسمی در شرایطی که پیشتر هشدار استفاده از نفت به عنوان اهرم سیاسی را داده بود اینبار موضع ایران در مقابل اروپا را شفاف اعلام کرد و گفت: سیاست ایران عرضه پایدار نفت به اروپا بوده و قطعا صادرات نفت ایران به اروپا تحریم نمی شود.اما باید اروپایی ها بدانند حذف نفت ایران، عواقب خوشایندی برای بازار نفت در بر نخواهد داشت.
رودرویی ایران و عربستان
البته رودرویی ایران و عربستان در نشست آتی اوپک حرف وزیر نفت نبود.اما براساس رسم مرسوم هر وزیری قبل از سفر به قصد حضور در اجلاس اوپک موضع کشورش را در جمع خبرنگاران کشور خود اعلام می کند و به نوعی غیر مستقیم نظر خود را به گوش وزرای دیگر می رساند.
رستم قاسمی هم که طی یکسال گذشته سومین وزیر و نماینده ای است که به عنوان رئیس کنفرانس های اوپک در این نشست شرکت می کند در پاسخ به سوال خبرنگاری موضع ما در این نشست را اعلام کرد.
براساس اظهارات او،وضعیت عرضه و تقاضا در بازار نفت در حالت تعادل قراردارد اما باید کشورهایی که در پی کاهش تولید نفت عراق و قطع صادرات لیبی تولید خود را افزایش داده بودند باید به حالت عادی بر گردند.
این اظهارنظر در شرایطی است که به نظر می رسد بیشترین افزایش تولید مربوط به عربستان است و این کشور نیز بارها در مواجهه با درخواست کاهش تولید و رسیدن به سطح تعهد داده شده به اوپک از این امر احتناب کرده است.براین اساس به نظر می رسد چندماه گذشته این دومین باری باشد که ایران و عربستان در یک نشست اوپک با هم به اختلاف نظر می رسند.
دراین بین نمی توان پیش بینی از وضعیت این نشست ارائه داد اما شاید لازم باشد به این نکته اشاره کرد که اروپا و آمریکا با اتکاء به اظهارات مقامات نفتی عربستان که بارها تاکید کرده اند که اگر صادرات نفت ایران متوقف شود این کشور توان تامین نیاز بازار را دارد اشاره کرد.یا شاید به نشست اخیر که عربستان بر افزایش سطح تولید اصرار داشت و ایران با هماهنگی با برخی از کشورها بر حفظ سطح تولید تاکید کرد و نهایت وزیر نفت عربستان با دلخوری جلسه را ترک کرد و از نارضایتی خود از تصمیم آن نشست گفت.
برهمین اساس رستم قاسمی موضع امروز ایران در نشست اوپک را کاهش تولید کشورهایی اعلام کرده که به دلیل قطع صادرات لیبی و کاهش تولید نفت عراق اعلام کرده بودند.
پارس شمالی سیاست ما نیست
اینکه توسعه پارس شمالی سیاست ما نیست جمله ای است که بارها از سوی مسوولان نفتی از زمانیکه چینی ها تصمیم به عدم سرمایه گذاری گرفتند شنیده شده است.البته در خصوص خودداری چینی ها از سرمایه گذاری در این میدان هم حرف و حدیث های زیاد دارد.اما به هرحال وزیر نفت بازهم تاکید کرد سیاست ما توسعه میادین مشترک است و توسعه پارس شمالی با توجه به مشترک نبودن آن در اولویت توسعه قرار ندارد.
اما نکته مهم این است که وقتی چینی ها قصد سرمایه گذاری داشتند و قراربود سرمایه آن را شرکت و کشوری دیگر تامین کند پس چرا جزء سیاست ها دیده نشد و به چینی ها میدانی دیگر پیشنهاد شد.البته این ماجرا به دوران رستم قاسمی بر نمی گردد اما به هرحال همین دست دست کردن ها پارس شمالی را از یادها برد.
عدم استقبال مردم درصد سود را بالا برد
از علت عدم استقبال از عرضه اوراق مشارکت نفت پرسیده شد و وزیر هم از تلاش برای مذاکره با شورای پول و اعتبار در جهت بالابردن نرخ سود این اوراق خبرداد.در حال حاضر نرخ سود این اوراق 17 درصد اعلام شده است.که به گفته وزیر نفت قراراست با افزایش نرخ سود،جذابیت این اوراق را برای مردم بالا برد.
وزارتخانه ها به ما بدهکارند
خبرنگاری دیگر از بدهی دولت ناشی از ارائه یارانه نقدی به مردم پرسید و به دلیل اینکه رقم را اشتباه اعلام کرد وزیر نفت با لبخندی تاکید کرد بودجه های وزارت نفت هزار میلیاردی است و اگر بدهی هم دولت به نفت دارد رقم قابل حرفی نیست.
رستم قاسمی در حالی که خبرنگاران در حال ترک کردن این نشست بودند تاکید کرد وزارتخانه ها به ما بدهکارند اما دولت نه!

/31221

 

کد خبر 188826

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =