سی و یکسال پیش در چنین روزهایی نخستین قانون مجلس برای تامین مخارج جنگ تصویب شد.

 به گزارش خبرآنلاین، در لایحه دو فوریتی​ای که در 9 آذرماه سال 59 به تصویب رسید، بخشی از بودجه طرح​های عمرانی طرح​هایی که در مناطق جنگی قرار داشتند، برای تامین هزینه​های جنگ تخصیص یافت.
در این مصوبه مبلغ مشخصی در نظر گرفته نشده و دست دولت باز گذاشته شده بود. تا پیش از این تاریخ، شورای انقلاب، بنا به پیشنهاد شورای عالی دفاع که باید به تصویب هیات وزیران می​رسید، اعتبار مربوط به قراردادهای وزارت دفاع را تعیین می کرد.
اما بر اساس کتاب «دوره اول مجلس شورای اسلامی» چاپ مرکز اسناد، نمایندگان سپس در 5 اسفندماه ماه سال 59، سه میلیارد ریال بودجه جهت مصارف ضروری و فوری بویژه برای کمک به مصدومین و جنگ زدگان تصویب کرده بودند.
در قانون بودجه سال 60، نیز مبلغ سیصد و پنجاه میلیارد ریال اعتبار بنا به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه و تصویب هیئت وزیران برای تامین هزینه های ناشی از جنگ تخصیص یافت و به دولت اجازه داده شد مبلغ سی وپنج میلیارد ریال اعبتار سرمایه گذاری ثابت این قانون راجهت اجرای عملیات طرحهای اضطراری درارتباط با جنگ تحمیلی و سایر طرحهای ضروری که در این قانون اعتباری برای آنها پیش بینی نشده، تخصیص دهد.
 لایحه ترمیم اعتبار هزینه​های ناشی از جنگ هم در این سال به مجلس فرستاده شد. بر اساس لایحه یک فوریتی​ای که دولت در 10 آذرماه سال 60 به مجلس فرستاد، بودجه 125 میلیارد ریالی برای اعتبار هزینه​های ناشی از جنگ مطالبه شده بود. این لایحه در کمیسیون برنامه و بودجه وقت تصویب شد و در جلسه 260 مجلس اول در تاریخ 20 دی ماه با حضور و تایید اعضای شورای نگهبان به تصویب نهایی رسید. در قانون بودجه سال 61، مشخصا مبلغ چهارصد میلیارد ریال اعبتار بنا به پشنهاد سازمان برنامه وبودجه و تصویب هیئت وزیران برای تامین هزینه های ناشی از جنگ تحمیلی در نظر گرفته شد.
انتزاع بنیاد شهید از سازمان بهزیستی، قانون تاسیس بنیاد امور جنگ زدگان، تصویب بودجه​هاس استانی برای شهرداری​های شهرهای جنگ زده و .. از دیگر مصوبات تسهیل کننده مجلس اول برای جنگ بود.
گفتنی است پس از پایان جنگ تحمیلی، ردیف بودجه جنگ، در لوایح بودجه سنواتی به «کمک به مناطق جنگ زده» تغییر نام یافت. ردیفی که تا دو سه سال پیش همچنان در این لوایح وجود داشت، تا اینکه نمایندگان مجلس آن را به دلیل اینکه در شان نظام نیست با گذشت سی سال از جنگ تحمیلی هنوز بودجه​ای به این منظور تصویب شود و این نشان از ناآبادی آن مناطق دارد، حذف شد. البته نمایندگان این شهرها از جمله حشمت​الله فلاحت​پیشه نماینده اسلام آبادغرب با این موضوع مخالف بود و نمایندگان آبادان هم می​گفتند که هنوز این مناطق نیازمند بودجه​های عمرانی برای بهبود وضعیت معیشت مردم هستند.
با حذف ردیف بودجه جنگ، ردیف​هایی برای تامین امنیت مرزها و تجهیز تسلیحات نظامی برای وزارت دفاع و سازمان نیروهای مسلح تصویب می​شود.
/29
کد خبر 187427

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =