۰ نفر
۱۱ آذر ۱۳۹۰ - ۱۶:۰۲

ایسنا نوشت:

روز هفتم آذر ماه رييس كل بانك مركزي با اذعان به حبابي بودن افزايش قيمت طلا و ارز از کاهش قيمت سكه طلا به ميزان 70 تا 80 هزار تومان و افت نرخ ارز به ميزان 20 تومان در طي يکي دو روز بعد خبر داد.

محمود بهمني در حالي از نقش واسطه‌ها در ايجاد حباب نرخ سکه و ارز سخن مي‌گفت که روز ششم آذر سکه در بانک با قيمت 618 هزار و 800 تومان به فروش مي‌رسيد، در حالي كه بهاي سكه در بازار آزاد حدود 630 هزار تومان بود.

آيا منظور رييس‌كل بانك مركزي در حبابي بودن سكه، بالابودن قيمت رسمي آن بود؟ آيا نمي‌توان نتيجه گرفت كه خود بانك مركزي اولين مقصر در حبابي شدن بهاي سكه بود؟

 مروري بر قيمت‌هاي سكه كه روزانه به طور رسمي از سوي بانك مركزي در بانك ملي عرضه مي‌شد، قابل توجه است. روز دوم آذر سکه تمام در بانک با نرخ 617 هزار و 760 تومان، روز سوم آذرماه با نرخ 614 هزار و 120 تومان و روز پنجم آذرماه با قيمت 613 هزار و 80 تومان معامله شد.

عرضه رسمي سكه با اين قيمت‌ها در حالي بود كه قيمت‌ در بازار آزاد حدود 20 هزار تومان بالاتر بود. رييس بانک مرکزي فرداي روزي که قيمت سکه در بانک به اوج خود و حدود 619 هزار تومان رسيد، از نقش واسطه‌ها در ايجاد حباب در قيمت سکه و طلا سخن گفت و تصميم گرفت که اين حباب را بترکاند. بنابراين در روز هفتم آذر ماه قيمت سکه تمام در بانک به 598 هزار تومان، روز هشتم آذرماه به 566 هزار و 680 تومان، روز نهم آذرماه به 535 هزار و 600 تومان و روز دهم آذرماه به 530 هزار و 400 تومان رساند که با کاهش 88 هزار و 400 توماني نسبت به روز ششم ماه جاري وعده بهمني براي کاهش قيمت محقق شد، اما اين اتفاق در جايي افتاد كه قبلا سكه را با قيمت بالا عرضه كرده بود و نه در بازار؛ چرا كه قيمت سكه در روز دهم در بازار بالا رفت و به 618 هزار تومان رسيد.

طي اين روزها كه بانك مركزي مشغول تركاندن حباب‌هاي خود بود، قيمت سکه در بازار آزاد نه تنها پايين نيامد، بلکه باز هم پله‌هاي صعود را طي کرد و به حدي رسيد که روز گذشته سکه طرح قديم با نرخ 640 هزار تومان، سکه طرح جديد 618 هزار تومان، نيم سکه 300 هزار تومان، ربع سکه 153 هزار تومان و گرمي 79 هزار تومان معامله شد. نگاهي به قيمت‌هاي عرضه شده بانكي و مقايسه با بهاي بازار از فاصله زيادي حكايت دارد كه احتمالا بهمني نام آن را حباب بازار مي‌گذارد.

سکه تمام روز گذشته در بانک با قيمت 530 هزار و 400 تومان، نيم سکه 254 هزار و 800 تومان، ربع سکه 126 هزار و 880 تومان و سکه گرمي 71 هزار و 760 تومان معامله شد. در اين بين اين سوال مطرح مي‌شود که آيا بانک مرکزي پيش از اين‌ها هنگام صعود يک‌باره نرخ سکه در ماه‌هاي گذشته نمي‌توانست با ادامه روند فروش سکه از شكل‌گيري حباب جلوگيري کند؟ نقش واسطه‌ها در اين بين تا چه حد است که بانک مرکزي براي ماه‌ها به فروش سکه با نرخ حبابي تن داده و يک‌باره تصميم مي‌گيرد حبابي را كه خود ايجاد كرده بترکاند.

از طرفي در حراج بانک کارگشايي كه معمولا از شنبه تا چهارشنبه بسته‌هاي 100 تايي سکه را مي‌فروشد، قيمت‌ها در نهايت بسيار بالاتر از عرضه بانكي رقم خوردند. در حراج روز سه‌شنبه سكه با احتساب چهار درصد ماليات بر ارزش افزوده 526 هزار تومان قيمت پايه خورد كه در رقابت داغ بين خريداران تا 595 هزار تومان بالا رفت. در حراج روز چهارشنبه نهم آذرماه نيز قيمت پايه از سوي شركت‌كنندگان در حراج داغ شد و در ابتداي حراجي با احتساب چهار درصد ماليات بر ارزش افزوده، 602 هزار تومان خريداري شد که در ادامه تا 613 هزار تومان هم بالا رفت. اين حراج با اين قيمت حكايت از اين دارد كه خريداران بسته‌هاي صد تايي در روزهاي آينده پايين‌تر از اين عدد را نخواهند فروخت.

تفاوت بيش از 80 هزار توماني قيمت سكه در بانك و بازار شايد همان حبابي باشد كه رييس‌كل بانك مركزي از آن سخن مي‌گويد؛ حبابي كه مدتي خود بانك مركزي با بالابردن قيمت‌ها آن را به نفع خود پوشش داد و اين روزها با پايين آوردن قيمت سكه سود را به جيب دلالان و بازاريان مي‌فرستد.

انگار بازار سكه اين روزها با حباب‌هاي مختلفي مواجه است كه تركاندن آن‌ها به عزمي جزم و تدبيري اقتصادي‌تر نياز دارد تا دستور و فرمان و هيجان. گرچه قيمت سکه پس از وعده رييس بانک مرکزي از در هفته گذشته 88 هزار و 400 تومان کاهش يافت، اما بهاي آن در بازار آزاد پس از يك کاهش مقطعي در روز آخر هفته (پنجشنبه) افزايش پيدا کرد و حدود 20 هزار تومان از زمان دستور رييس‌كل بالا تر رفت.

به عبارت ديگر طي يك هفته بانك مركزي قيمت رسمي را 88 هزار تومان كاهش داد و بازار 20 هزار تومان بالا برد و اين يعني 100 هزار تومان حباب.

در روز پنج شنبه هر دلار آمريکا با هزار و 350 تومان، يورو هزار و 845 تومان و پوند دو هزار و 148 تومان معامله شدند.

/39/39

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 187595

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • حسین حکیم زاده زرنوش IR ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۹/۱۱
  7 0
  باید به وعده هایشان عمل کنند ناسلامتی رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایرانه!
 • بدون نام IR ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۰/۰۹/۱۱
  7 0
  نگرا نباشيد اين حبابي كه درست شده در همين چند روز آينده آقاي بهمني نطق ميفرمايند وبا يك تلنگر آن را مي پوكونند. واقا خيلي درست تحليل كرده بوديد . اين حباب را خود بانك مركزي ايجاد كرده بود وبا اين گفتار ناصحيح اين حباب را بزرگتر كرد.
 • بدون نام IR ۲۰:۲۳ - ۱۳۹۰/۰۹/۱۱
  8 1
  دلالان دارند بانک مرکزی را گوش مالی می دهند و بانک مرکزی شده بازیچه دست دلالان. واقعیت برای مردم اشکار و درداور است.
 • بدون نام IR ۲۱:۱۵ - ۱۳۹۰/۰۹/۱۱
  5 0
  حبابهای بهمنی از جنس فولاد ضد زنگه !!!!!!
 • بدون نام IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۰/۰۹/۱۲
  4 0
  به نظر اينجانب بعضي از شعبات بانك ملي بعلت نبود بازرسي قوي باعث ايجاد حباب مي شوند به شرح زير رئيس شعبه بانك ملي كد ... ليستي تهيه كرده است و به ساير مشتريان مي فرمايند كه از بهمن ماه به بعد حتي براي ثبت نام خريد سكه به شعبه مراجعه نماييد اين شعبه در كامپيوتر بانك ليست افرادي از 2 ماه قبل را ثبت كرده و در حال حاضر ثبت نام هم نمي كند برويد بهمن ماه براي ثبت نام نوبت دهي بياييد و اين در حالي است كه افرادي كه در اين ليست قرار گرفته اند هيچ رسيدي از سوي شعبه در زمان ثبت نام دريافت نكرده اند تا براي همگان مشخص گردد آيا اصلاً اين افراد حضوري به بانك مراجعه كرده اند و يا... مشخص نيست چگونه ريس شعبه بهمن ماه را براي ثبت نام براي ليست ابتكاري خود تعيين كرده است ؟
 • خسرو IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۰/۰۹/۱۲
  8 0
  ببينيد اين قيمتهايي كه بانك مركزي هر روز اعلام مي كنه فقط روي تابلو هست !! واقعا بانك با اين قيمتها نمي فروشه ! قيمت اصلي در بانك كارگشايي هست كه ما از اون بي خبريم. چهارشنبه همين سكه 530 توماني را تا 581 هزار تومان خريدند . در واقع بانك داره با قيمت 580 به بالا مي فروشه نه قيمتهاي 530 توماني كه هر وقت هم مي ري بانك ميگه ندارم يا ربع سكه داريم تمام نداريم يا اسم بنويس برو نوبت چند روز ديگه خبرت مي كنيم. واقعا جاي تاسف دارد اينگونه اداره كردن مملكت كه فقط براي عده اي سود جو رانت ايجاد شده است .