مروری بر حوادث ایران در شنبه 12 آذر 1390

موش‌های کور نیمه‌شب دیوار مغازه‌ها را سوراخ می‌کردند

روزنامه جام‌جم نوشت: اعضای باند سارقان حرفه‌ای معروف به «موش کور» که با سوراخ کردن دیوار و کف مغازه‌ها در تهران سرقت می‌کردند، دستگیر شدند.
از مهر امسال شکایت‌های فراوانی از سوی صاحبان مغازه‌ها در پایگاه هفتم پلیس آگاهی مطرح بود که نشان می‌داد سارقان نیمه‌شب با سوراخ کردن دیوار برخی مغازه‌ها در محدوده خیابان مولوی وارد این محل‌ها شده و پول و کالاهای باارزش آنها را سرقت می‌کنند.
در تحقیق از مالباختگان معلوم شد، سارقان کارت عابربانکی را که رمز آن نیز ضمیمه بوده سرقت کرده‌اند. با به دست آمدن این سرنخ ماموران اطلاع یافتند سارقان با کارت بانکی سرقت‌شده، مقادیری پول از حساب مالباخته برداشت کرده‌اند. با به دست آمدن تصویر جوانی که از عابربانک پول دریافت کرده بود، این تصویر به صاحبان مغازه‌های اطراف محل سرقت نشان داده شد که یکی از آنها با شناسایی سارق عنوان کرد وی محسن (18 ساله) نام دارد و از چندی پیش در این محل رفت و آمد می‌کرده است. با شناسایی سارق، ماموران در مرحله بعدی محسن را در خیابان خیام دستگیر و به پلیس آگاهی منتقل کردند.
متهم که تصور نمی‌کرد دستگیر شود، در اعترافاتش گفت: از چندی پیش در پی راه‌اندازی باندی موسوم به «موش کور» ابتدا مغازه‌ها را شناسایی کرده و نیمه‌شب با تخریب دیوار وارد اولین مغازه می‌شدیم، سپس دیوارهای مجاور را نیز تخریب و از آنها سرقت‌ می‌کردیم. متهم به سرقت از 3 مغازه دیگر با همدستی فردی به نام عباس (25 ساله) اعتراف کرد. در پی این اعتراف، ماموران پایگاه هفتم پلیس آگاهی دیگر همدست متهم (عباس) را در خیابان آیت‌الله سعیدی مقابل یک رستوران شناسایی و دستگیر کردند.
سرهنگ غیاثوند، رئیس پایگاه هفتم پلیس آگاهی درباره این پرونده گفت: این دو متهم تاکنون به 23 فقره سرقت به این شیوه اعتراف کرده‌اند و مغازه‌های محل سرقت شناسایی شده است. تحقیق برای شناسایی و دستگیری دیگر اعضای باند ادامه دارد.

 

 

فعالیت سرطانی شرکت هرمی فارکس در کشور

روزنامه خراسان نوشت: با وجود برخورد جدی وزارت اطلاعات با گردانندگان و سرکردگان شرکت های هرمی، هنوز هم فعالیت سرطانی شرکت هرمی فارکس در برخی از شهرهای کشور ادامه دارد و افرادی قربانی کلاهبرداری های این شرکت می شوند.
قاضی ویژه رسیدگی به جرایم رایانه ای در مشهد، با بیان این مطلب و در پاسخ به سوالی درباره فعالیت زیرزمینی برخی از شرکت های هرمی گفت: با برخورد جدی وزارت اطلاعات و دستگاه قضایی با شرکت های هرمی و اطلاع رسانی رسانه های گروهی، فعالیت شرکت های هرمی بسیار کمرنگ شده است و شهروندان به ویژه در مشهد کمتر فریب این گونه کلاهبرداران را می خورند اما تغییر شیوه کلاهبرداری های رایانه ای همچنان ادامه دارد.
قاضی جواد جاویدنیا افزود: در میان شرکت های هرمی هم اکنون شرکت غیرقانونی فارکس به صورت سرطانی در کشور فعالیت می کند و هنوز هم عده ای از سرمایه گذاران فریب می خورند و سرمایه های خود را از دست می دهند. این مقام قضایی با اشاره به این که دی ماه سال گذشته سازمان بورس غیرقانونی بودن شرکت فارکس را اعلام کرد و پس از آن نیز وزارت اطلاعات از مردم خواست از همکاری با این شرکت تحت هر عنوانی بپرهیزند گفت: اما متأسفانه هنوز پرونده هایی از کلاهبرداری های این شرکت به دستگاه قضایی ارسال می شود.
وی تصریح کرد: فارکس یک نرم افزار خشک و خالی است که تحت عنوان بازار بورس بین المللی و به صورت غیرقانونی فعالیت می کند و گردانندگان این نرم افزار شرایط را به گونه ای رقم می زنند که طعمه آن ها تمام سرمایه خود را می بازد. قاضی ویژه رسیدگی به جرایم رایانه ای در مشهد خاطرنشان کرد: طبق پرونده های موجود برخی از شهروندان مبالغی از 2 میلیون تا 120 میلیون تومان سرمایه خود را از دست داده اند در حالی که گردانندگان این شرکت در مراحل ابتدایی چنین وانمود می کنند که فرد در بورس سود برده است و سپس یک سود خیالی رایانه ای نیز پرداخت می کنند اما پس از آن دوره ضرر شروع می شود و شرایط را طوری تعریف می کنند که فرد تمام سرمایه خود را می بازد.
قاضی دادسرای عمومی و انقلاب مشهد با اشاره به این که شرکت فارکس بیشتر در زمینه قیمت ارز و طلا و خرید و فروش آن فعالیت می کند به شهروندان توصیه کرد: فریب ادعاهای واهی یک شبه پولدار شدن را نخورند و در مواجهه با این گونه نرم افزارهای رایانه ای هوشیار باشند به ویژه در مواقعی که گردانندگان طعمه های خود را به سوی سرمایه گذاری ترغیب می کنند. این مقام قضایی همچنین از شهروندان خواست در صورت مواجهه با چنین مواردی با مراجعه به دستگاه قضایی اعلام شکایت کنند.

 

 

برادران شیاد، داروهای تقلبی دندانپزشکی می‌فروختند

روزنامه جام‌جم نوشت: 2برادر در یک کارگاه که زیرزمین خانه‌شان در شهرستان ساوه بود، داروی تقلبی دندانپزشکی تولید می‌کردند، دستگیر شدند. اوایل هفته گذشته مردی در تماس با مرکز فوریت‌های پلیسی 110 شهرستان ساوه از توابع استان مرکزی خبر داد 2 برادر در خانه‌شان واقع در شهرک هدایت داروی تقلبی تهیه می‌کنند.
در پی این تماس، ماموران با هماهنگی قضایی عازم محل فوق شدند و پس از زیرنظر گرفتن آنجا و مشخص شدن این که 2 برادر در زمینه تهیه و فروش داروهای تقلبی فعالیت دارند، خانه را محاصره و آنها را دستگیر کردند. در بازرسی از زیرزمین خانه، تعدادی هولوگرام جعلی شرکت‌های مختلف دارویی، یک قبضه سلاح، یک عدد باتوم، یکدست لباس پلیس و مقادیری داروی تقلبی دندانپزشکی کشف و ضبط شد. ماموران این خانه را نیز با هماهنگی قضایی پلمب کردند.
متهمان با انتقال به کلانتری در بازجویی گفتند، از مدتی پیش در زیرزمین خانه‌شان داروهای تقلبی دندانپزشکی تولید و داروها را با زدن برچسب و هولوگرام جعلی شرکت‌های معتبر داروسازی، در سطح شهر توزیع می‌کرده‌اند. بنا بر این گزارش، متهمان با قرار قانونی روانه زندان شدند. تحقیقات تکمیلی از این دو برادر ادامه دارد. جستجوهای ویژه‌ای برای جمع‌آوری داروهای تقلبی فروخته شده از سوی متهمان در سطح شهر آغاز شده است.

 

 

ده‌ها شاکی تازه در پرونده توریست‌های کف زن

روزنامه همشهری نوشت: 2کف زن حرفه‌ای که با معرفی خود به‌عنوان توریست دست‌به سرقت از مؤسسات مالی، بانک‌ها و فروشگاه‌ها می‌زدند در ادامه بازجویی‌ها به ده‌ها فقره سرقت به ارزش بیش از 100میلیون تومان اعتراف کردند.
این دو متهم چند روز پیش و زمانی دستگیر شدند که برای آخرین بار به یک مؤسسه مالی و اعتباری در شهرری رفته بودند تا به بهانه آشنا شدن با پول‌های ایرانی، از آنجا سرقت کنند. آنها که چند ماه قبل هم از یکی دیگر از شعب این مؤسسه سرقت کرده بودند، خبر نداشتند که با ابتکار مدیر مؤسسه، عکس‌های آنها در اختیار تمامی کارمندان شعب این مؤسسه قرار گرفته و روی مانیتور رایانه آنها چسبانده شده است. برای همین به محض اینکه وارد شعبه مورد نظر شدند، از سوی کارمندان شناسایی و بعد از قفل شدن درهای مؤسسه، توسط کارمندان و ماموران پلیس دستگیر شدند.
گرچه این دو متهم بعد از دستگیری مدعی شدند که تعداد کمی سرقت مرتکب شده‌اند اما با چاپ عکس آنها در روزنامه‌ها، سیل شاکیان از شهرهای مختلف کشور به سمت اداره آگاهی تهران روانه و معلوم شد که متهمان ده‌ها فقره سرقت با این شگرد در سراسر کشور مرتکب شده‌اند. سرقت‌هایی که ارزش آنها تا‌کنون خیلی بیشتر از 100میلیون تومان برآورد شده است. متهم اصلی این پرونده جوان 24ساله‌ای به اسم حسام است. او مدتی قبل هم به خاطر کف زنی به زندان افتاده بود اما فقط یک شاکی او را شناسایی کرد و وی با جلب رضایت این مرد و تحمل حبس کوتاه مدت، از زندان آزاد شد و فعالیت مجرمانه‌‌اش را از سر گرفت. او در گفت‌وگو درخصوص شگردش برای کف زنی می‌گوید.


کف زنی را از چه کسی یاد گرفتی؟
از یکی از دوستانم. یک روز به من گفت که می‌تواند روشی به من آموزش بدهد که با آن به راحتی پولدار شوم. بعد یک دسته اسکناس از جیبش بیرون آورد و جلوی من شروع به شمردن کرد. پول‌ها را به من داد و دست دیگرش را باز کرد. او تعدادی از اسکناس‌ها را هنگام شمردن بدون اینکه من متوجه شوم. در مشت دیگرش مخفی کرده بود، وقتی چند روز تمرین کردم، این شگرد را یاد گرفتم و کارم را شروع کردم.


از مؤسسات مالی چطور سرقت می‌کردید؟
وقتی با همدستم وارد آنجا می‌شدیم، من انگلیسی حرف می‌زدم. بعد همه کارمندان باورشان می‌شد که من و همدستم توریست هستیم. بعد به طرف یکی از گیشه‌ها که کارمند جوان و کم تجربه‌ای پشت آن بود می‌رفتیم و می‌گفتیم که می‌خواهیم با پول‌های ایرانی آشنا شویم. با این بهانه، من دسته چک پول‌‌ها را از کارمند جوان می‌گرفتم و در حالی که وانمود می‌کردم دارم آنها را بررسی می‌کنم، تعدادی از چک پول‌ها را کف زنی می‌کردم و بعد از مؤسسه خارج می‌شدیم.


در جاهای دیگر چطور سرقت می‌کردید؟
بستگی به محلی داشت که برای سرقت انتخاب می‌کردیم. اگر سوپرمارکت، پیتزا فروشی یا فروشگاه‌های دیگر بود به بهانه خریدن نوشیدنی وارد مغازه می‌شدیم. یک تراول پنجاه تومانی به فروشنده می‌دادم و با حرف زدن به زبان انگلیسی از او می‌خواستم باقی پول را اسکناس‌های نو و تا نخورده بدهد. او هم هرچه پول در دخلش بود را درمی آورد و شروع به گشتن پول‌های نو می‌کرد. من هم بعد از چند ثانیه به او می‌گفتم پول‌ها را به من بدهید تا کمکتان کنم. وقتی پول‌ها را می‌گرفتم، بی‌آنکه متوجه شود، تعدادی از اسکناس‌ها را با کف‌زنی سرقت می‌کردم و باقی پول را بر‌می‌گرداندم.


نمی‌ترسیدی دستگیر شوی؟
مگر می‌شود کار خلاف انجام بدهی و نترسی که به دام پلیس بیفتی اما فکرش را هم نمی‌کردم که بعد از کف‌زنی در مؤسسه مالی، آنها عکس ما را در اختیار همه شعبه‌های دیگر قرار دهند و به این راحتی دستگیر شویم.


45282

کد خبر 187659

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =