با وجود همه مراقبت های بهداشتی و اطلاع رسانی های مختلف، از 2 میلیون و 200 هزار بارداری بیماران HIVمثبت در دنیا، 700 هزار کودک میزان ویروس HIV متولد می شود.

این درحالی است که هنوز هم ابتلا از سرنگ مشترک و روابط جنسی محافظت نشده، در صدر انتقال ویروس ایدز است. به گفته محمد مهدي مجذوبي معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشکی همدان، روزانه 6800 نفر در جهان به ایدز آلوده می شوند و در حال حاضر33 ميليون نفر مبتلا به عفونت HIV در جهان زندگي مي كنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت او درباره اين كه چه عواملي خطر ابتلا به اچ آي وي را افزايش مي دهد گفت: "آنچه ما را در معرض HIV قرار مي دهد رفتارهاي پرخطر است نه زندگي كردن در كنار آنها. استفاده از سرنگ و سوزن مشترك جهت تزريق مواد مخدر، داشتن شركاي جنسي متعدد، عدم استفاده از لوازم پيشگيري كننده از اين ويروس در روابط جنسي، وجود بيماري آميزشي درمان نشده در شريك جنسي و يا علائمي مثل زخم، ترشح، خراشيدگي، يا سوزش در دستگاه تناسلي، خونريزي و استفاده از مواد مخدرهايي چون: هروئين، الكل، اكستازي شيشه كه قدرت تصميم گيري را براي فرد مختل مي كند."

مجذوبي همچنین گفت: با آموزش هاي لازم به افراد HIVمثبت و خانواده آنان، مي توان مانند ساير افراد خانواده در كنار آنها زندگي كنند. ايدز يك مجموعه بيماري است و جرم يا گناه نيست و نبايد به افراد مبتلا انگ زده شود. مدت زمان ظاهر شدن ويروس اچ آي وي از 5 سال تا 15 سال متغير است و افراد مبتلا مي توانند با انجام اقدامات درماني و حمايتي مناسب و پرهيز از رفتارهاي پر خطر طول عمر خود را افزايش دهند.

4747

کد خبر 188179

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =