ایران هر روز از جانب ده​ها رسانه فارسی زبان از خارج از کشور رصد می​شود.

در ادامه خلاصه برخی از آخرین اخبار رسانه​های خارجی فارسی زبان می​آید:
*رادیو اسراییل *
ایران برای کشاندن مصر به جنگ با اسرائیل تلاش می کند
ژنرال یوآو گالانت یک مقام ارشد در ستاد کل نیروهای مسلح اسرائیل گفت ایران برای کشاندن مصر به یک جنگ با اسرائیل تلاش می کند. وی گفت «ایران درک کرده که نباید با اعراب وارد جنگ شود و لذا در تکاپوست تا وضعی فراهم آورد که اسرائیل و مصر با یکدیگر درگیر شوند و از طریق حزب الله، حماس و تروریست های کرانه باختری رود اردن و سفارتخانه های خود در کشورهای دیگر، و بسیج کردن اعراب اسرائیل، عملا اسرائیل را تهدید می کند».
*رادیو فردا *
آخرین وضعیت مهدی کروبی
محمد حسین کروبی، فرزند ارشد مهدی کروبی، گفته است که ماموران امنیتی سرانجام اجازه داده اند پدرش برای گذراندن دوران حبس خانگی، به محل سکونت جدیدی انتقال یابد که از امکانات بیشتری برخوردار است و اوضاع حصر مهدی کروبی بهتر شده ‌است.
محمد حسین کروبی گفته که ماموران امنیتی روز شنبه از طریق تلفن به مادرش فاطمه کروبی خبر دادند که قرار است مهدی کروبی را در خانه جدید ملاقات کنند و به همین دلیل وی توانسته است به مدت نیم ساعت با پدرش ملاقات کند.
محمدحسین کروبی گفته است:« به سرعت خود را به خانه رساندم و امکان دید و بازدید و گفت وگویی برای نیم ساعت مهیا شد. پدر را کمی بشاش‌تر و سلامت‌تر از قبل یافتم، مشخص بود که اوضاع حصر او به نسبت ماه‌هایی که در آپارتمانی کوچک به همراه ماموران امنیتی در شرایط سخت و دشواری به سر می‌برده، بهتر شده ‌است.»
*رادیو فرانسه*
غرب در تدارک تحریم نفتی ایران
گونتر اوتینگر، کمیسر انرژی اتحادیۀ اروپا گفته است "کشورهای اتحادیۀ اروپا در مورد لزوم تحریم نفت ایران به تفاهم رسیده‌اند"...این جملۀ وی تا اندازه‌ای مبهم و پرسش برانگیز است. آقای اوتینگر نگفته که اروپا‌ییان این تحریم را اعمال خواهد کرد و فقط توضیح داده که در قبال این مسئله به تفاهم دست یافته‌اند.
وی در عین حال می‌افزاید: "به نظر من تحریم نفتی ابزار بسیار مهمی است، اما ما باید کشورهای دیگر- بدون شک آمریکا و البته روسیه را- هم با این سیاست همراه کنیم"...
*بی بی سی *
مقام سازمان ملل در عراق خواستار مهلت بیشتر برای تخلیه اشرف شد
مارتین کوبلر فرستاده سازمان ملل در امور عراق روز سه شنبه در شورای امنیت از دولت عراق خواست در تصمیم خود برای بستن اردوگاه اشرف تجدید نظر کند.از مهلتی که دولت عراق به سازمان مجاهدین خلق برای بستن اروگاه اشرف داده، کمتر از یک ماه مانده است.آقای کوبلر نماینده ویژه سازمان ملل به شورای امنیت سازمان ملل گفت که باید از جان ساکنان اردوگاه اشرف محافظت شود و اخراج اجباری آنها "توصیه ای غیرمعقول و غیرقابل قبول" است.دولت عراق می گوید که خاک آن کشور نباید پایگاه گروههایی باشد که علیه همسایگان آن کشور اقدام می کنند.
*صدای آمریکا*
انفجار ملارد برنامه موشکی ایران را از فعالیت انداخته است
نیویورک تایمز به نقل از مقامات اطلاعاتی و کارشناسان تکنولوژی موشکی آمریکا و اسراییل نوشته است انفجاری که سه هفته پیش در پایگاه موشکی ملارد رخ داد، پیشرفته ترین برنامه تولید موشک های دوربرد ایران را تقریباً به طور کامل از فعالیت انداخته است. این روزنامه می نویسد عکس های ماهواره ای از پایگاه موشکی ملارد نشان می دهد این تأسیسات، که محل آزمایش موشک های پیشرفته با سوخت جامد بود، با خاک یکسان شده است.
*دویچه وله*
مجمع منحله مدرسین حوزه علمیه قم: حمله به سفارت بریتانیا خواست عموم ملت نبود
مجمع منحله مدرسین و محققین حوزه علمیه قم طی بیانیه‌ای حمله جمعی «به عنوان دانشجو» به سفارت بریتانیا و محل سکونت کارکنان آن در تهران را محکوم کرد و این حرکت را «غیر مسئولانه» خواند.
در این بیانیه آمده است که این حرکت که «به محکومیت ایران در جهان منجر شد.... برآمده از خواست عموم مردم ایران نبود، جمعیت عظیم دانشجویان هیچ نقشی در آن نداشتند و پشتیبانی همه مسئولان ایران را به دنبال نداشت.»
مجمع از مسئولان جمهوری اسلامی خواست، «با درایت و هوشیاری بیشتر سیاست‌های خارجی را در جهت مصالح کشور و ملت و کسب اعتبار بین‌المللی و لغو تحریم‌ها و دور از جنگ‌افروزی تنظیم کنند.»
27219
 
کد خبر 188215

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =