کتاب «تاریخ تمدن و ملک مهدوی» در قالب بیست فصل تدوین شده و نشانه‌ها و تمدن، نشانه‌های ظهور، دین و تمدن، معاد و مهدویت، پیامبران و مهدویت عناوین برخی مباحث طرح شده در کتاب هستند.

به گزارش خبرآنلاین، کتاب «تاریخ تمدن و ملک مهدوی» تألیف دکتر محمدهادی همایون از سوی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر شد. در این کتاب که به صورت مشترک توسط پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و انتشارات دانشگاه امام صادق(ع) در 752 صفحه و با قیمت 14 هزار و 500 تومان روانه بازار نشر شد تلاش شده یک دوره تاریخ تمدن بشر از هبوط آدم(ع) تا دوران معاصر با رویکردی مهدوی و با طرح ایده تقابل حق و باطل به عنوان مفهوم محوری در نگرشی متفاوت توضیح داده شود.

 

کتاب از چهار بخش در قالب 20 فصل به نگارش درآمده است؛ بخش اول با عنوان «نشانه‌ها و تمدّن»، سه فصل اول کتاب را شامل می‌گردد. فصل اول با عنوان «نشانه‌های ظهور»، فصل دوم با عنوان «دین و تمدن» و فصل سوم با عنوان «معاد و مهدویت». بخش دوم با عنوان «پیامبران و مهدویت»، فصول چهارم تا یازدهم را دربرگرفته است. «حضرت آدم علیه‌السلام»، «نوح علیه‌السلام»، «ابراهیم علیه‌السلام»، «بنی‌اسرائیل؛ از اسحاق نبی تا موسی کلیم علیه‌السلام»، «بنی‌اسرائیل؛ موسی علیه‌السلام»، «بنی‌اسرائیل؛ از یوشع تا سلیمان علیه‌السلام»، «بنی‌اسراییل؛ حزب شیطان» و فصل «عیسی علیه‌السلام آخرین اتمام حجت» عناوین این فصول را تشکیل می دهند.

 

بخش سوم تحت عنوان «پیامبر آخرالزمان صلی الله علیه و آله»، فصل دوازدهم تا پانزدهم را شامل می شود که «فرزندان اسماعیل علیه‌السلام»، «ظهور اسلام»، «پس از پیامبرصلی‌الله علیه» و «دوران امامان علیهم ‌السلام» به ترتیب عناوین این فصول است. بخش چهارم با عنوان «دوران غیبت»، فصول شانزدهم تا بیستم کتاب حاضر را شامل می‌ شود. فصل شانزدهم با عنوان «غیبت صغرا و کبرا»، فصل هفدهم با عنوان «تقابل با تمدن اسلامی»، فصل هجدهم با عنوان «تمدن شیطان»، فصل نوزدهم با عنوان «سلطه تمدن معاصر غربین، و فصل بستم با عنوان «انقلاب اسلامی» نامگذاری شده است.

 

به نظر نویسنده این کتاب، نویسندگان و محققان در نگارش تاریخ تمدن به طور جدی به مبحث انبیا نپرداخته‌اند و فرض کرده‌اند که ماجرای تمدن و ماجرای انبیا در دو مسیر جداگانه و بدون ارتباط با یکدیگر پیش رفته است. به عقیده وی، کتاب وی با عنوان «تاریخ تمدن و ملک مهدوی» با در نظر گرفتن این دو جریان در کنار هم، نگاشته شده است و تاریخ تمدن بشر را بر اساس نحوه حضور انبیا بررسی کرده و اثبات پیوستگی دعوت انبیا، یکی از موضوعات مهمی است که کتاب به آن می‌پردازد.

 

همایون همچنین درباره برخی مباحث کتاب اینگونه توضیح داده که تقابل حزب شیطان با جریان دعوت انبیا و میزان اصالت فعالیت‌های شیطان در برابر این جریان، در این کتاب بررسی شده‌اند. مهدویت و واقعه عاشورا نیز از دیگر محورهای این کتاب است. از ابتدای خلقت، مهدویت در قلب جریان دعوت پیامبران قرار داشته است. همانطور که رنسانس را محور تحلیل تاریخ تمدن معاصر قرار می‌دهند، عاشورا نیز از نظر تاریخی می‌تواند محور تحلیل واقعه ظهور باشد.

 

محمدهادی همایون، در مصاحبه ای اصل پرداختن به موضوع مهدوت را انگیزه اصلی نگارش این کتاب دانسته و گفته است: «اساس انقلاب اسلامی ما بر پایه مهدویت بوده است. البته در سال‌های ابتدایی بعد از انقلاب نتوانستیم دیدگاه مطلوبی نسبت به موضوع مهدویت داشته باشیم، اما پس از این که انقلاب رشد کرد، مباحث مهدویت به طور جدی‌تر بررسی شد تا جایی که اکنون ادبیات انقلاب وارد مباحث مهدویت شده است و می‌توان به طور جدی به آن پرداخت.»

 

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) به‌روز کردن کتاب «تاریخ تمدن و ملک مهدوی» با توجه به مسائل روز دنیا را یکی از کارهای اصلی بعدی خود دانسته و بیان کرده است: «سرعت رشد مسایل مرتبط با مباحث این کتاب بسیار بالاست که از آن جمله می‌توان به جریان بیداری اسلامی در کشورهای عرب اشاره کرد و به همین دلیل به روز کردن این کتاب کار همیشگی من خواهد بود. هریک از مباحث درون این کتاب نیز جای بحث و تعمیق دارد و می‌تواند به عنوان موضوعی جداگانه برای یک پژوهش جدید در نظر گرفته شود. بنابراین، علاوه بر بازنگری این کتاب، کار بر روی مباحث آن به صورت جداگانه نیز از برنامه‌های آینده‌ام است.»

 

ساکنان پایتخت برای تهیه این کتاب‌‌‌ کافیست با شماره 20- 88557016 سامانه اشتراک محصولات فرهنگی؛ سام تماس بگیرند و کتاب را در محل کار یا منزل _ بدون هزینه ارسال _ دریافت کنند. سایر هموطنان نیز با پرداخت هزینه ارسال پستی، می توانند تلفنی سفارش کتاب دهند.

 

291/60

 

کد خبر 188615

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =