تهران امروز نوشت:

تهرانی ها سوم و دهم آذرماه سال گذشته را هیچ وقت از یاد نمی برند. روزهایی که آلودگی مرگبار، باعث شد تهرانی ها خانه نشین شوند، تولید در کارخانه ها متوقف و زنگ هشدار در حوزه زیست محیطی به صدا در بیاید. اما مانند همیشه بعد از چند ماه اکثر سر و صدا ها خوابید تا در سال 90 روزهای بدتری به لحاظ آلودگی های محیطی در پایتخت ایران رقم بخورد. سالی که به غیر از 3روز، دیگر هوای پاک نداشت و دیروز هم با ایجاد شرایط وارونگی هوا کمیته اضطرار تشکیل شد تا دوباره در آذرماه دود خفه کننده انواع و اقسام آلاینده به ریه های مردم سرازیر شود.
بر اساس گزارش سازمان هواشناسی میزان آلودگی هوای تهران در سال 90نسبت به 12سال گذشته بی سابقه بوده است. در همین رابطه وحید نوروزی معاون اجرایی سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران و کارشناس ارشد محیط زیست هم هشدار می دهد که اگر میزان آلاینده ها در هوای تهران به همین شدت افزایش پیدا کند تهران آلوده ترین سال را در 200سال اخیر تجربه خواهد کرد.
او می گوید: متاسفانه آلودگی هایی که الان در هوای تهران شناسایی شده اند از نوع سرطانزای مطلق هستند. یعنی در علم به همان اندازه که ثابت شده است اگر آب بر روی آتش بریزید خاموش می شود به همان اندازه ثابت شده است که این آلاینده ها در شکل گیری انواع سرطان ها تاثیر دارد. در حقیقت آلاینده هایی مثل «آزبست» و «بنزن» دو آلاینده ای هستند که ما اخیرا رونمایی کردیم و متاسفانه به میزان بسیار زیادی هم در هوای تهران وجود دارد.
او درباره اینکه چطور می شود هوای تهران بعد از چند روز تجربه پاک بودن دوباره به این شدت آلوده می شود می گوید: اگر برمبنای سالیانه بخواهیم قضاوت کنیم باید بگویم که در طول سال تقریبا در تمام 365روز هوای تهران ناسالم است و این واقعیتی است که الان باید همه بدانند. چون تهران واقعا شرایط خوبی بر اساس تنفس ندارد. حالا اینکه چرا به این زودی هوا آلوده می شود به این خاطر است که میزان آزبست در هوای تهران 500برابر شهرهای پیشرفته دنیا و میزان بنزن هوای پیرامون جایگاههای بنزین 438برابر حد استاندارد است.
در همین رابطه مدیرعامل شرکت کنترل کیفی هوای تهران هم خبر می دهد که آلودگی هوای تهران به شرایط پایدار رسید و شاخص آلاینده‌ای نیز افزایش یافت.
یوسف رشیدی می گوید: هم اکنون تهران در شرایط پایداری هواست و از این رو شاخص آلودگی هوا بالاست.
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران همچنین تصریح می کند: در شرایط کنونی نمی توانیم کار خاصی را در ارتباط با وضعیت آلودگی هوا انجام دهیم بلکه می توانیم بحث نظارت و کنترل را بیشتر کنیم.
رشیدی اظهار داشت: در حال حاضر به دلیل قرار گرفتن شاخص ذرات معلق کمتر از دو نیم میکرون روی عدد 140، هوای تهران در شرایط ناسالم قرار دارد و بیماران قلبی، ریوی، خردسالان و سالخوردگان بایستی از قرار گرفتن در این شرایط خودداری کنند.
او می گوید: روز دوشنبه هم زنگ هشدار آلودگی هوای تهران با حضور کارشناسان این حوزه و رسانه های مختلف در سالن ایران زمین شهرداری تهران به صدا در خواهد آمد و همگی ما به مسئولان گوشزد خواهیم کرد که«تنفس در هوای پاک حق تمامی شهروندان است.»

47301

کد خبر 188757

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۰
  1 0
  انشاا...بارون میاد خوب میشه انشاا.... ماه پیش هم ماشاا....چه بارونی اومد باز میاد درست میشه ..جریمه ها را چند برابر کن اقا جان زود باش سوبله چوبله جریمه ها زیاد کن .پول نداریم
 • رضا رسا IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۰/۱۰/۰۵
  0 1
  به نظر من باید از تکنولوژی جدید برای تصفیه هوا تهران که در حال حاضر در برخی کشورها استفاده می شود استفاده شود. و این یک امر شرعی ضروری و ملی یست