از اقتدار پدر در زمان رضا شاه تا ریاست پسر بر مجلس خبرگان رهبری

آیت الله محمدعلی موحدی کرمانی سه شنبه یکم خرداد با ۵۵ رٱی به مدت ۲ سال به عنوان رییس مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد.

به گزارش مبلغ، به همین بهانه، مختصری از زندگی نامه این روحانی نامدار را از کرمان تا نجف و از نجف تا دوران پس از انقلاب اسلامی را مرور کرده ایم.

از کرمان تا قم
محمدعلی موحدی کرمانی در سال ۱۳۱۰ در خانواده ای روحانی در کرمان متولد شده است. پدرش حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ عباس بود که از روحانیون و وعاظ مشهور کرمان بود، او به دلیل اعتبار و اقتدار بالایی که در میان مردم شهر داشت، در زمان رضا شاه علی رغم یک دست شدن شکل لباس ها، مجوز لباس روحانیت دریافت کرده بود.
او تحصیلات مقدماتی اش را در حوزه علمیه کرمان سپری کرد، و پس از آن برای ادامه تحصیل راهی حوزه علمیه قم شد. وی برای ادامه تحصیل مدتی را نیز در حوزه علمیه نج سپری کرد.
از جمله اساتید وی در کرمان می توان به مرحوم آیت الله صالحی، شیخ الرئیس، مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حقیقی اشاره کرد، حضرات آیات بروجردی، محقق داماد و امام خمینی (س) نیز از جمله اساتید او در قم بودند.

تحصیل در نجف
وی در نجف اشرف و در حوالی سال ۱۳۳۵ از محضر مرحوم آیت الله العظمی خوئی و آیت الله العظمی میرزا باقر زنجانی بهره برده است، او مدتی کوتاه را نیز در مشهد و در محضر آیت الله میلانی سپری کرد.
در دوران حضور در حوزه علمیه قم بیشتر مباحثات علمی او با مرحوم هاشمی رفسنجانی و آقای ربانی املشی بود، او همچنین شهید مطهری، شهید بهشتی و حضرات آیات مومن، جنتی، طاهری خرم آبادی و مهدوی کنی همنشینی داشته است.

آیت الله موحدی کرمانی در کنار مرحوم هاشمی رفسنجانی 

از اقتدار پدر در زمان رضا شاه تا ریاست پسر بر مجلس خبرگان رهبری

موحدی کرمانی پس از بازگشت از قم و نجف، چند سال در کرمان ساکن بود، او در سال ۱۳۴۸ به دعوت شهید باهنر راهی تهران شد و فعالیت های خود را در مسجد مسلم بن عقیل در شهرق تهران متمرکز کرد، و آن جا را به یکی از پایگاه های اصلی مبارزه علیه رژیم پهلوی در شرق تهران تبدیل کرد. فعالیت های ایشان به تهران اختصاص نداشت، و اسناد نشان می دهد در کرمان نیز توسط نیروهای ساواک ممنوع المنبر شده بود.

از موسسین جامعه روحانیت مبارز تهران

از دیگر اقدامات وی در دوران مبارزاتش می توان به دیدارهای متعدد ایشان با امام خمینی (س) در نجف و کربلا اشاره کرد، او از موسسین جامعه روحانیت مبارز تهران بوده در این ملاقات ها برنامه های جامعه روحانیت مبارز را به عرض امام می رساندند و دستورات مهم ایشان را به اعضای شورای مرکز منتقل می کردند، ایشان از ابتدا به عنوان یکی از اعضای شورای مرکزی آن فعالیت داشته است.

آیت الله موحدی کرمانی در کنار امام خمینی

از اقتدار پدر در زمان رضا شاه تا ریاست پسر بر مجلس خبرگان رهبری

آیت الله موحدی کرمانی در حزب جمهوری اسلامی ایران نیز فعالیت می کرد، و به عنوان یکی از اعضای شورای مرکزی و عضو داوری حزب حضور داشته است.
او در اولین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده مردم کرمان راهی مجلس شد، و پس از آن در ادوار دوم، سوم، چهارم و پنجم به نمایندگی از مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر به مجلس راه یافت.

از مسئولیت های او در مجلس شورای اسلامی می توان از ریاست کمیسیون امور داخلی مجلس، ریاست کمیسیون امور دفاعی مجلس، رئیس هیات اجرایی بین المجالس و نائب رئیسی مجلس شورای اسلامی یاد کرد.

حضور در جبهه ها در دوران دفاع مقدس
آیت الله موحدی کرمانی بعد از به شهادت رسیدن آیت الله شهید اشرفی اصفهانی به عنوان امام جمعه کرمانشاه برگزیده شد، در این دوران بیشتر زمان خود را در جبهه های نبرد حق علیه باطل حضور داشت.

حضور آیت الله موحدی کرمانی در کنار شهید همت در جبهه های جنگ 

از اقتدار پدر در زمان رضا شاه تا ریاست پسر بر مجلس خبرگان رهبری

پس از پایان جنگ تحمیلی آیت الله موحدی کرمانی تا سال ۱۳۸۴ به مدت ۱۴ سال به عنوان نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران حضور داشت، او از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام است، ایشان همچنین در تمامی ادوار به عنوان نماینده مردم کرمان در مجلس خبرگان رهبری حضور داشته است.

در سال ۱۳۹۱ نیز با حکم مقام معظم رهبری به عنوان امام جمعه موقت تهران منصوب شده است. او پس از درگذشت آیت الله مهدوی کنی در ۱۱ آذر ماه سال ۱۳۹۳ به اتفاق آرای اعضا به عنوان دبیر کل جامعه روحانیت مبارز برگزیده شد.//

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1910074

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =