۲ نفر
۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۵۶
دکتر زیبا کلام مستحق مرخصی از زندان است

با توجه به سن و بیماری دکتر صادق زیباکلام ایشان مستحق بهره‌مندی از مرخصی و سایر ارفاقات قانونی شناخته می‌شوند که امید است مسئولین زندان به این مهم توجه فرموده،شرایطی فراهم کنند تا درمان دکتر زیبا کلام خارج از محیط زندان ادامه یاید.

پیرو انتشار خبر ابتلاء دکتر صادق زیباکلام به سرطان در زندان که بلافاصله از سوی مراجع ذیربط تکذیب شد وکیل ایشان با برخی سایت‌ها و خبرگزاری ها گفتگویی انجام داده‌،اظهار داشته اند :*( دکتر زیباکلام پیش از ورود به زندان مبتلا به سرطان بوده و خبر ابتلای این استاد دانشگاه به بیماری در زندان صحیح نیست، اما در حال حاضر در وضعیت متاستاز قرار دارد.

متاستاز به شرایطی گفته می‌شود که سلول‌های سرطانی از تومور اصلی خارج و وارد جریان خونی یا سیستم لنفاوی شده و به دیگر نقاط بدن سرایت می‌کنند،هم‌زمان با انتقال ایشان به زندان اوین، از سوی معاونت محترم دادستان تهران استعلامی رسمی از پزشک قانونی صورت گرفت. با مساعدت مقامات محترم زندان اوین، البته آقای دکتر زیباکلام با فاصله‌ی کمی داروهای خاص خود را از طرف خانواده دریافت نمودند و نیز با مساعدت مقامات محترم قضایی ایشان در فرصت اندکی که برای تدفین داماد خود به مرخصی آمدند به بیمارستان مراجعه کرده و تحت درمانی موقت قرار گرفتند، ولی طبیعی است که با وجود همه همراهی‌های کادر محترم درمانی درمانگاه عمومی اوین، دسترسی ایشان به پزشک، پرتودرمانی و شیمی‌درمانی و آزمایش‌هایی که بیماران سرطانی وخیم دایما نیاز دارند، محدودیت‌هایی وجود دارد که به تشخیص پزشکان طرف مشورت پزشک قانونی در این شرایط نگران‌کننده است.

بنا به اظهار دادسرای محترم فرهنگ و رسانه و تا قبل از مرحله اجرای حکم، مقامات محترم قضایی از سرطان ایشان و خصوصا از شدت وخامت آن بی‌اطلاع بودند لذا به محض دستگیری، اعمال ماده ۵۰۲ قانون ایین دادرسی کیفری برای ایشان از دادستان محترم تقاضا شده که متأسفانه با توجه به برخورد با تعطیلات مکرر اخیر، پاسخ آن قدری طول کشیده و ما و خانواده و پزشکان معالج بی‌صبرانه منتظر نتایج آن هستیم...)

در اجرای ماده ۹ قانون تبدیل شورای سرپرستی زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور به سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور مصوب ۱۳۶۴، مواد ۵۲۰، ۵۲۸ و ۶۴۶ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ و با لحاظ سند تحول قضایی مصوب ۱۳۹۹/۰۹/۳۰ ، آیین نامه اجرایی سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور با رویکرد حبس‌زدایی در سال ۱۴۰۰اجرایی شد.

مستند به آیین نامه‌ی مذکور در بعضی مواقع به دلیل کهولت سن مجرم یا وجود سوابق بیماری یا هر مشکل جسمی که ممکن است به سلامت محکومان در حبس آسیب وارد کند طبق ماده ۵۲۲ قانون آیین دادرسی کیفری مرخصی اعطا میشود.

ماده ۵۲۲ آیین دادرسی کیفری مقرر می کند:در صورتی که مداوای محکوم به حبس در خارج از زندان ضروری باشد،قاضی اجرای احکام کیفری مدت زمان مورد نیاز برای مداوا را با توجه به نظر پزشکی قانونی تعیین می کند و با اخذ تامین متناسب اجرای حبس را به تعویق می اندازد و هرگاه محکوم علیه تامین متناسب ندهد،تحت نظر ضابطان صورت می گیرد و مدت معالجه جزء محکومیت وی محسوب می شود.

آنچه از مفاد آیین نامه ی مورد اشاره و مقررات حاکم بر اجرای احکام کیفری مستفاد می شود موید این موضوع است که محکومین مبتلا به بیماری های خاص یا محکومان دارای کهولت سن می توانند از مرخصی و ارفاقات قانونی تعریف شده برای ایشان بهره مند شوند.

پیرو ابلاغ آیین‌نامه مورد اشاره،مقامات عالی قضایی از جمله رئیس قوه قضاییه و رئیس دادگستری کل استان تهران در گفتگوهایی که با رسانه‌ها داشته اند بر این امر تاکید کرده‌اند که مقامات و مسئولین اداره‌ی زندان‌ها شرایط بهره‌مندی زندانیان از مرخصی و ارفاقات قانونی را فراهم کنند،عطف به چنین امری بدون تردید افراد کهنسال و یا اشخاص دارای بیماری های خاص برای استیفاء از چنین مقرره‌ای در اولویت هستند که با توجه به سن و بیماری دکتر صادق زیباکلام ایشان مستحق بهره‌مندی از مرخصی و به قول جناب اژه‌ای سایر ارفاقات قانونی شناخته می‌شوند که امید است مسئولین زندان به این مهم توجه فرموده،شرایطی فراهم کنند تا درمان دکتر زیبا کلام خارج از محیط زندان ادامه یاید.

*بر گرفته از گفتگوی وکیل محترم دکتر زیباکلام با خبرگزاری ها

وکیل دادگستری-شیراز

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1920737

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 8
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • زن ایرانی IR ۲۲:۱۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۸
  0 0
  بیاد بیرون مردم رو به جون هم سر بده ....
 • حجت IR ۲۳:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۸
  0 0
  سلام امید وارم دکترررررر زیبااا کلام در زندان به کارهای بدش فکر کنه و دست از خیانت به ایران و ایرانی برداره اگر هم حاضر نیست دست از اشتباه برداره امیدوارم همانجا بماند و آزادی را به خواب ببیند
 • حیدری IR ۰۰:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۹
  0 0
  هرکسی حقیقت راگفت باید مثل دکتر زیبا کلام راهی زندان شود
 • IR ۰۰:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۹
  0 0
  زیباکلام بایداعدام بشه. کسی که منتقدشاه بوده واکنون هم منتقداین حکومت هست قطعا بایداعدام بشه
 • IR ۰۰:۳۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۹
  0 0
  کی میشه همه زندانیان سیاسی رو آزاد کنیم ..
 • مهدی IR ۰۰:۵۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۹
  0 0
  فقط مستحق 50سال زندان است.
 • محمد اقدس پور IR ۰۱:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۹
  0 0
  یک سوال اگر زیبا کلام توی یکی از ممالک زندانی بود مرخصی می‌گرفت چرا اینجا مرخصی بره و توی زندان نمونه
 • IR ۰۱:۴۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۹
  0 0
  واقعا از ضعف است که یه ادمی مثل زیبا کلام وزیبا کلام ها رندان باشند چرا بغضی ها از انتقاد میترسند مردم باید در افکار ازاد باشند
 • مدنی IR ۰۸:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۹
  0 0
  شما دنبال قانون هستی ولی ایران از بی قانونی وبی عدالتی رنج میبرد
 • حسین بهبودی نیا IR ۰۸:۲۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۹
  1 0
  من طرف دار نظام و ولایت هستم ولی این زیبا کلام و رو بارها دیدم که درمقابل دشمنان بارها از وطن و مردم دفاع کرده . تنها مشکلی که داره ‌کمی از روی سادگی حرف میزنه . خصوصا که لااقل از خیلی این سران مملکت بهتره چون دزدی نکرده . از طرفی چون مریض احوال لطفا ببخشید و اجازه بدید خودشو معالجه کنه .
 • رضا PL ۰۸:۴۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۹
  0 1
  زندان جای خوبی هست برای زشت کلام حیف این که بیاید بیرون و زمین وهوا را الودده کند چون وجودش مضر جامعه هست...
 • زهره IR ۱۷:۳۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۹
  1 0
  خدا شفای عاجل به زیبا کلام بده
 • IR ۲۳:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۹
  0 0
  زندان جای تندروهای رانتی و افراطی انقلابی نما هست نه جای زیبا کلام