این کتاب به زبان عمومی و همه‌فهم نوشته شده تا کسانی که تحصیلات جدید پزشکی دارند، درباره ماهیت و هویت طب اسلامی و ایرانی آگاهی پیدا کنند و منابعی را برای یافتن مسایل عملی و اجرایی طبی به خوانندگان معرفی می‌کند.

به گزارش خبرآنلاین، کتاب «طب شیعه، میراث گرانبهای اسلام» به تازگی توسط انتشارات سبحان نور منتشر شده که تاریخ طب اسلامی و به ویژه طب شیعه را روایت می‌کند.


دکتر محمد دریایی درباره این کتاب گفت: «این کتاب نگاه ژرفی به سیر تطور طب در اسلام دارد، مسیری که از آموزه‌های انبیا، پیامبر اسلام(ص) و ائمه(ع) سرچشمه گرفته است و دانشمندان اسلامی در طب سنتی و طب اسلامی میراث‌دار آنند. در این راستا می‌توان به زکریای رازی، ابوعلی‌سینا، سید‌ اسماعیل جرجانی و عقیلی شیرازی اشاره کرد که برخی از بزرگترین دانشمندان طب اسلامی محسوب می‌شوند. از این افراد و سایر دانشمندان این عرصه، حدود 1000 اثر درباره طب شیعه به جای مانده است.»

 

دریایی با اشاره به کتاب «الذریعه الی تصانیف‌الشیعه» گفت: «آقابزرگ تهرانی در این کتاب از میان 54 هزار کتاب، حدود 1000 کتاب را معرفی می‌کند که مربوط به طب و تغذیه در قرآن، اسلام و دنیای شیعه‌اند.»

 

آنطور که سایت کتابخانه و مرکز اسناد مجلس گزارش داده، وی همچنین از دانشمندان این حوزه که هر یک تعداد زیادی کتاب در عرصه طب اسلامی و شیعی نگاشته‌اند، نام می‌برد و به عنوان مثال، به ابوعلی‌سینا اشاره می‌کند که در این زمینه «قانون» (8 جلد) را نگاشته است و رازی 25 جلد کتاب در این موضوع دارد.

 

متخصص علوم زیستی و گیاهان دارویی ادامه داد: کتاب «طب شیعه، میراث گرانبهای اسلام» بیان می‌کند که این موج مکتوبات، در میان شیعه رویکرد قوی‌تری داشته است و دانشمندان شیعه، از عنایت اسلام و به ویژه مذهب تشیع به مسایل بهداشتی، طبی و تغذیه خبر داده‌اند.

 

این نویسنده با اشاره به استفاده کتاب «طب شیعه میراث گرانبهای اسلام» از بیش از 80 منبع فارسی، انگلیسی و عربی افزود: برای نگارش این اثر، علاوه بر منابع اصلی طب شیعه، برخی نسخه‌های خطی تعدادی از کتاب‌ها را در کتابخانه‌های ملی، کتابخانه آستان قدس رضوی، کتابخانه مجلس شورای اسلامی و کتابخانه ملک را بررسی کرده‌ام.
 

 

وی با تاکید بر این‌که کتاب «طب شیعه، میراث گرانبهای اسلام» تنها یک کتاب تاریخی در طب شیعه است و دستور‌العمل طبی ارایه نمی‌کند، اضافه کرد: «اگرچه این کتاب به زبان عمومی و همه‌فهم نوشته شده است اما در برخی موضوعات نیز مسایل تخصصی را بیان می‌کند تا کسانی که تحصیلات جدید پزشکی دارند، درباره ماهیت و هویت طب اسلامی و ایرانی آگاهی پیدا کنند. همچنین این کتاب، منابعی را برای یافتن مسایل عملی و اجرایی طبی به خوانندگان معرفی می‌کند. »

 

دریایی همچنین «طب شیعه، میراث گرانبهای اسلام» را کتابی برای پاسخگویی به تمام شبهات وهابیت مبنی بر کمرنگ بودن نقش شیعیان در طب دانست و گفت: «اکنون وهابیت در همه زمینه‌ها و از جمله درباره طب شیعه، تبلیغات منفی گسترده‌ای را دنبال می‌کند و این کتاب پاسخ محکمی به آن‌هاست. آنان می‌خواهند آثار شیعه را در این عرصه ناچیز شمرده و تحقیر کنند، در حالی که این کتاب، ثابت می‌کند که اهل سنت نیز تحت تاثیر حرکت طبی تشیع بوده‌اند.»

 

ساکنان پایتخت برای تهیه این کتاب کافیست با شماره 20- 88557016 سامانه اشتراک محصولات فرهنگی؛ سام تماس بگیرند و کتاب را در محل کار یا منزل _ بدون هزینه ارسال _ دریافت کنند. سایر هموطنان از سراسر کشور نیز می توانند با پرداخت هزینه پستی، این کتاب را از طریق همین سامانه سفارش بدهند.

 

6060

کد خبر 192199

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =