۰ نفر
۲۸ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۱:۲۶

یداله محمدی

نمایندگان مجلس باید نخبگانی باشند که به لحاظ آگاهی و اشراف به مسائل بین المللی در حد قابل قبولی باشند اگر سر آمد نیستند حداقل در حد متوسط به عنوان نخبه مورد پذیرش جامعه قرار بگیرند . اولین مهارت نمایندگان مجلس برنامه ریزی است زیرا در جامعه ما وظیفه مجلس برنامه ریزی تعریف شده بنا بر قول آیت الله عمید زنجانی مجلس ما ،مجلس قانونگذاری نیست بلکه مجلس برنامه ریزی است .
اولین شرط برنامه ریزی در مجلس برخورداری از تخصص های لازم در کشور است . این موضوع باید مورد بررسی جدی قرار بگیرد و شرایطی در مجلس حاکم نشود که تعداد زیادی پزشک عمومی وجود داشته باشد و تخصص های دیگر در مجلس پیدا نشود که بتواند در امور جاری نظر بدهد .
نماینده مجلس علاوه بربرخورداری از آگاهی ،دانش و برنامه ریز بودن، باید خود را از جنس مردم بداند و درد مردم را درک نماید برای این کار باید ارتباط مداوم خود را با مردم حفظ نماید نه اینکه صرفا زمان رای گرفتن به میان مردم برود و با مسائل و مشکلات آشنا شود .
دفاع از حقوق مردم از ویژگیهای بارز یک نماینده مجلس است یک نماینده علاوه بر دارا بودن شجاعت باید مهارت این کار را داشته باشد توانایی خوب صحبت کردن و تحت تاثیر قرار دادن جمع از جمله نکاتی است که مردم باید به آن توجه کنند و اگر فردی فاقد این ویژگیها می باشد به چنین کسی رای ندهند زیرا نمی تواند از حقوق حقه آنها دفاع کند .
برای دفاع از حق مردم ،بهتر است یک فرد جناحی نباشد این سخن به این معنا نیست که به فرد حزبی نباید رای داد بلکه اگر فردی به یک حزب هم وابستگی تشکیلاتی دارد باید مناقع ملی و منافع مردم برای وی در اولویت قرار بگیرد و اینگونه نشود که نماینده ای به خاطر مصلحت حزبی خود از حقوق حقه مردم چشم پوشی کند .

*استادیار علوم سیاسی دانشگاه امام حسین (ع)


 

کد خبر 199301

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =