این روزها شایعات مختلف در خصوص قیمت بنزین درماه های آینده برای خود حکایتی شده؛ برخی می گویند قیمت بنزین 840 تومان می شود و برخی دیگر از بنزین هزار تومانی می گویند.

هنوز مشخص نیست دولت در خصوص قیمت بنزین در دور دوم هدفمندی یارانه ها چه تصمیمی خواهد گرفت اما این نکته مشهود است که هیچگاه دولت تمایلی به اجرای دقیق قوانین نداشته و گلایه بهارستانی ها نیز راه به جایی نبرده است.
قیمت بنزین قرار نبود از 400 تومان به 700 تومان برسد.چراکه قانون هدفمندی یارانه ها به دولت اجازه داده بود که قیمت این فرآورده را تا مرز 20 درصد افزایش دهد اما این امر محقق نشد و علی رغم گلایه کارشناسان و بهارستانی ها اما نقض قانون توسط دولت عملی شد.
اینبار نیز نمایندگان مجلس در آخرین روزهای سال گذشته در قالب بودجه 91 دولت را مکلف کرد که قیمت بنزین را تا مرز 20 درصد و درسه ماهه دوم امسال افزایش دهد.اما پیگیری های خبرآنلاین نشان می دهد دولت همچنان سه سناریو خود را دنبال می کند.برهمین اساس اخیرا نیز رییس سندیکای جایگاه داران بنزین با اشاره به مصوبه مجلس تاکید کرده افزایش قیمت بنزین تا پایان تیرماه منتفی شده و حداکثر رشد قیمت 20 درصد یا 140 تومان برای بنزین آزاد خواهد بود.
این درحالی است که رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت معتقد است که دولت اجازه دارد تا مرز 40 درصد قیمت بنزین را افزایش دهد.
استدلال رویانیان مشخص است:"ما سال گذشته قیمت بنزین را افزایش نداده ایم بنابراین با احتساب 20 درصد افزایش قیمت در سال گذشته امسال دولت اختیار دارد که 40 درصد قیمت ها را بالاببرد."
براین اساس آنچه تا کنون از احتمال قوی تری برخورداراست حذف سهمیه های بنزین و تک نرخی شدن این فرآورده است.
به نظر می رسد دولت در تلاش حداقل سهمیه سوخت خودروهای شخصی را همانند دولتی ها قطع و آنها را ملزم به خرید بنزین آزاد کند.
دراینصورت این امکان وجود دارد که این بار دولت با بهارستانی ها همراهی و قیمت بنزین را تا مرز 20 درصد افزایش و آن را به نرخ هر لیتر 840 تومان عرضه کند.
البته استدلال های دیگری نیز وجود دارد.استدلال هایی چون حفظ سهمیه ها و عرضه بنزین با نرخ هزار تومان!
اما تا کنون گفته می شود تلاش دولت در وهله اول حذف سهیه ها و توقف این پروژه است.
این امر در شرایطی است که برخی از مسوولان تاکید می کنند که سه سناریو شامل تک نرخی شدن بنزین،حذف سهمیه ها و افزایش قیمت می شود که امکان دارد دو سناریو همزمان اجرایی شود.

 

/22131

کد خبر 206058

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • شهسوار US ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۵
  گل بود به سبزه هم آراسته شد.
 • بدون نام A1 ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۸
  12 0
  قیمت بنزین سوپر فوب فلیج فارس، 84 سنت است. دلار هم در ایران 1226 تومان است. در قاون هدفمندی هم گفته شده که که در یک دوره پنج ساله قیمت بنزین نباید کمتر از 90 درصد قیمت فوب خلیج فارس باشد. این در حالی است که طول سال 90 هر لیتر بنزین سوپر 842 تومان و هر لیتر بنزین معمولی 753 تومان است و بر اساس قیمت 800 و 700 تومانی فعلی می توان گفت، دولت در حال حاضر بنزین سوپر و معمولی را معادل 95 و 93 درصد قیمت فوب خلیج فارس به فروش می رساند در حالی که در قانون هدفمند سازی عنوان شده است که در یک دوره پنج ساله قیمت بنزین نباید کمتر از 90 درصد قیمت فوب خلیج فارس باشد، با توجه به این نکته می توان گفت افزایش قیمت حاملهای انرژی با قانون هدفمند سازی منطبق نیست.
 • شمسایی DE ۰۰:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۹
  9 1
  اینم شد حرف آقای رویانیان : چون پارسال 20% اضافه نشد امسال دولت حق دارد که 40 درصد گران کند و این یعنی خود دولت اولین عامل تورم استدلال رویانیان مشخص است:"ما سال گذشته قیمت بنزین را افزایش نداده ایم بنابراین با احتساب 20 درصد افزایش قیمت در سال گذشته امسال دولت اختیار دارد که 40 درصد قیمت ها را بالاببرد."
 • بدون نام TR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۹
  1 20
  قیمت بنزین باید افظایش یابد. ابن به نفع همه است. زیرا ترافیک کمتر می شود و بهتر می شود در خیابانها رانندگی کرد. زمن آنکه دلار الآن توسط دلالها گران شده و تبیعی است که قیمتها افظایش داشته باشند.
  • BSM بی اسم IR ۰۱:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۱
   5 0
   دوست عزیز بدون نام اگر قیمت بنزین افزایش یابد هیچ فرقی نمی کند از روی اجبار مردم پرداخت می کنند کرایه ها دو تا 3 برابر می شود وفشار بر قشر مستضعف می اید شما یا پولداری یا حیلی خجسته هستی در ضمن طبیعی است که گران نشود تبیعی گران شود بد است
  • بدون نام IR ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۴
   3 0
   پس به نظر شما دولت و سیاست های مالی و پولی اش کلا تاثیری ندارد و قیمت ها را دلال ها تعین میکنند. اگر در کشوری دلال ها بتوانند ارزش پول کشور را تا نصف کاهش دهند و دلار را 2 برابر کنند خدا رحم کند به حال همه و ...