۰ نفر
۲۵ فروردین ۱۳۹۱ - ۱۶:۳۱

امارات متحده عربی کشور کوچکی در حاشیه جنوبی خلیج فارس است.

سید صادق روحانی: امارات با وجود وسعت کم و جمعیت محدود ( در حدود 4.5 میلیون نفر) از میان تمام کشورهای دنیا تنها کشوری است که با ایران مناقشه ارضی دارد. این کشور که از عمر استقلال و کشور شدنش حدود 40 سال می‌گذرد، ادعا کرده که جزایر تنب کوچک و بزرگ و ابوموسی متعلق به او است. ادعایی که همواره از جانب مسئولان کشورمان رد شده است. اما هر از چند گاهی با شیطنت های امیرنشین‌های اماراتی بر سر زبان‌ها می افتد.
تازه‌ترین اقدام جنجالی امارات نیز در یکی دو روز اخیر به وقوع پیوسته است. همزمان با سفر استانی رییس جمهور به استان هرمزگان و حضور وی در جمع مردم ابوموسی، شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر امور خارجه امارات، در اظهاراتی خارج از عرف دیپلماتیک، این سفر را محکوم کرده و آن را تجاوز به حقوق سرزمینی کشورش دانسته است! عبدالله سفر احمدی نژاد را «تجاوزی وقیحانه» به حاکمیت امارات بر سرزمینش و مانعی بر سر راه تمامی تلاش های امارات برای یافتن راه حلی مسالمت آمیز جهت پایان «اشغال» جزایر توسط ایران دانسته است. دولت امارات به این اقدام بسنده نکرد و پس از آن سفیر خود در تهران را فراخواند . همچنین آن‌ها بازی دوستانه فوتبال بین تیم‌های ملی دو کشور را لغو کردند. ( ایــــــنــــــجـــــــا) از سوی دیگر برخی کشورهای عربی منطقه نیز همنوا با امارات به تیرگی روابط دو کشور دامن زدند و بر این ادعای دروغ اماراتی‌ها تاکید کردند ( ایــــنـــــجــــــا )
این اقدامات دولت امارات بی پاسخ نماند . در اولین واکنش رییس جمهور از تمامیت ازضی کشورمان صراحتا دفاع کرد و ( ایــــنـــــجــــــا ) پس از آن نیز امیر عبدالهیان معاون وزیر امور خارجه کشورمان سفر رییس جمهور به جزیره ابوموسی را در چهارچوب سفر‌های استانی خواند و ادعای امارات را رد کرد( ایـــــــنـــــــجـــــــا‌ ) .
نکته جالب توجه این است که حضور و مالکیت ایران در این سه جزیره به پیش از تاسیس امارات متحده عربی باز می‌گردد. سه اتفاق مهم از اواخر نوامبر تا اوایل دسامبر سال 1971، در فاصله یک هفته، در ‏منطقه رخ داد؛ اول، خروج کامل نیروهای نظامی بریتانیا از خلیج فارس، دوم، ورود ‏نیروهای ایرانی به جزایر سه گانه و سوم تاسیس دولت امارات است.‏
29219

 

کد خبر 207686

برچسب‌ها