۰ نفر
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۲۰:۱۰

برترین مهندسان هوانوردی در پاسخ به ناسا، راه‌حل‌هایی برای دشوارترین مساله هوانوردی تجاری یافته‌اند، اینکه چطور می‌توان پاک‌تر، بی‌صداتر و کم‌مصرف‌تر پرواز کرد. تا 20 سال دیگر شاهد پرواز این هواپیماها خواهید بود.

محمود حاج‌زمان: ناسا از برترین مهندسان هوافضای دنیا خواسته است که برای دشوارترین مساله هوانوردی تجاری جوابی پیدا کنند: اینکه چطور می‌توان پاک‌تر، بی‌صداتر و کم‌مصرف‌تر پرواز کرد. نمونه‌های اولیه‌ای که برای این منظور طراحی شده است، شاید استاندارد جدیدی را برای دو دهه بعدی هوانوردی بنا نهند. در این گزارش با سه طرح برتر آشنا می‌شویم.
 

جت Box Wing، لاکهید مارتین
زمان ارائه:
2025 / 1404
جت‌های مسافربری مقدار زیادی سوخت مصرف می‌کنند. یک فروند هواپیمای بوئینگ 747 به ازای هر مایل هوایی که طی می‌کند، 5 گالن سوخت مصرف می‌کند (10 لیتر در هر کیلومتر) که با توجه به افزایش سرسام‌آور قیمت سوخت، باعث افزایش قیمت بلیط می‌شود. مهندسان شرکت لاکهید مارتین مدل مفهومی Box Wing (بال جعبه‌ای) را ارائه کرده‌اند تا بدون کنار گذاشتن شکل پایه هواپیماهای امروزی، راه‌های جدیدی برای کاهش مصرف سوخت پیدا کنند. با اقتباس از مواد سبک سازنده جت‌های جنگنده اف-22 و اف-35، آنها یک پیکربندی بال حلقه‌ای طراحی کرده‌اند که می‌تواند نسبت نیروی بالابرنده به نیروی پسا (مقاوم) را به میزان 16 درصد افزایش دهد. به این ترتیب در عین حال که هواپیما هنوز برای فرودگاه‌های امروزی مناسب است، امکان پرواز طولانی‌تر را با مصرف کمتر سوخت فراهم می‌کند.
آنها همچنین به جای موتورهای توربوفن متداول، از موتورهای توربوفن فراکنارگذر (Ultrahigh-Bypass) استفاده کرده‌اند. همانند تمام موتورهای توربوفن، آنها نیروی پیشران را با کشیدن هوا به داخل موتور از طریق فن جلوی موتور، و سوزاندن مخلوطی از سوخت-هوا در هسته موتور تامین می‌کنند. با استفاده از پره‌هایی 40 درصد پهن‌تر از فن‌های امروزی، نسبت کنارگذاری موتورهای Box Wing چندین برابر موتورهای معمولی است. در سرعت‌های مادون‌صوت، این چیدمان باعث افزایش 22 درصدی راندمان می‌شود. اگر این مقدار را به کاهش مصرف سوخت ناشی از پیکربندی بال هواپیما اضافه کنید، راندمان این هواپیما 50 درصد بیشتر از هواپیماهای مسافربری امروزی است. نیروی برا (بالابر) اضافی بال همچنین به خلبانان اجازه می‌دهد که در عین استفاده از نیروی کمتر موتور، در فرودگاه‌های شلوغ با شیب بیشتری فرود بیایند. این تغییرات باعث می‌شود که میزان سر و صدا 35 دسی‌بل کاهش یابد و فاصله لازم برای فرود هواپیما روی باند فرود تا 50 درصد کاهش یابد.

ماشین سبز مافوق‌صوت، لاکهید مارتین
زمان ارائه:
2030 / 1409
نخستین دوره حمل و نقل تجاری مافوق صوت در تاریخ 26 نوامبر 2003 / 5 آذر 1382 به پایان رسید؛ زمانی‌که هواپیمای پر سر و صدا، پر مصرف و با آلودگی بالای کنکورد آخرین پرواز خود را انجام داد. اما رویای پرواز مافوق صوت کماکان باقی ماند تا اینکه در سال 2010 / 1389، مهندسان شرکت لاکهید مارتین هواپیمای Supersonic Green Machine را که 1.6 ماخ سرعت داشت طراحی کردند. موتورهای چرخه متغیر هواپیما با سوئیچ کردن موتورها به حالت توربوفن معمولی در حین برخاستن و فرود هواپیما، راندمان هواپیما را بهبود می‌بخشند. ساخت محفظه‌های احتراق درون موتور میزان آلودگی اکسیدهای نیتروژن را تا 75 درصد کاهش می‌داد. دم وی-شکل وارونه هواپیما و قرارگیری موتورها در زیر بال، غرش صوتی وحشتناک هواپیما را که باعث ممنوعیت پرواز کنکورد بر فراز خشکی شده بود تقریبا حذف کرد.
این پیکربندی هواپیما، امواج فشار هوا را (که در اثر برخورد هوا با هواپیمایی ایجاد می‌شود که با سرعت بیش از 1 ماخ پرواز می‌کند و با پیوستن به امواج ضربه‌ای (Shock Waves) باعث تولید غرش صوتی می‌شود)کاهش می‌دهد. پیتر کوئن، محقق ارشد پروژه‌های مافوق‌صوت ناسا می‌گوید: «ایده کلی طراحی کم غرش؛ کنترل قدرت، موقعیت و اندرکنش امواج ضربه‌ای است.» به جای ایجاد حلقه مداومی از غرش‌های بلند، این هواپیما یک غرش کمرنگ منتشر می‌کند که شدت آن از روی زمین، تنها به بلندی صدای یک جاروبرقی شنیده می‌شود.

جت SUGAR Volt، بوئینگ
زمان ارائه:
2035 / 1414
بهترین راه برای حفظ سوخت جت، خاموش کردن موتورها است. این عمل تنها با وجود یک منبع قدرت جایگزین امکان‌پذیر است؛ کاری که با استفاده از بسته‌های باتری و موتورهای الکتریکی در سیستم پیشرانش ترکیبی (هیبریدی) هواپیمای SUGAR Volt بوئینگ انجام می‌شود. این هواپیما که ابعادی به اندازه بوئینگ 737 دارد و برد پروازی آن نیز حدود 6500 کیلومتر است، انرژی مورد نیاز خود در حین برخاستن را از هر دو سوخت جت و باتری تامین می‌کند؛ اما زمانی‌که ارتفاع می‌گیرد خلبان می‌تواند وضعیت را به حالت تمام الکتریکی تغییر دهد. مهندسان بوئینگ همزمان با اندیشیدن به نیروی پیشرانش، به طراحی مجدد بال‌ها نیز فکر کرده‌اند. مارتی بردلی، محقق ارشد بوئینگ برای این پروژه می‌گوید: «با نازک‌تر کردن بال‌ها و افزایش فاصله دو سر بال‌ها، می‌توان نیروی برا بیشتر و نیروی پسا کمتری تولید کرد.» بال‌های بزرگ‌تر از اندازه این هواپیما این قابلیت را دارند که تا بخورند (جمع بشوند) تا خلبانان بتوانند از باندهای فرود استاندارد استفاده کنند. وجود بال‌هایی با نیروی برا بیشتر، به همراه سیستم پیشرانش هیبریدی و موتورهای کارآمد، باعث شده است تا راندمان SUGAR Volt به میزان 55 درصد بیشتر از هواپیماهای مسافربری معمولی باشد. این هواپیما 60 درصد کمتر دی‌اکسید کربن و 80 درصد کمتر اکسید نیتروژن تولید می‌کند. علاوه بر اینها، نیروی تقویتی بیشتری که سیستم هیبریدی در حین برخاستن هواپیما تامین می‌کند، خلبان را قادر می‌سازد تا از باند پروازی تنها به طول 1200 متر استفاده کند (اغلب هواپیماها به فضای کمتری برای فرود در مقایسه با برخاستن نیاز دارند). یک بوئینگ 737 برای برخاستن به باندی حداقل به طول 1500 متر نیاز دارد، در نتیجه SUGAR Volt می‌تواند در پروازهای داخل کشوری از فرودگاه‌های کوچکتری استفاده کند.
 53275

کد خبر 211748

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IS ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۸
  63 3
  احتمالا تا اون زمان پراید هم بال دار بشه
  • بدون نام IR ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۰
   34 8
   توجه کردین فقط 2 تا دموکراسی مطرح دنیا هواپیما می سازند؟ هنوز هم به فواید زیادی که آزادی سیاسی و فرهنگی و ... میاورد، اعتقاد ندارید؟
  • بدون نام IR ۲۳:۱۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۱
   4 2
   نخیر دوست عزیز اون زمان تازه به زور ... مهندسان تصمیم می گیرن که رو پراید ایربگ نصب کنن انم از نوع قلابیش
 • محمد حسین IR ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۸
  30 4
  قیمتش چنده ؟ میشه 10000 سال یارانه رو کنار بزاریم بخریمش؟؟؟؟؟
  • بدون نام IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۷
   10 9
   اره جناب خیارشور
 • محمد IR ۲۱:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۸
  17 7
  ببخشین چقدر باید یارانه پس انداز کرد تا یکشو بخریم >؟؟؟/؟
 • ابان IR ۲۱:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۸
  53 4
  اینا هم 2030 دارن ما هم 20:30 !!! چی بگم والا!!!
 • بدون نام US ۲۲:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۸
  37 4
  مهندس های ایرانی از رو این عکسها موفق به ساخت اونها نشدن هنوز؟!
  • بدون نام IR ۲۳:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۵
   8 1
   از طریق مهندسی معکوس اگر بخواهند بسازند میشه سال 3020
 • بدون نام CA ۲۳:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۸
  13 2
  بسیار جالب مرسی خبرآنلاین
 • سام IR ۲۳:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۸
  6 3
  دانستنیها!!!!
 • توحيد IR ۰۰:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۹
  32 3
  خوش بحال نوه هامون فك كنم دويست سال ديگه به ايران هم بياد البته وقتي از رده خارج شدن.
 • بدون نام US ۰۱:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۹
  24 5
  اینام بیکارنا! توپولوف مگه چشه؟
 • بدون نام US ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۹
  15 1
  اه . اين كه كپی هواپیمای خودمونه كه. ياده جت هاي ... خودمون ميوفتم. كسي يادش مياد؟
 • ب IR ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۹
  33 0
  ببینید برای یکم سوخت چه فکرها که نمیکنند و ما هنوز ماشین عهد بوق با مصرف مافوق تصور به خورد مردممیدهیم!!!!!!!!!!!!!
 • بدون نام IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۹
  32 2
  یکیشو تو هوا میزنیم و از روش میسازیم این که کار سختی نیست
 • بدون نام SE ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۹
  18 4
  اونا کجا ما کجا ؟
  • بی نام A1 ۲۱:۲۱ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۴
   0 0
   دوستان غصه نخورین ایشالا هروقت این هواپیماهم واسه سال 2070 ازرده خارج شد ایران میخرتش ماهم سوارمیشیم
 • بدون نام IR ۰۶:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۰
  12 0
  میگن مهندسهای داخل باتفغییر کاربری ایرانخودرو وسایپا ساختنش
 • بدون نام IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۲
  2 6
  ساعقهً خودمونه
 • بدون نام IR ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۳
  2 4
  آقا خدا کنه این کامنتها که گذاشتین نوه ها و نتیجه ها میبینن بهمون بخندن نه بهمون فحش بدن