۰ نفر
۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۱۵:۰۰

برای شما هم زیاد اتفاق می‌افتد که در حال راه رفتن با یک فنجان نوشیدنی، مثلا قهوه، قبل از این که به مقصد خود برسید، آن را بریزید؟ نگران نباشید! حالا محققین راهکارهایی برای پیشگیری از آن یافته‌اند!

بهنوش خرم‌روز: آیا تا به حال دقت کرده‌اید که  راه رفتن با یک فنجان قهوه، ‌بدون این که ذره‌ای از آن بریزد، چقدر چه کار سختی است؟ می‌دانید چرا؟ این حالت به این دلیل خیلی زیاد اتفاق می‌افتد که فرکانس گام برداشتن انسان به طور معمول به اندازه نوسان طبیعی قهوه است و با ایجاد تشدید باعث ریزش آن از لبه‌های فنجان می‌شود، البته در شرایطی که قهوه در فنجان یا لیوانی ریخته شده باشد که اندازه خاصی دارد،‌ اندازه‌ای که اتفاقا معمول و متداول هم هست!
به گزارش لایفز لیتل میستریز،ترکیب اندازه لیوان، اندازه پاها و ویژگی‌های مایعی که درون لیوان ریخته شده، به طور معمول باعث می‌شود که بین گام‌های هفتم تا دهم، آن را بریزید! این گفته گروهی از محققین فیزیک سیالات در دانشگاه کالیفرنیا واقع در سانتا باربارا است.
آن‌ها در مطالعه خود به بررسی فرکانسی که در آن،‌ قهوه درون لیوان‌های با اندازه‌های مختلف رو به جلو و عقب حرکت می‌کند پرداختند. همچنین آن‌ها انواع مختلف قهوه، از یک فنجان اسپرسوی رقیق گرفته تا یک فنجان کاپوچینوی غلیظ را مورد مطالعه قرار داده و به این نتیجه رسیدند که یک فرد عادی به طور معمول با فرکانسی بسیار نزدیک به فرکانس طبیعی قهوه گام برمی‌دارد و با هر قدم، حرکت قهوه را تشدید می‌کند. حرکت‌های ناگهانی یا تغییر آهنگ گام برداشتن،‌ که به طور معمول وقتی کافئین بدن کم شده باشد اتفاق می‌افتد،‌ اوضاع را بدتر هم می‌کند و با ایجاد نوعی آشفتگی درون فنجان قهوه،‌ احتمال بیرون ریختن آن از لبه‌های فنجان را افزایش می‌دهد.
خب، خیلی هم ناامید نشوید،‌ هنوز راهی برای حمل یک فنجان قهوه بدون ریختن آن وجود دارد!‌ محققین با ساختن مدلی از فرکانس قدم برداشتن افراد و نیز حرکت قهوه درون فنجان و مقایسه‌ آن با چندین نمونه واقعی راه رفتن با فنجان قهوه،‌ راهکارهایی را برای جا‌به‌جا کردن فنجان قهوه،‌ بدون نگرانی از ریختن آن ارائه داده‌اند:

 • افرادی که قهوه می‌نوشند، معمولا در حالی که فنجان قهوه در دستشان است، سریع‌تر راه می‌روند تا بتوانند قبل از این که ارتفاع موج‌های قهوه درون فنجان به لبه‌های فنجان برسد و کار از کار بگذرد، به مقصد خود برسند. اما از نظر علمی، این راهکار درستی نیست. هر چه شما سریع‌تر قدم بردارید،‌ آهنگ گام‌های شما سریع‌تر به فرکانس موج قهوه درون فنجان می‌رسد. بنابراین، ‌برای این که باعث ریختن قهوه نشوید،‌ باید آرام‌تر گام بردارید.
 • دومین نکته این که در حین حرکت به پاهایتان نگاه نکنید، بلکه مراقب فنجانی باشید که در دست دارید. محققین به این نتیجه رسیدند که وقتی افراد در حین راه رفتن با فنجان قهوه، به فنجان نگاه می‌کنند، معمولا تا قبل از رسیدن به حدی که قهوه بریزد،‌ گام‌های بیشتری برداشته‌اند. کرشتنیکوف و همکارش هانس مایر برای این یافته دو توضیح دارند: اول این که تمرکز روی فنجان قهوه باعث می‌شود فرد آهسته‌تر راه برود. دوم این که این کار، احتمال ایجاد آشفتگی ناگهانی در فنجان را کاهش می‌دهد. نمی‌توان گفت دلیل این حالت این است که با نگاه کردن به فنجان، لغزش‌های ظریف دست خود را کنترل می‌کنیم و در واقع حرکت قهوه درون فنجان را سرکوب می‌کنیم، یا این که در حال نگاه کردن، ناخودآگاه آن را با ثبات بیشتری نگه می‌داریم.
 • سومین نکته این که سعی کنید به طور تدریجی به سرعت خود اضافه کنید. اگر از همان ابتدا با سرعت بالا راه بروید، موج بلندی در قهوه ایجاد می‌کنید که باعث می‌شود بعد از برداشتن تنها چند گام،‌ قهوه بریزد.
 • غیر از همه راهکارهای گفته شده،‌ یک راهکار دیگر هم وجود دارد: سعی کنید یک لیوان با اندازه غیرمعمول برای قهوه خود پیدا کنید. به گفته کرشتنیکوف، مطالعات مهندسی مایعات که از قدیم برای قرار دادن تانک‌های سوخت به طور باثبات‌تری درون موشک‌ها انجام می‌شد، سه امکان را برای داشتن فنجان‌های بدون احتمال ریختن مطرح می‌کنند: ظرفی که انعطاف‌پذیر باشد و به عنوان جذب‌کننده موج‌های ایجاد شده در مایع عمل کند، وجود حلقه‌هایی روی دیواره داخلی ظرف که موج‌های ایجاد شده در مایع را سرکوب کنند ،‌یا ظرفی که شکلی غیرعادی داشته باشد. به نظر می‌رسد که گزینه آخر از همه ساده‌‌تر و البته شاید جذاب‌تر است
 • 53272
کد خبر 212672

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 14
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • شاهین IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۲
  28 5
  خسته نباشند واقعا با این همه درد سری که بابت این پژوهش حساس کشیدن15
 • بدون نام IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۲
  34 3
  اصلا این مقالتون زندگی من رو متحول کرد و یک دید جدید نسبت به دنیا داد.ممنون از شما
 • 3 IR ۱۷:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۲
  14 5
  دلتون خوشه ها
 • بدون نام IR ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۲
  11 9
  این دانشمندان هم بیکارن ها!!!
 • پیمان IR ۱۸:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۲
  23 5
  خیلی مقاله خوبی بود... احساس میکنم دیگه مشکلی تو زندگیم ندارم...!!! راستی درباره سیگار کشیدن و موبایل صحبت کردن در حال رانندگی در آن واحد مطلب ندارید!!!؟
 • تكرك AE ۲۳:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۲
  14 2
  من امتحان كرده ام بهترين راهش اين هست كه با شاي يا قهوه بدون اب راه برويد!
 • علی US ۲۳:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۲
  17 3
  این دانشمندان خیلی خیر سرشون زحمت کشیدند و موضوعی را که یک قرن پیش در ایران حل شد و هنوز که هنوز است به عنوان یک هنر در ایران جاری و ساری است تازه مورد اکتشاف قرار دادند. اگر سری به قهوه خانه های قدیمی در محله هایی چون بازار و راسته کاسب ها در مناطق سنتی شهرهای مختلف ایران بزنید قهوه چی هایی را خواهید دید که چندین استکان یا فنجان چای را به روی دستان خود گرفته و به مشتریان توزیع می کنند بدون اینکه حتی ذره ای به روی زمین بریزد و یا حتی نعلبکی آن خیس شود . رمز این کار هم در این است که کسی که استکان را در دست دارد هیچوقت حین حرکت نباید به آن نگاه کند و در راه رفتن همیشگی و معمولی خود هم هیچ تغییری ندهد .
  • بدون نام IR ۲۰:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۴
   1 0
   فکر کنم یه عامل مهم رو هم فراموش کرده باشی و اون، استکانهای کمر باریک قهوه خونه هاست که شکل و اندازه شون با لیوان و فنجون فرق داره.
 • بدون نام US ۰۰:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۳
  13 2
  سپاس مسیر زندگیه منو عوض کردین!!!
 • ایمان IR ۰۶:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۳
  10 0
  با سلام .من خودم داخل یک باغ تالار کافی شاپ دارم و هر روز برای بردن قهوه و نسکافه برای مشتریان تا فاصله 100 متر باید سینی را حمل کنم .اولش خیلی داخل سینی میریخت ولی بعدها به این نتیجه رسیدم اگر به چند متر جلوتر از خودم نگاه کنم و راه بروم و توجهی به سینی نکنم تعادل بهتری بین راه رفتن من و سینی وفنجانها بر قرار میشه و امکان ریختن قهوه به صفر میرسه .با تشکر
 • بدون نام US ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۳
  5 0
  عمه خود من قهوه چی است و روش نگاه کردن به کمر استکان را ابداع کرده که کمتر بریزه.
 • علی IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۵
  0 0
  پیشنهاد میکنم تا مشکلاتمان را با این دانشمندان در میان بگذاریم حتما راه حلی برایشان پیدا میکنند. مثلا با جیب خالی بتوانی پز عالی بدهی.
 • بدون نام IR ۰۱:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۸
  0 1
  من الان دیگه نظرم به دنیا وزندگی خیلی بهتر شده با این کشف عظیم دانشمندا هیچ ادمی دیگه نمی سوزه ومصیبت بزرگ ریختن چای در نعلبکی را نخواهد داشت الان میدونیم دیگه چه جوریراه بریم که یه فنجان بنزین که هزار تومان دادیم نریزه میتونیم بهتر راه بریم تا یه لیوان آب شیرین که با منت وخواهش گیرمون اومده رو نریزیم واز همه مهم تر با این روش میتونیم آب روی خودمون رو در یک فنجان جوری حرکت بدیم که نریزه اگه این دانشمندا نبودند من باید چکار میکردم؟؟؟؟؟
 • بی نام A1 ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۴
  0 0
  دیگه همه مشکلاتم حل شد الآن تا آخر عمر خوشحالم