رئیس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: 10 تا 15 درصد کودکان دچار اختلالات تکاملی هستند و شناسایی و درمان به موقع این دسته از کودکان نقش موثری در سلامت آینده کشور دارد.<BR>

به گزارش خبرآنلاین؛ دکتر سید حمید برکاتی با اشاره به اینکه تمامی کودکان در سنین ابتدایی زندگی از سلامت کامل برخوردار نیستند و برخی از بدو تولد و برخی دیگر در زمان رشد دچار اختلالات تکاملی می‌شوند، اظهار داشت: جامعه‌ای می‌تواند نسل پاینده و سالمی داشته باشد که زودتر اختلالات تکاملی کودکان را شناسایی و در رفع و درمان آن تلاش کند.

وي در خصوص شایع‌ترین اختلالات تکاملی کودکان نیز اظهار داشت: بحث سوءتغذیه شایع‌ترین مشکل بهداشتی کودکان زیر 5 سال نه تنها در کشور بلکه در سراسر جهان به شمار می‌رود و خوشبختانه در کشور در سالهای اخیر تا حدود زیادی کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: در گذشته بیش از 15 درصد کودکان دچار اختلالات کوتاه قدی، کمبود وزن و لاغری بودند در حالی که در حال حاضر میزان لاغری و کم وزنی به 4 درصد و کوتاه قدی به شش درصد رسیده است.

دکتر حمید برکاتی گفت: در اواخر دهه 60 از هر یک هزار کودک ، 140 کودک تا سن 5 سالگی و 110 کودک تا سن یک سالگی فوت می‌کردند در حالی که این میزان در حال حاضر به 20 مورد به ازای هر یک هزار تولد زنده تا سن 5 سالگی و 18 در هزار در کودکان زیر یک سال رسیده است.

دكتر بركاتي خاطرنشان کرد: با اجرای برنامه شناسایی و درمان اختلالات رشد و تکامل کودکان در سطح کشور گام موثری در راستای سلامت کودکان برداشته می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: به همین منظور برنامه جامعی در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هدف بررسی و مداخلات درمانی تهیه شده است که مرحله نخست این برنامه شامل نحوه شناسایی اختلالات درمانی است و در حال حاضر نخستین کارگاه آموزشی این برنامه ویژه متخصصین کودکان در مشهد برگزار شده است.

رئیس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: سه کارگاه دیگر نیز تا پایان آذر ماه در سه قطب شمال غرب، جنوب و جنوب شرق برگزار می‌شود و اعضاي ستادی دانشگاه‌ها به عنوان استادان معین این برنامه در جریان برنامه قرار خواهند گرفت.

دکتر برکاتی خاطرنشان کرد: همچنین با توجه به اجرای برنامه پزشک خانواده قرار است این برنامه به تمامی پزشکان درمدت دو سال آموزش و ارائه شود.

4747

کد خبر 230689

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۴
  0 0
  حذف پزشکان متخصصان کودکان در پایش کودکان زیر 5 سال از اوایل دهه 60 در مراکز بهداشت و ارایه این خدمات توسط پرسنل غیر متخصص از اون دسته گلهای وزارت بهداشت بود که اکنون ملت با کوتاهی قد دهه 60 ای ها نسبت به نسل قبلی تاوانش را میدهند. بقیه دسته گل آقایون با از زیر پوشش درآوردن همه کودکان ایرانی از زیر نظر متخصصین کودکان و قراردادن آنها زیر نظر پزشکان خانواده کامل میشود میگوید نه 20، سال دیگر خواهید دید.
 • بدون نام IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
  0 0
  چه فایده داره وقتی بچه بیاری اونوقت نتونی اون چیزی که میخواد بهش بدی. حالا هی بگین بچه بیارین....