۰ نفر
۱۰ مرداد ۱۳۹۱ - ۱۰:۱۷

واحد مرکزی خبر نوشت:

وزارت امور خارجه سوریه به صراحت عربستان سعودی، قطر و ترکیه را به حمایت مالی و عرضه تسلیحات به گروه های تروریستی مسلح در سوریه متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری شین‌هوا ، این وزارتخانه در نامه ای به رئیس شورای امنیت سازمان ملل متحد و دبیر کل این سازمان، اعلام کرد «گروه های تروریستی مسلح» حملاتی را علیه غیر نظامیان بی گناه و تاسیسات عمومی و خصوصی به ویژه در دمشق پایتخت سوریه و حلب، دومین شهر بزرگ این کشور، انجام داده اند.
در این نامه آمده است این گروه های مسلح « که آشکارا با پول و تسلیحات از سوی عربستان سعودی، قطر و ترکیه حمایت می شوند، جنایاتی زشت و شنیع را علیه غیر نظامیان بی گناه در این شهرها (دمشق و حلب) مرتکب شده اند».
وزارت امور خارجه سوریه همچنین اعلام کرد ترکیه به عبور امن تعداد زیادی از مزدوران به سوریه کمک کرده است.
این وزارتخانه افزود این مزدوران تعدادی از محله های پر جمعیت در حلب را اشغال کرده اند و مردم را سپر خود قرار داده اند، آنهایی را که از درخواست هایشان تبعیت نمی کنند می کشند و دیگران را با استفاده از اسلحه مجبور می کنند خانه هایشان را ترک کنند.
این وزارتخانه افزایش خشونت ها توسط مخالفان مسلح را با سفر اخیر کوفی عنان فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب به سوریه، که طی آن در خصوص چند تدبیر به منظور بازگرداندن امنیت و ثبات به سوریه توافق صورت گرفت، مرتبط دانست.
وزارت امور خارجه سوریه در این نامه اعلام کرد باعث تاسف است برخی کشورها که وانمود می کنند نگران مردم سوریه هستند، بر گروه های مسلح به منظور متوقف کردن عملیات و حملات مسلحانه و پیوستن به روند سیاسی که خواست سازمان ملل متحد است و سوریه با آن توافق کرده است، فشار نیاورده اند.
این وزارتخانه همچنین اعلام کرد خودداری مخالفان مسلح از آغاز یک روند سیاسی علت ناکامی تلاش های ناظران سازمان ملل متحد و دولت سوریه است.
وزارت امور خارجه سوریه تاکید کرد صداها از پایتخت های کشورهای عربی و غربی که دولت سوریه را به تشدید اوضاع در سوریه متهم می کنند به جای آنکه از گروه های مسلح بخواهند حملاتشان را متوقف کنند، با هدف فراهم کردن پوششی سیاسی برای این گروه های مسلح و حمایت مالی و عرضه تسلیحات به این گروه هاست.
این وزارتخانه اعلام کرد نیروهای مجری قانون در حال انجام دادن وظیفه خود برای محافظت از شهروندان مطابق با بسیاری از قوانین بشر دوستانه و تفاهم اولیه ای هستند که اخیرا بین نیروی ناظر سازمان ملل متحد و دولت سوریه منعقد شده است.
وزارت امور خارجه سوریه از برخی کشورهای غربی که خواستار اقدام علیه سوریه خارج از شورای امنیت سازمان ملل متحد هستند، انتقاد کرد.
این وزارتخانه افزود هدف از چنین درخواست هایی شعله ور کردن بحران سوریه به منظور تحمیل شروطی سیاسی است که سرانجام به نابودی سوریه منجر شود.
وزارت امور خارجه سوریه در خصوص تعهد این کشور به طرح صلح شش ماده ای کوفی عنان اطمینان خاطر داد و اعلام کرد هیچ راه حلی برای بحران سوریه وجود نخواهد داشت مگر با مشارکت نمایندگان مردم سوریه در گفتگویی ملی که عزت مردم سوریه را حفظ کند.

49261

کد خبر 231912

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =