موضوع افزایش جمعیت همچنان ادامه دارد، برخی کارشناسان معتقدند که برای رشد جمعیت باید زیرساختهای اقتصادی را فراهم کرد.

امید کریمی- زهرا تالانی: تبلیغات افزایش جمعیت در ایران، با حذف سیاست های تنظیم خانواده شروع شد. سیاست هایی که بیش از اینکه به کنترل جمعیت بپردازد، به بهداشت باروری نگاه داشت. اما پیش از اینکه تنظیم خانواده از دستورکار وزارت بهداشت خارج شود، بحث هایی سر ظرفیت های ایران برای جمعیتی دو حتی سه برابر جمعیت فعلی مطرح شد. دکتر محمودی، رئیس مرکز مطالعات جمعیت شناسی آسیا و اقیانوسیه در گفتگویی با خبرآنلاین، از قول دکتر محمد میرزایی، رئیس انجمن جمعیت شناسی عنوان کرد که ایران ظرفیت جمعیت 200 میلیون نفر را هم دارد. این نقل قول یکی از بهانه های دعوت از دکتر میرزایی، برای حضور در کافه خبر بود. اما در این گفتگو به راهکارهای متعادل تری برای حفظ اندام واره جمعیت ایران رسیدیم.

گفتگوی خبرآنلاین با رییس انجمن جمعیت شناسی را بخوانید؛


دکتر محمودی از شما نقل کردند که ایران برای 200 میلیون نفرهم جا دارد. آیا این موضوع صحت دارد و آیا این امکان وجود دارد؟

چند نفری هم قبلا این موضوع را با من در میان گذاشتند. اما من آن زمان یعنی اواسط دهه 1360 این موضوع را مطرح کردم و گفتم اگر افزایش جمعیت با این نرخ ادامه پیدا کند، تا کم‌تر از 50 سال آینده، جمعیت ایران سه برابر (یعنی 150 میلیون نفر) خواهد شد. البته از نظر تخصصی و کارشناسی موضوع آهنگ (نرخ) رشد و ساختار سنی جمعیت مورد توجه است و رقم مطلق جمعیت در درجه بعدی اهمیت قرار می گیرد. آن زمان مطرح کردم که اگر افزایش جمعیت ایران با آهنگ رشد فعلی ادامه پیدا کند، خواه ناخواه رقم جمعیت ایران تا 50 سال آینده به 150 میلیون نفر خواهد رسید و اعلام کردم که ایران حتی تا 200 میلیون نفر، ظرفیت تحمل جمعیت دارد، اما باید توجه داشت، زمانی که جمعیت کشور به این رقم می‌رسد، آهنگ رشد جمعیت چه قدر است و آیا امکانات ما با چنین جمعیتی متناسب است یا خیر؟ مثلاً اگر فرض کنیم آهنگ رشد جمعیت در کشور 2 درصد باشد تا 35 سال آینده جمعیت کشور به 150 میلیون نفر و تا 70 سال آینده به 300 میلیون نفر خواهد رسید.
چون در دهه 1360 به دلیل سیاست‌های تشویقی جمعیت کشور با افزایش ناگهانی روبرو شد. در همان زمان نیز آنچه برای متخصصان علم جمعیت شناسی در اولویت توجه قرار داشت، آهنگ رشد سالانه جمعیت 3.2 درصد بود. اگر جمعیت ایران با همان نرخ، افزایش پیدا می‌کرد، در مدت 20 سال جمعیت ایران دو برابر می‌شد و اگر تمهیدات کنترل جمعیت به کار گرفته نمی‌شد، جمعیت کشور امروز از مرز 100 میلیون نفر گذشته بود و تا سال 1405 به رقم 200 میلیون نفر می رسید، که البته اینطور نشد. 

 

فقط سیاست های کنترل جمعیت در کم شدن زاد و ولد موثر بود؟
توجه داشته باشید که تمایلات باروری و فرزندآوری، موضوع پیچیده فرهنگی، رفتاری و عقیدتی است که در بسترانتقال جمعیتی و توسعه اقتصادی و اجتماعی کاهش می‌یابد. در حال حاضر نیز در مقایسه با گذشته، نرخ فرزندآوری کاهش یافته، اما نسلی که طی یک دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی متولد شدند، اکنون به سن ازدواج و باروری رسیده‌اند و رشد جمعیت فعلی ایران متاثر از باروری دهه نخست انقلاب است. از دیگر سو به دلیل تغییر شرایط زندگی، امروزه مرگ و میر نوزادان و کودکان کاهش یافته است. اگر در گذشته از هر 10 زایمان، بیش از نیمی تلف می شدند و حدود چهار کودک به مرحله بزرگسالی می‌رسید، امروزه زوج‌‌ها به تولد نوزاد خود و سلامت او اطمینان بیشتری دارند، در نتیجه با وجود کاهش نرخ باروری، آهنگ رشد جمعیت همچنان بالاست.


باز هم اشاره می کنم به صحبتهای دکتر محمودی، ایشان عنوان کردند که اگر نرخ رشد جمعیت همینطور ادامه یاید در 50 سال آینده جمعیت بالای 60 سال کشور 52.5 می شود. آیا شما هم این موضوع را تایید می کنید؟
با توجه به اینکه جمعیت 64-15 ساله بالقوه فعال تلقی می شود بهتر است معیار سالخوردگی جمعیت 65 ساله به بالا قرار گیرد و نه جمعیت 60 سال به بالا. در هر حال این رقم، موهوم و مبالغه آمیز است و با تمهیدات لازم می توان شرایطی را فراهم کرد که 50 سال بعد حدود 15 درصد جمعیت در سنین سالخوردگی قرار گیرد. ضمنا فراموش نکنیم که کشور ما در آستانه پنجره جمعیتی و فرصت طلایی جمعیتی است که طی آن بیش از 70 درصد جمعیت در سنین فعالیت قرار می گیرند و امیدواریم بتوانیم از این فرصت طلایی برای جهش در بستر توسعه استفاده مطلوب کنیم. حتی در صورت سالخوردگی جمعیت هم باز بیش از 60 درصد جمعیت در سنین فعالیت ( 15 تا 64 ) سال قرار خواهد داشت و جای نگرانی نیست.

 

نکته نگران کننده برای متناسب شدن جمعیت ایران، کاهش نرخ باروری است. این روند، برگشت پذیر است؟
وقتی نرخ باروری در جامعه‌ای کاهش می‌یابد دیگر به آسانی افزایش پیدا نمی‌کند. وقتی در جامعه‌ای زوج‌های جوان به این نتیجه می‌رسند که با داشتن فرزندان معدود، خواست‌های عاطفی آنان پاسخ داده می‌شود، دیگر به سراغ فرزند‌آوری بیشتر نمی‌روند. به عنوان مثال زنان امروز با توجه به موقعیت‌هایی که به دست آورده‌اند به راحتی حاضر نمی‌شوند با فرزندآوری بیشتر در مقابل فرصت‌های اقتصادی اجتماعی و فرهنگی خود مانع ایجاد کنند. وقتی مرگ ومیر نوزادان کاهش می‌یابد، محدود شدن زاد و ولد یک پاسخ طبیعی جمعیت‌شناختی است. مطابق نخستین سرشماری که در سال 1335 در ایران انجام شد، فقط 15 درصد جمعیت کشور سواد خواندن و نوشتن داشتند، اما امروز بیش از 85 درصد جمعیت کشور باسواد و بخش قابل توجهی از آن نیز تحصیل کرده هستند. به همین دلیل با ارائه برخی مشوق‌ها نمی‌توان به افزایش قابل توجه باروری امیدوار بود، چون جامعه در سطح خرد یعنی خانواده، تصمیم‌گیری‌های مستقلی فارغ از سیاستگذاری‌های کلان دارند.

 

برنامه های افزایش موالید در کشورهای اروپایی، امتحان شده است. آیا تاثیری در میزان زاد و ولد در این کشورها داشته؟

برنامه‌های تشویقی افزایش موالید در کشورهای توسعه یافته در فاصله سال‌های میانی جنگ اول و دوم جهانی، یعنی حدود سال 1930 آغاز شد و بیش از 80 سال است که ادامه دارد، اما چندان مورد استقبال قرار نگرفت، چرا که اگر در جامعه‌ای نرخ پایین رشد جمعیت جا بیفتند دیگر به راحتی نمی‌توان آن را افزایش داد و نیاز به فرهنگ سازی و ایجاد زمینه های لازم دارد.
 

نگرانی تازه ای که در یکی دو ماه اخیر بیشتر به آن پرداخته شده است، همین میزان باروری است که گفته شده منجر به کاهش جمعیت ایران می شود. واقعا این یک نگرانی و تهدید برای ایران است؟ اصلا نرخ رشد جمعیت ایران منفی می شود؟

از سال 1370 به بعد آهنگ رشد جمعیت در ایران شروع به کاهش پیدا‌ کرد، یعنی شتاب کاهش باروری در ایران بیش از تصور شد. در آغاز دهه 70 برآورد شده بود تا سال 85 تعداد نوزادان زنده‌ای که هر زن به دنیا می‌آورد، از 6.5 نوزاد به چهار نوزاد کاهش یابد، اما با کمال تعجب مشاهده شد این تعداد به دو رسید و اکنون این تعداد به زیر دو رسیده است. یعنی تعداد نوزادان زنده هر زن الان به زحمت به دو نوزاد می‌رسد. ما در جمعیت‌شناسی اصطلاحی به نام «سطح جانشینی» داریم. این یعنی هر زن در طول دوران مفید بارداری خود دست‌کم یک مادر را جانشین خود کند، اما اکنون عرض کردم با رسیدن به زیر دو، تعادل سطح جانشینی در کشور ما به هم خورده است و ما باید با اجرای برنامه‌های فرهنگی لازم باروری را به این سطح جانشینی یعنی 2.1 برسانیم. بنابراین فعلا رشد منفی نداریم، اما می‌توانیم بگوییم تا 30 یا 40 سال آینده اگر همین روند ادامه پیدا کند، هم ممکن است به رشد منفی جمعیت برسیم و هم در ترکیب سنی جمعیت‌مان، نسبت جمعیت سالخورده به صورت افراطی افزایش یافته و نسبت جمعیت جوان کشور کاهش یابد که قطعا این یک آسیب است و باید برای آن فکری کرد.


 

برای افزایش جمعیت چه باید کرد؟ آیا حذف سیاستهای کنترل جمعیت درست است؟
در حال حاضر متوسط فرزندان خانوار در کشور ما بین یک تا دو فرزند است و این باید به رقمی بین دو تا سه فرزند برسد، در واقع ایده‌آل شخص من این است که معدل فرزندان به 2.5 برسد. در آن صورت هم رشد جمعیت کشور آرام خواهد بود و هم از سالخوردگی افراطی جمعیت جلوگیری می‌شود. باید به طور طبیعی توجه داشت که رشد جمعیت در گرو باور خانوار از رشد موالید است. من در نظراتی که خوانندگان درباره یک گزارش دادند متوجه شدم که مردم جامعه ما بسیار هوشمند هستند و قطعا مسائل اقتصادی و چشم‌انداز آینده باید مورد توجه قرار گیرد. صریح بگویم همان‌گونه که کاهش باروری دشوار است، افزایش آن دشوارتر است، چون کاهش باروری در کشور نهادینه شده و کار فرهنگی زیادی می‌خواهد که خانوار تمایل به افزایش باروری پیدا کند. بنابراین باید هوشمندانه عمل کرد و از افراط و تفریط پرهیز کرد.


بنابراین حذف برنامه های تنظیم خانواده، از نظر شما اشتباه است.
شما به وضعیت اقتصادی خانوارهای مرفه شهر‌های بزرگ نگاه نکنید. مردم بسیاری از شهرهای کوچک و روستاها از این وسایل که رایگان در اختیار قرار می‌گیرد، استفاده می‌کنند. تصور نکنیم اگر ارائه این وسایل را قطع کنیم، رشد موالید بیشتر می‌شود. این اشتباه بزرگی است. اتفاقا ممکن است رشد موالید کم شود. چرا؟ عرض می‌کنم. این یک واقعیت است که خانوار به خاطر مسائل اقتصادی نمی‌خواهد از حدی بیشتر فرزند داشته باشد. دست‌کم جو غالب جامعه اکنون چنین می‌خواهد. حالا اگر ما لوازم کنترل در اختیار قرار ندهیم و حاملگی ناخواسته اتفاق بیفتد، در مناطق محروم به سقط جنین‌های غیربهداشتی روی آورده می‌شود و سلامت مادران و فرزندان طوری به خطر می‌افتد که احتمال کاهش رشد موالید وجود دارد. من چند روز پیش برای جلسه‌ای به مجلس دعوت شده بودم و دیدم که کمیسیون بهداشت مجلس نیز نگران همین موضوع است. این حرکت‌ها احساسی است. ما می‌خواهیم این‌گونه فرهنگسازی کنیم که خانوار‌ها از متوسط بین یک تا دو بچه به متوسط دو تا سه بچه برسند و عرض کردم به رقم 2.5 برسیم، اما این اقدام باید‌ آرام و با ارائه تشویق صورت گیرد، نه این که وسایل تنظیم خانواده ـ که درواقع وسیله بهداشت خانواده و حافظ امنیت و سلامت مادر است ـ را از خانوارهای بعضا محروم دریغ کنیم و آنان را به سوی حاملگی‌های ناخواسته و رفتارهای غیرطبیعی سوق بدهیم.


با رشد جمعیت ما مشکل اقتصادی پیدا نمی کنیم؟ یعنی کمبود آب پیدا نمی کنیم؟
کمبود آب که همیشه مطرح بوده است و نمی توان به خاطر کمبود آب مثلا اجازه باروری ندهیم. اما باید به رشد اقتصادی توجه کرد و همانطور که گفتم باید نیروی با کیفیت داشته باشیم. اما من باز هم تاکید می کنم که برای افزایش تعداد نهایی فرزندان از 1.8 فعلی به 2.5 فرزند باید کار فرهنگی کرد و زیرساختهای اقتصادی را فراهم کرد. البته مسایل زیست محیطی و اکوسیستم در ارتباط با جمعیت نیز در زمان ما اهمیت خاصی پیدا کرده که پرداختن به آن از حوصله این بحث خارج است و فرصت دیگری را می طلبد.


چطور می توان کار فرهنگی کرد وقتی مردم به دلیل مسائل مالی حاضر به ازدواج و بچه دار شدن نیستند؟
جوان بودن جمعیت سازنده است، اما این نیروی جوان باید پویا باشد تا بتواند به رشد کمک کند،برای همین کیفیت نیروی جوان بسیار مهم است. افزایش نرخ زاد و ولد جمعیت زیر 15 سال کشور را افزایش می‌دهد، اما تربیت این جمعیت و رسانیدن آن به کیفیت مورد نظر در توسعه و توسعه اقتصادی جای بحث دارد و به امکانات اقتصادی و اجتماعی موجود در کشور بازمی‌گردد. الان در محروم‌ترین نقاط کشور، خانواده‌ها استانداردهای بهداشتی و آموزشی را برای فرزندانشان می‌خواهند. الان می‌بینید که در دورافتاده‌ترین مناطق، واکسن بچه‌ها فراموش نمی‌شود. الان تمام خانواده ها به دنبال دستیابی به بهترین استانداردهای آموزشی برای فرزندانشان هستند که در ارتباط با توسعه چنین نگرشهایی نوید بخش و امیدوارکننده است.
روشن است که قبلا ازدیاد تعداد بچه‌ها به اقتصاد خانوار و رشد تولید آن کمک می‌کرد، اما الان ماجرا برعکس است، چراکه خانواده گاه تا سن ازدواج مجبور است برای فرزندانش هزینه کند و مساله اینجاست که چقدر ظرفیت این هزینه‌ کردن وجود دارد. اینچنین است که شما باید در سیاست‌های جوان کردن جمعیت به تمام راه‌هایی که می‌تواند کیفیت جمعیت را بالا ببرد، فکر کنید و اگر آن راه‌ها و امکانات برایتان وجود دارد، آن‌گاه به رشد نرخ زاد و ولد فکر کنید. توجه داشته باشید که صرف رشد جمعیت جوان کافی نیست و باید برای بسترسازی مشارکت این جمعیت در فرآیند توسعه فکری کرد و آن هم مستقیما به کیفیت جمعیت بازمی‌گردد، بنابراین در جمع‌بندی پاسخ پرسش شما باید بگویم جوان نگهداشتن جمعیت به شرط تحقق کیفیت جمعیت، ضامن رشد و توسعه اقتصادی است.


الان رشد جمعیت 1.3 درصد است. برای رسیدن به نرخ رشد مطلوب در کشور چه باید کرد؟
ما باید به نرخی برسیم که هم جمعیت کیفی مورد نظر در فرآیند توسعه را تامین کند و هم جلوی بحران پیری افراطی جمعیت را بگیرد. رشد جمعیت بالای یک درصد تصاعدی است، به طوری که با این رشد لااقل هر 70 سال یک‌بار جمعیت دو برابر می‌شود. پس برای کشوری چون ایران نرخ مطلوب رشد جمعیت حدود نیم درصد است، این رشد نمی‌گذارد جمعیت به طور انفجاری و افراطی بالا برود و ضمنا رشد آهنگینی از جمعیت ایجاد می‌کند که می تواند امکانات لازم برای کیفی‌سازی جمعیت در نظام بهداشت، آموزش، تغذیه، مسکن، اشتغال و آمادگی برای مقابله با بحران‌های اجتماعی در کشور را فراهم کند و از سالخوردگی افراطی جمعیت نیز پرهیز شود.


پس شما تصور می کنید که نرخ رشد جمعیت در کشور ما منفی نمی شود؟
در حال حاضر خیر. علت این امر همان ترکیب سنی جمعیت مانده از رشد جمعیتی دهه 60 است که عرض کردم، یعنی آن جمعیت الان به سن باروری رسیده است. احساس می‌شود رشد جمعیت ما بالاست، اما آنچه چالش ماست، این است که ساختار سنی جمعیت با توجه به کاهش نرخ زاد و ولد در حال تغییر است.اما آرام‌آرام تعداد موالید که باعث جوان ماندن جمعیت می‌شود در حال کاهش است. اینچنین است که اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، دیری نمی‌پاید که رشد جمعیت ما از 1.3 درصد به زیر یک درصد و در سال‌های آینده به زیر نیم درصد خواهد رسید. بنابراین با فرهنگ سازی باروری را بین دو تا سه بچه طوری تنظیم کنیم که نرخ رشد جمعیت کشور در حد نیم درصد تنظیم شده و ثابت بماند. اگر این نرخ را تنظیم کنیم همانطوری که گفته شد هم جلوی سالخوردگی افراطی جمعیت را گرفته‌ایم و هم از رشد انفجاری و تصاعدی جمعیت جلوگیری شده است.
47232

کد خبر 237194

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 36
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • م IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۳۱
  173 8
  مردم تو هزینه های زندگی خودشون موندن حالا با ازدواج وبچه داری چه کنند!!!
  • بدون نام IR ۲۳:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۳۱
   34 6
   هر کشوری فقط یک دولت داره. به نظر شما دولت کشوری که زیر 20 میلیون نفر جمعیت دارد، مردم را راضی و خوشحال نگه میدارد یا دولتی که جمعیت بالایی دارد؟ مردم سوییس 7 میلیون نفری از مردم هلند 15 میلیون نفری خوشحال تر و راضی ترند. مردم هلند 15 میلیونی از مردم اسپانیا 45 میلیون نفری خوشحال ترند. مردم اسپانیای 45 میلیون نفری از مدرم آلمان 80 میلیون نفری خوشحال ترند و مردم آلمان 80 میلیون نفری از مردم ژاپن 120 میلیون نفری خوشحال ترند و مردم ژاپن 120 میلیون نفری از مردم آمریکای 300 میلیون نفری (با 3 میلیون زندانی) خوشحال ترند. اصولا جمعیت کمتر یعنی رفاه بیشتر و اداره بهتر.
  • بدون نام IR ۲۳:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۳۱
   17 1
   پیش بینی میشه تا 30 سال دیگه همچنان جمعیت رشد کنه. و بعد از آن تا 20 سال ثابت بمونه. از 50 سال دیگه دوران مرگ و میر دهه شصتی ها و دهه پنجاهی ها شروع میشه و جمعیت کاهش میابد. این یک امر را ثابت میکنه اول اینکه حالا حالا ها تا منفی شدن رشد فاصله داریم و دوم اینکه کاهش جمعیت ناشی از افزایش مرگ و میر خواهد بود و نه کاهش تولد.
  • بدون نام IR ۲۳:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۳۱
   28 1
   جمعیت نباید افزایش یابد. باید روند جمعیت معکوس بشه و رشد منفی بشه. مثل ژاپن که 120 میلیون نفر جمعیت آن در طول 20 سال آینده به تدریج به 90 میلیون خواهد رسید. باید جمعیت ایران روی 80 میلیون ثابت بشه و بعد از 30 سال به تدریج و آهسته به زیر 50 میلیون کاهش پیدا کنه. تا شاید نسل بعدی بتوانند در خانه های بزرگ زندگی کنند. ما که نسل سوخته هستیم و حتی قدرت خرید خانه 50 متری هم نداریم.
  • ساشا IR ۲۳:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۳۱
   28 3
   دومین دلیل که مروجین افزایش جمعیت دشمن جوانان هستند کمبود امکانات است: یک جوان 30 ساله قدرت خریدن خانه 100 متری را هم ندارد. جمیعت ایران 25 میلیونی شد 80 میلیون و خانه های ویلایی شدند آپارتمان های 100 متری. حالا چرا جمعیت باید بیشتر شود؟ دانشگاه هم که فقط مدرک 4 تا 5 دانشگاه ارزش دارد و نه مدرک دانشگاه هایی که مانند فروشگاه های زنجیره ای میماند. و این 4 تا 5 دانشگاه فقط به 10 تا 20 هزار نفر پذیرش میدهند. مسئولانی که شعار افزایش جمعیت میدهند باید جواب بدهند چرا در طول 30 سال گذشته یک دانشگاه درست حسابی و در حد دانشگاه تهران ساخته نشده است؟ فقط دلمان خوش است یک آپارتمان در محله مسکونی بسازیم و یک تابلو بزنیم رویش که دانشگاه است.
  • ساشا IR ۲۳:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۳۱
   24 2
   ...دانشگاه رشته مورد علاقه و دانشگاه مورد علاقه قبول نشدم. و این قبول نشدنم ناشی از تنبلی نبود بلکه ناشی از این حقیقت بود که 1 میلیون نفر کنکور میدهند و فقط 5000 نفر اول به دانشگاه و رشته مورد علاقه میرسند. به خدا قسم اونایی هم که رتبه 5000 تا 30 هزار کسب میکنند شاگرد زرنگ هستند ولی جمعیت زیاد است و دانشگاه های معتبر کم است. دانشگاه تهران هم که معتبر است رتبه 500 دنیا دارد. دانشگاه های آزاد که در میان 2000 دانشگاه برتر دنیا هم نیستند. پیام نور هم که دکان عرضه مدرک است.
  • ساشا IR ۲۳:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۳۱
   18 1
   سوم: الان 20 درصد جوانان بیکار هستند؟ پس چرا باید بچه بیشتری به دنیا بیاید. مگر 80 میلیون شوخی است؟ چرا متوجه نیستند که اگر همین جوانان را توانمند کنند مانند این است ایران را 500 میلیون نفری کرده اند؟ اگر جوان بیکار کار پیدا کند و درآمدش 5 برابر مردم یک کشور فقیر با جمعیت مشابه باشد مانند این است که 400 میلیون نفر در ایران کار می کنند و هزینه ها برای 80 میلیون نفر است. چرا در جامعه های که فقر و بیکاری و تن فروشی بیداد میکند، شعار افزایش جمعیت داده شود. چرا به شعور و خواسته جوانان توهین میشود.
  • بدون نام IR ۲۳:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۳۱
   27 2
   آن مسئول و کارشناسی که میگوید جمعیت باید بیشتر شود خودش میتواند از فرزند خود چنین خواسته ای داشته باشد؟ آیا میتواوند خانه های 150 متری برای فرزندان خودش و نوه هایش تهیه کند؟ اگر پاسخ مثبت است خوب جمعیت را در خانواده خود افزایش دهد و همینطور پاسخ دهد که چرا اکثر مردم قدرت خرید خانه بالای 80 متر راندارند ولی آن مسئولان راحت میتوانند خانه بخرند؟
 • مجرد IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۳۱
  57 2
  امروز جوانها جرات ازدواج ندارند. چه برسه بچه اونم دو تا بیشتر. خیلی خنده داره
 • بدون نام IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۳۱
  44 1
  کلیدی ترین نکته ای که در این مصاحبه آمده است این است که خانواده تا سن ازدواج باید برای فرزندانش هزینه کند. این مهمترین مشکلی است که موجب می شود تمایل به داشتن به بیش از یک بچه به شدت کاهش یابد. چون اکثر کسانی که هم اکنون در سن باروری هستند دوران پر از محدودیت دهه 60 و 70 را تجربه کرده اند و دوست ندارند فرزند یا فرزندانشان نیز به این گرفتاری ها دچار شوند. بنابراین به صورت طبیعی علاقمندند که با یک فرزند همه کاستی ها و عقده های دوران کودکی خود را تلافی کنند. از طرفی افزایش بی رویه هزینه ها نیز موجب شده حتی برای همان یک فرزند هم نتوانند پدر و مادر خوبی باشند. بنابراین جز در یک اقتصاد پویا با یک جی دی پی مناسب انتظار نداشته باشید که مردم بیشتر از یک بچه بیاورند
 • سهراب IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۳۱
  50 2
  میخواهید صف های مرغ طولانی تر شود ؟
 • انسان کمتر=زندگی.انسان بیشتر=مصیبت IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۳۱
  48 1
  40 سالمه ازدواج نکردم میدونین چرا چون فرزند من هم مثل خودم به پدرش خواهد گفت که چرا منو به دنیا آوردی.حالا پدرو مادرای ما با 10 20 هزار تومن نقد ازدواج کردن این شد ماهایی که با وام ازدواج میکنیم این میشه بعده ماها رو شما بگین....
 • محسن IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۳۱
  35 1
  بچه دار شدن یا نشدن بیشتر مردم وابسته به تصمیم دولت نیست. شرایط عمومی کشور مهمترین مسئله است که تعیین میکنه هرکسی با چند تا فرزند میتونه زندگی کنه.
 • کوروش IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۳۱
  33 1
  مسئولین بجای تبلیغ افزایش جمعیت بهتر است,سطح رفاه همین جمعیت رو که روز بروز در حال کاهش است ببرند بالا, با همین جمعیت با فوج عظیم بیکاری در بین افراد با تحصیلات بالا و متوسط هستیم, گرانی که اصلا" وجود نداره , تورم رو هم که یک رقمی شده موندیم که جمعیت زیاد بشه, چی میشه؟؟؟
 • ر IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۳۱
  30 0
  تازمانی که دولت عزیز اینده بچه های امروز وجوانان فردا را تضمین نکند وضع بدتر از این هم خواهد شد
 • بدون نام IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۳۱
  27 2
  سخنان این آقای جمعیت شناس و سایر کسانی که در این اوضاع اقتصادی نا بسامان و رو به وخامت دم از ضرورت افزایش جمعیت می زنند مصداق جیب خالی و پز عالی است.
 • رسول IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۳۱
  36 2
  آقا شیر کم چرب دامداران از پارسال تا الآن از 1000 تومان به 1800 تومان رسیده یعنی 80 درصد افزایش تو همین یه قلم که ساده ترین و اصلی ترین غذا برای جمعیت جوان هستش. آخه با رشد جمعیت و افت درآمدو ثابت بودن امکانات(در بهترین حالت) مردم باید چکار کنن؟!
  • بدون نام IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۱
   11 1
   شیر موز هم که یک 6 ماهی میشه نخوردم.
  • بدون نام IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۱
   9 2
   پارسال 800 تومان بود.
 • امین IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۳۱
  33 0
  بازم خدا رو شکر که یه نفر پیدا شد که در مورد این موضوع منطقی صحبت میکنه و چشماش رو به یه سری اصول بدیهی نبسته و فقط یه شعار رو بلند بلند تکرار نمیکنه! نکته جالب اینه که "الان رشد جمعیت 1.3 درصد است" و "نرخ مطلوب رشد جمعیت حدود نیم درصد است"
 • بدون نام IR ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۳۱
  29 1
  با این اوضاع نابسامان شغلی دیگه کی میتونه حتی تشکیل خانواده بده چه برسه بچه دار شدن!!!! من خودم که شاغل هستم اصلا ثبات شغلی ندارم هر سال این شرکت اون شرکت سرگردانم. شما ها هم دلتون خوشه
 • بدون نام IR ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۳۱
  23 1
  وقتي پدر و مادري نگراني هاي زيادي نسبت به آينده فرزندانشون و اينكه در آينده چه زمينه هايي براي رشد اونها وجود خواهد داشت و چه امكاناتي خواهند داشت و اينكه جامعه تا چه حد سالم خواهد بود كه فرزندشون به سمت اعتياد و ساير ناهنجاريهاي جامعه خواهند رفت يا خير، چه جوري مي تونند تعداد فرزندهاشونو زياد كنند؟ وقتي در هر پارك و تفريگاه و دانشگاه و غيره به راحتي مواد مخدر خريدو فروش ميشه چه جوري تعداد بچه هارو زيادكنند؟
 • بدون نام IR ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۳۱
  26 2
  دو قلم ساده نان و آب را در نظر بگیرید از پارسال تا الان قیمت اینها چقدر فرق کرده من نمی دونم این دوستان اعدای مثل 200 میلیون نفر را از کجا پیدا می کنند؟اگر تابع خاصی هست که ما خبر نداریم و شما دوستان رفته اید از آن انتگرال گرفته اید بگویید ماها هم خبر دار شویم این جمعیت 70 میلیونی الان که حدود 30 تا 40 میلیون آن زیر 40 سال دارد اینها شغل و مسکن درست و حسابی ندارند خب وقتی که وضعیت این عده اینطوره دیگه چطوریمیخاین 130 میلیون دیگه هم اضافه کنید؟ اصلا 200 میلیون نفر میدونید چند تا ادم میشه؟ حدود 30 تا شهر تهران باید بوجود بیاد اب و خورد و خوراک این عده را چطور می خواهید تامین کنید؟ تاریخ نشون داده که سیاستهای بچه دار شدن دستوری شکست می خورند به عنوان نمونه رومانی اومد همین کار رو بکنه که جواب
 • بدون نام AU ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۳۱
  35 3
  با شهریه دبستان 5 میلیون تومنی و دبیرستان 20 میلیون تومنی و این نسل جدید که دائم از آدم طلبکار هستن بچه چیکار میخواهیم بکنیم؟
 • بدون نام IR ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۳۱
  17 1
  دو قلم ساده نان و آب را در نظر بگیرید از پارسال تا الان قیمت اینها چقدر فرق کرده من نمی دونم این دوستان اعدای مثل 200 میلیون نفر را از کجا پیدا می کنند؟اگر تابع خاصی هست که ما خبر نداریم و شما دوستان رفته اید از آن انتگرال گرفته اید بگویید ماها هم خبر دار شویم این جمعیت 70 میلیونی الان که حدود 30 تا 40 میلیون آن زیر 40 سال دارد اینها شغل و مسکن درست و حسابی ندارند خب وقتی که وضعیت این عده اینطوره دیگه چطوریمیخاین 130 میلیون دیگه هم اضافه کنید؟ اصلا 200 میلیون نفر چه عددیه؟حدود 30 تا شهر مثل تهران ببین چقدر منابع و شغل باید ایجاد بشه برا اینها اب و خورد و خوراک این عده را چطور می خواهید تامین کنید؟
 • بدون نام IR ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۳۱
  33 2
  رومانی اومد به صورت دستوری جمعیت ایجاد کنه شکست خورد دوستان یه قدری اگر در جملات و گفتار خودشان دقت کنند فکر نکنم به جایی بر بخوره این اعدادی که شما می سازید 200 میلیون و 300 میلیون و...خیلی جالب نیستند یعنی به نظر بنده برای در حد افراد دانشگاهی نیست که اینطور با این اعداد بحث کنیم به نظر من جمعیت ما باید کاهش پیدا کنه تا به حدود 30 میلیون و کمتر برسه 70 میلیون خیلی عدد بالایی است و داره منابع ابی و خاکی ما رو به سرعت از بین میبره جمعیت ما در سال 1355 حدود 33 میلیون بود و با این جمعیت کشور هیچ مشکلی نداشت الان دوبرابر شده تازه اگز امار فوتی ها را هم اضافه کنیم حدود 50 میلیون نفر به جمعیت اضافه کرده ایم 30 میایون نفر خیلی جمعیت خوبیه برای ما ما با ده میلیون نفر هم در ایران زندگی کرده ایم
  • بدون نام US ۱۷:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۳۱
   30 2
   خدا خیرت بده واقعا جمعیت ما زیاده باید کاهش بدیم
 • بدون نام US ۱۶:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۳۱
  28 2
  اگر به جای این مباحث به فکر اشتغال جوانان و مسکن اونها بودین الان وضعیت باروری هم بهتر شده بود این خبر انلاین الان دیگه روزی نیست که بحث جمعیت 400 میلیونی رو برای ایران مطرح نکنه خب به جای اینها یه مقدار از اشتغال این جمعیتی که خودتان در دهه 60 تولید کردید حرف بزنید این جمعیت انسان نیستند؟ اگه قرار اینقدر جمعیت درست کنید و منابع هم که ظاهرا اهمیتی نداره دیگه یه مرتبه بگویید به یک میلیاد برسیم بهتر نیست؟ کلاس هم داره نداره؟ منابع نداریم ولی با جمعیت یک میلیاردی حداقل یه کلاسی میذاریم نه؟
 • بدون نام US ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۳۱
  26 1
  چونه نزنید راه نداره امکان پذیر نیست همین 70 تا هم زیاد بید بحث کاهش جمعیت رو پایه هستیم ولی افزایش جا نداریم
 • حسام US ۲۰:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۳۱
  25 1
  صرفه نظر از مسائل و مشكلات اقتصادي كه همه به آن اذعان دارند، قطع ارائه وسايل جلوگیری از بارداری يك جنايت است و به سقط جنين هاي مشروع و نامشروع و نيز مرگ احتمالي مادران در مراكز مخفي و غير بهداشتي منجر می‌شود. ار سوي ديگر شايد براي يك مادر واقعا بارداري زيان بار باشد در اين مورد تكليف چيست؟
  • بدون نام IR ۲۲:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۳۱
   12 0
   خود بارداری ناخواسته یک مساله بسیار خطرناکه شما حساب کنید طرف تونایی ویا انگیزه بچه دار شدن رو نداره و بعد بچه ناخواسته به دنیا بیاد کلا این دوستان ما همیشه کارهاشون برعکسه بالفرض از این طریق هم یه 200 هزار تا بچه اضافه بشه خب که چی حالا؟
 • بدون نام IR ۲۲:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۳۱
  12 1
  من این نظر رو خطاب به سرویس جامعه خبر انلاین می نویسم میخاید منتشرش بکنید یا نکنید ما و شما یه سری مشکلاتی الان داریم این مشکلات الان ما در اولویت هستند یا اینکه هر هفته بحث تولید جمعیت راه میاندازید؟ نمیگم زحمت نمی کشید نه اتفاقا من اکثر سایتهای خبری رو میخونم از همه فعالتر هستید اما ما یه سری مشکلات اساسی الان داریم شما باید اینها را بیشتر پی گیری کنید فی المثل: مسکن:اقا جوانان مسکن ندارند قیمتش هم داره میره بالا از توان یک انسان عادی خارج شده راه حل چیه؟چهار تا دیوار و یه زمین چرا باید اینقدر گرون باشه؟ شغل:جوانها شغل ندارند باید چکار کنند؟ایا کار 500 تومنی شغل محسوب میشه؟تازه اگه گیر بیاد مسائل جنسی:روابط حنسی جوانان ما دچار مشکله طرف تا 30 سالگی حتی 35 سالگی رابطه جنسی نداره این خلا
 • بدون نام IR ۲۲:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۳۱
  14 1
  چطور باید پر بشه؟ خب اینها مشکلات اساسی جوانهای ما است مشکلات دیگه مشکلات قشر تحصیل کرده است که اونچه میخونن با بازار کار هماهنگی نداره بوروکراسی های زیاد اداری یک مشکل دیگه است تورم یک مشکل دیگه است ترافیک شلوغی الودگی کمبود امکانات عمومی اینترنت سرعت پایین در دسترس نبودن اینترنت برای همه از بین رفتن منابع الودگی منابع پارازیت در هوا زلزله و امکان اون در تهران که قریب الوقوعه وجود سم و الودگی در میوه ها و افزایش ایجاد سرطان در اینده چه می دونم کلی موضوع هست که میتونید کار کنید خب اینها رو پی گیری کنید در بحث حمل و نقل مشکل داریم در بحث تفریحات خانواده ها مشکل داریم و...
 • امید EU ۲۰:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۱
  18 1
  خیلی خوشحال میشم وقتی میبینم تمام خوانندگان با سیاست افزایش جمعیت مخالفند حتی در روستاها نیز بسیاری از مردم به درک و اگاهی و مضرات افزایش جمعیت رسیده اند. تمامی کشور های با جمعیت کم ثروتمند هستند و رفاه عمومی و خدمات اجتماعی برای همگان وجود دارد. همین کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس که دارای منابع نفت و گاز هستند دلیل اصلی ثروتمند بودن مردم و درآمد سرانه بالا جمعیت کم کشورهایشان است. چرا توجه به مساحت ایران نمیکنید؟ نیمی از مساحت ایران را کویر پوشانده است. این جمعیت 200 میلیونی را کجا میخواهید جا بدهید ؟
 • كارمند IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۶/۱۵
  9 2
  جمعيت ايران بايد حداكثر 50 ميليون باشه. جمعيت ايده ال هم در حدود 40 ميليون نفر. هرخانواده هم بايد حداكثر 1 بچه داشته باشه.
 • شهروند همدانی IR ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  2 1
  به نظر من علت اصلی کاهش رشد جمعیت در ایران مربوط به بیکاری جوانان است مثال استان همدان که رتبه دوم بیکاری در کشور دارد کم ترین نرخ رشد چمعیت (5/0)را دارد هچنین به علت بیکاری دارای آمار بالا در اعتیادوخود کشی می باشد پس اگر مشکل بیکاری در ایران حل بشه مشکل کمی نرخ رشد جمعیت خود به خود حل میشود.