۰ نفر
۱۹ آبان ۱۳۸۸ - ۱۵:۳۱

وزیر راه و ترابری: آب نعمت است‏، اما متأسفانه ما را از بچگی از آب ترسانده‌اند

سمیه فتحی: تأخیر پروازها معضلی است که از سال‌های گذشته گریبانگیر صنعت هوایی کشور بوده است که بخش قابل توجه آن به کمبود ناوگان و فرسوده بودن آن برمی‌گردد در این میان هر زمان از مسئولان هوایی کشور درخصوص تأخیرات پرسیده می‌شود آنها تحریم‌های بین‌المللی را بهانه می‌کنند که هواپیمای نو به ایران نمی‌فروشند اما جالب است وزیر راه وترابری که در یکی از بخش‌های خبری صداوسیما که به تازگی شرکت کرده بود به صراحت اعلام کرد که 50 درصد تأخیر پروازها به مدیریت این بخش ربط دارد. او با تأکید براینکه مردم از تأخیر ناراحت نمی‌شوند اینکه مسئولان پاسخگو نیستند این موضوع آنها را رنج می‌دهد گفت: باید مدیران پاسخگو باشند. بهبهانی که در میان وزیران این دولت به علت خوش صحبتی معروف شده است و مبدع طرحهایی مانند بازدیدهای سرزده، دور برگردان خیابان‌ها و منوریل در کشور است این‌بار نیز راه‌حلی برای خلاص شدن مسافران سرگردان در فرودگاهها از تأخیر پروازها خبر داد. باید دید آیا وزیر راه می‌تواند در اجرای این طرح موفق باشد و از طرفی گذاشتن یک میز در وسط فرودگاه آیا دوای درد بخش هوایی است. معضلی که شخص وزیر راه در ادامه سخنانش به آن اعتراف کرده است که از سال‌های گذشته وجود داشته است و گفته انتظار نداشته باشیند که بگویم از فردا تأخیر نداریم این تأخیرات از سال‌ها گذشته بوده است و باید آهسته آهسته خارج شود.

با این حال وزیر راه وترابری اعلام کرده است که طرح میز فرودگاه برای ایرلاین‌ها در نظر گرفته‌ام که در طول هفته نصف روز خودم هم در این میز حضور دارم و مدیران ایرلاین‌ها باید در فرودگاه حاضر شوند و با مسافران صحبت کنند. چراکه وقتی کسی پاسخگوی علت تأخیرات باشد و پذیرایی صورت گیرد مردم قانع می‌شوند. از سوی دیگر برای کاهش تأخیرات هواپیمای پشتیبان در نظر گرفته شده است. از طرفی بهبهانی درباره اینکه برای فرودگاه‌های شهرستان‌ها چه برنامه‌ای دارید خطاب به مجری برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری گفت: همه تأخیرها از تهران شروع می‌شود. اینجا‌ ام‌الفساد است اگر هواپیماها از تهران صبح زود حرکت کنند در سایر شهرها با مشکل مواجه نمی‌شوند.

جالب است پس از اعلام این خبر روز گذشته روابط‌عمومی شرکت فرودگاه‌های کشور خبر داد: در پی دستور اکید وزیر راه و ترابری مبنی بر پاسخگویی سریع به ارباب رجوع در فرودگاه‌های کشور، «میز مدیر پاسخگو» در فرودگاه مهرآباد تشکیل شد. مدیرکل فرودگاه‌ بین‌المللی مهرآباد با تشکیل و استقرار دو «میز مدیر پاسخگو» در ترمینال‌های 2 و 4 فرودگاه، مدیران شرکت‌های هوایی را ملزم کرد از طریق این میزها پاسخگوی مراجعان برای حل مشکلات آنان باشند.

 وزیر راه وترابری در ادامه سخنانش در پاسخ به اینکه هواپیمای پشتیبان 4 ساعت طول می‌کشد تا در چرخه پرواز قرار گیرد، تصریح کرد: چنین چیزی صحیح نیست و اگر هر پروازی یک ربع تا بیست دقیقه گذشت و مشخص شد نیازمند تعمیر است باید با هواپیمای بک آپ پرواز انجام شود تا تأمین صورت گیرد و من هم به همین منظور می‌خواهم به فرودگاه بروم.

وی درباره اینکه با این طرح، مشکلات مردم مرتفع نمی‌شود و بروز تأخیرات برنامه‌های مسافران را برهم می‌زند از سوی دیگر این موضوع در شهرستان‌ها اجرایی نیست، اظهار کرد: ام‌الفساد ما هستیم؛ همه تأخیرات از تهران شروع می‌شود و به صورت انعکاسی در پروازهای شهرستان‌ها نیز تأثیر می‌گذارد که در این زمینه تصمیم دارم با تشکیل این میز مدیران شرکت‌های هواپیمایی بیایند و وضعیت خطوط خود را ببینند هم‌اکنون در دفترهایشان نشسته‌اند و فکر می‌کنند همه چیز درست است. اگر خودشان ضعف و ایراد کار را ببینند با اعمال مدیریت برطرف می‌کنند و هیچ چیز بهتر از مطلع شدن از وضعیت خود نیست.

  

آب نعمت است‏، اما متأسفانه ما را از بچگی از آب ترسانده‌اند

اما در این برنامه تلویزیونی که فرصت نشد بهبهانی از بخش دریایی سخن بگوید روز گذشته به جزیره کیش رفت و مراسم افتتاحیه یازدهمین همایش صنایع دریایی به موضوعات جالبی در بخش دریایی اشاره کرد و گفت: متأسفانه از دوران کودکی ما را نسبت به آب ترسانده‌اند و گفته‌اند اگر کنار دریا بروید غرق شده و خفه می‌شوید همان‌طور که من در منزل پدری‌ام حوض کوچکی داشتیم و مادرم می‌گفت کنار حوض نرو که غرق خواهی شد.

وی افزود: متأسفانه کشورهایی که نظام سلطه را در پیش داشتند باعث شدند مردم ایران از سواحل فاصله بگیرند. این در حالی است که همه کشورها در کنار دریا شکل می‌گیرند اما متأسفانه در ایران کمترین جمعیت در کنار دریا قرار دارند.

به گفته بهبهانی برخلاف تصور بشر که آب را مضر می‌داند آب نعمتی است که خداوند به مردم ایران عطا کرده و امروز با افتخار می‌توانیم بگوییم 5 هزار و 800 کیلومتر سواحل آبی داریم.

بهبهانی ادامه داد: هم‌اکنون 3 هزار کیلومتر سواحل در شمال و جنوب کشور و 2 هزار و 800 کیلومتر سواحل اطراف جزایر ایران وجود دارند که هیچ کشوری به این تعداد جزایر ندارد ولی متأسفانه هنوز هم در ویلاهای اطراف سواحل ما تنها چند نفر زندگی می‌کنند که این سؤال را مطرح می‌کند که آیا نباید کارهای تجاری و سنتی و صنعتی در این مناطق انجام دهیم.

وزیر راه و ترابری تصریح کرد: در سواحل خلیج فارس توسعه خوبی در سواحل ایجاد شده و سازمان بنادر و دریانوردی واگذاری‌های مناسبی را به بخش خصوصی انجام داد و باعث شد ما سازمان رفته و شسته داشته باشیم به این جهت از صدر رئیس جدید سازمان بنادر دریانوردی نیز می‌خواهیم که این کارها را ادامه دهد.

 

 

 

کد خبر 24015

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =