رییس سازمان حمایت گفت:وابستگی نهاده به واردات بالاست و در نوسانات نرخ ارز با قیمتهای متفاوت نهاده مواجهیم، لاجرم باید شیر خام را دقیقا محاسبات کنیم و بعد به عنوان ماده اولیه صنایع لبنی می تواند تعیین کننده سایر محصولات لبنی باشد.

رييس سازمان حمايت از مصرف كننده و توليد كننده گفت : اين سازمان به عنوان عضو كارگروه بازار آنچه كه در تحليل بازار ارائه مي دهد قيمت پايه كارشناسي است و تصميم گيري در اين خصوص با كارگروه كنترل بازار است.
به گزارش خبرآنلاین جواد تقوي افزود: زنجيره صنعت لبني كشور موكول به تامين شير خام است و مولفه هاي تاثيرگذار بر قيمت كالا وخدمات تنها نرخ ارز نيست و قيمتهاي جهاني ، نرخ خدمات، دستمزد وحمل و نقل مي تواند در قيمت تاثير گذارباشد.
تقوي ادامه داد: هر كدام از مولفه ها تغيير كند قيمت را متاثر مي كند و اگر جايي تغيير قيمتي مي بينيم به عنوان تغييرقيمت منطقي در چارجوب آناليز هزينه سازمان حمايت قابل قبول است اما فراتر از آن به عنوان تخلف برخورد مي شود.
به بيان وي چون اين زنجيره تامين در حوزه وزرات جهاد كشاورزي دنبال مي شود با توجه به تامين نهاده و وابستگي كه شير خام به نهاده دارد سازمان حمايت نرخ پايه كارشناسي شير خام را با همكاري آنها جستجو مي كند.
رييس سازمان حمايت اضافه كرد : چون وابستگي نهاده به واردات بالاست و ما در نوسانات نرخ ارز با قيمتهاي متفاوت نهاده مواجهيم ، لاجرم بايد شير خام را دقيقا محاسبات كنيم و بعد به عنوان ماده اوليه صنايع لبني مي تواند تعيين كننده ساير محصولات لبني باشد.
وي تاكيد كرد : براي كاهش قيمت لبنيات و شير بايد همه مولفه هاي تاثير گذار در قيمت مورد بازنگري قرار بگيرند.
تقوي افزود : آنچه كه در بازار براي ما مهم است زنجيره تامين و توزيع و كنترل بازار است و موضوع دستور كار اول همه جلسات ما بررسي بازار و اولويتهايي است كه در بازار وجود دارد .
وي تاكيد كرد : شرايط بازار آن چه كه بر اساس ضوابط و اصول و سياستگذاريها صورت مي گيرد بخشي از كار است اما اگر كسي بخواهد از اين فضاي موجود سوء استفاده و در حق مصرف كننده اجحاف كند حتما برخورد شديدي با او صورت مي گيرد و همه دستگاههاي نظارتي هم اتفاق نظر دارند كه با متخلف برخورد شديدي بايد صورت بگيرد.
وي اضافه كرد : ما فراتر از قانون حركت نمي كنيم وبر اين اساس اگر متخلفي تكرار در تخلف داشته باشد، اشد مجازات در حد پلمپ و نصب پارچه براي آن بنگاه اقتصادي برايش تعيين مي شود.
به گفته تقوي ، از ابتداي اجراي قانون هدفنمدي تا به امروزطرح نظارتي ويژه اي توسط اين سازمان دنبال شده است و چون قانون 5 ساله است همچنان ادامه دارد.
بر اين اساس ، از ابتداي امسال طرح نوروز ، طرح كميت و كيفيت وسپس طرح رمضان و اخيرا هم طرح بازگشايي مدرسه را شروع شده كه از 15 شهريور ماه در كشورعملياتي مي شود و نسخه تامين هم در معاونت بازرگاني داخلي تدارك ديده شده مثل برگزاري نمايشگاهها و براي تقاضاهايي كه براي اين ايام وجود دارد تداركات لازم ديده شده است.
تقوي گفت: از ابتداي اجراي قانون تاكنون بيش از 14 ميليون مورد بازرسي از بنگاههاي خرد و كلان در سطح كشور با بيش از يك ميليون پرونده تخلفاتي تشكيل شده است.
وي تصريح كرد : سازمان حمايت وظيفه اش تخلف يابي و تشكيل پرونده است به عنوان ضابط قانون اما پرونده با مستندات براي رسيدگي و اجراي احكام درا ختيار حوزه تعزيرات حكومتي قرار مي‌گيرد.

3939

کد خبر 240982

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =