این رمان تحسین شده، ترکیبی از نوشتار و تصویر است به طوریکه به ابتکار نویسنده، بخش​هایی از رمان بدون متن و تنها با تصاویر سیاه​وسفید موجود در کتاب، روایت می​شود.

 

به گزارش خبرآنلاین، رمان «شگفت زده» نوشته برایان سلزنیک با ترجمه رضی هیرمندی از سوی انتشارات افق روانه بازار نشر شد.  شگفت‌زده دومین اثر برایان سلزنیک است که نشر افق آن را در مجموعه کتاب‌های سینما رمان منتشر می کند. براساس رمان اول او، اختراع هوگو کابره، فیلمی به کارگردانی مارتین اسکورسیزی ساخته شد که جوایزی جهانی از اشکار و گلدن گلوب دربافت کرد. این کتاب با خرید حق انتشار (کپی‌رایت) در ایران منتشر شد.

هیرمندی پیش تر عنوان کرده بود که این اثر را از روی دست‌نوشته‌های نویسنده کتاب ترجمه کرده‌ام و مضمون آن به تلاش و تسلیم نشدن در برابر مشکلات مربوط می‌شود.

 

در بخشی از این رمان که از مجموعه «سینما -رمان» ناشر با عنوان کلی «تماشای فیلم روی کاغذ» منتشر شده، می خوانیم:

«...مادر انگشت‌هایش را روی گونه‌های او سُر می‌داد تا می‌رسید به زیر چانه اش. صورت او را بالا می گرفت طوری که چشم در چشم هم می شدند.

وقتی مردم باهات حرف می زنن، از نگاه کردن توی چشم شون نترس، باشه؟

بن صاف توی چشم‌های مادر نگاه می کرد و می گفت: «باشه.»

 

 

این رمان ساختار کتاب ترکیبی غیرهمزمان از تصویر و نوشتار است. به عبارت دیگر، کل داستان، به طور نوبتی، با تصویر و متن روایت می شود که بخش نوشتاری و تصویری آن تقریباً مساوی است. نویسنده که تصویرگر کتاب نیز هست، بخش هایی از داستان شخصیت های قصه را با تصاویری سیاه و سفید روایت می کند و مخاطب کتاب را مثل یک فیلم می بیند و می خواند. در این کتاب تصاویر جای خالی بخش هایی از قصه را پر می کنند که در متن نیامده است.

 

ساکنان تهران برای تهیه این کتاب و هر محصول فرهنگی دیگر (در صورت موجود بودن در بازار) کافی است با شماره 20- 88557016 تماس بگیرند و آن را در محل کار یا منزل _ بدون هزینه ارسال _ دریافت کنند. باقی هموطنان نیز با پرداخت هزینه پستی می توانند این کتاب را تلفنی سفارش بدهند.

6060

کد خبر 243085

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =