مریم صدرالادبایی

دولت دهم ،دولت طرح های شتابزده و غافلگیر کننده است .اگرچه که در بسیاری از موارد این طرح های شتابزده عمر چندانی ندارند اما در مواردی هم ادامه دار شدند.طرح های مثل سهام عدالت ،سهمیه بندی بنزین و یارانه ها را حتما به خاطر دارید که چقدر غافلگیر کننده اجرا شدند که البته در بین آن ها سهام عدالت چندان عمری نداشت ،اما اینروزها یعنی حدود 8 ماه تا انتخابات بعدی و پایان دوره 8 ساله دولت هم شتاب برای عملی شدن دو طرح بزرگ یعنی پزشک خانواده و جدایی ری از تهران خبر ساز شده است .
در حالی که اعضای شورای شهر تهران در چند هفته اخیر خواهان ارائه مطالعات کارشناسی استانداری در زمینه جدایی ری از پایتخت هستندوبا وجود مخالفتهای کارشناسان،و برخی از نمایندگان مجلس جدای ری از تهران شتاب گرفته است .اگر چه که هنوز عمر زیادی حتی از مطرح کردن این طرح نمی گذرد و از اولین باری که استاندار تهران از آغاز مقدمات جدایی تهران از ری خبر داد کمتر از 3 ماه شده است .
اما جالب اینجاست که استاندار تهران درپاسخ به انتقادات در برنامه ای رادیویی حضور یافت وبا تاکید بر قانونی بودن جدایی ری از تهران گفت که بر اساس قانون تقسیمات کشوری و قوانین مربوط به سال 1336، ری یک شهر مجزا از تهران است و هیچ شهری حق ورود به محدوده شهر دیگری را ندارد.
اما حالا در جدیدترین زمزمه ها نادر کرمی به عنوان گزینه شهرداری ری از طرف استانداری شده است اگر چه که همه چیز به روز سه شنبه و معرفی رسمی او موکول شده است اما حرف و حدیث ها نشان می دهد که او بدون تردید گزینه بی چون و چرای شهرداری ری است .
نادر کرمی پیش از این نیزبه تعبیری شهردار ری بوده است یعنی در اوایل مدیریت محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران به عنوان شهردار منطقه 10 تهران مشغول فعالیت بوده است.
اما واقعا چرا ری باید از تهران جدا شود ؟
مدافعان این طرح می گویند این جدایی قانونی است و در حال حاضر تمامی بخش های ری به جز بخش شهرداری از تهران منفصل است .و البته منظور از بخش های مورد نظردر اولویت اول استانداری ری است .مدافعان حتی معتقدند که درآمدهای شهر ری باید برای این شهر خرج شود و اگر تاکنون پول شهر ری در این شهر خرج شده بود، شهر ری وضعیت بهتری از امروز داشت .
اشاره این افراد از درآمد های شهر ری اشاره به کارخانه های صنعتی شهرری است که می گویند می تواند برای این شهر کسب درآمد کند .
اما از طرفی اعضای شورای شهر از مخالفان سر سخت این طرح هستند مهدی چمران در پاسخ به این نظرات با جدیت مخالفت می کند و معتقد است که با اجرای این طرح تجزیه طلبی استانی اوایل انقلاب دوباره از سر گرفته می‌شود، ‌منفک کردن یک شهر تبعات زیادی دارد و اگر دلیل این جدایی شهرستان ری از تهران داشتن فرمانداری مستقل در آن است، می توان فرمانداری شهرستان ری را منحل کرد.
به هر حال آنچه که به نظر می رسد این است که پروژه جدای ری از تهران پر شتاب تر از جدایی نادر از سیمین به مر حله اجرا رسیده است ! و البته بازهم به نظر می‌رسد تصمیمات خلق الساعه مانند جدایی ری از تهران سالهای سال مشکلات زیادی را برای مردم به وجود ‌آورد.
 

این مطلب در روزنامه اعتماد 16/7/91 به چاپ رسیده است.

کد خبر 248913

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =